Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia7.11.2018
Aktualizované7.11.2018

Seriál rozhovorov: Reality v okolí Nitry rozhýbal Jaguar, fungujú aj satelity


Nitra a jej okolie je v súčasnosti región s najrýchlejším vývojom realitného trhu. Ako ovplyvnila situáciu výstavba automobilky Jaguár – Land Rover, nám prezradili realitní odborníci Peter Komora, konateľ MAXFIN REAL, Ing. Jozef Dolan, konateľ Realitnej kancelárie DOLCAN, Juraj Šimeg, konateľ Nitrianskej realitnej kancelárie a JUDr. Tomáš Nagy, konateľ BeMi realitná kancelária.

Druhú časť rozhovorov nájdete tu.

Rozhovroy s realitnými kanceláriami z Nitry 

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Nitre?

Tomáš Nagy, BeMi realitná kancelária: Realitný trh v Nitre je veľmi živý, deje sa tak vďaka ešte stále priaznivým podmienkam hypotekárnych úverov, ako i vďaka výstavbe továrne Jaguar – Land Rover (JLR).
Juraj Šimeg, Nitrianska realitná kancelária: Realitný trh v Nitre je stále priaznivý. Realitnú nákupnú horúčku sa tento rok podarilo utlmiť, ale aj napriek tomu sa začiatkom roka predávalo pomerne dosť bytov.
Jozef Dolan, Realitná kancelária DOLCAN: Situácia na nitrianskom realitnom trhu je v znamení aktivity. Príchod automobilky JLR vyvolal veľké očakávanie z možného prenájmu bytov pre zamestnancov automobilky. Z tohto dôvodu, a aj vďaka nízkym úrokom, sa v poslednom období  byty kupovali a ich ceny sa zvyšovali.  Tak isto stúpla cena prenájmov pri všetkých kategóriách bytov.  
Peter Komora, MAXFIN REAL: V Nitre sa po búrlivej jari situácia upokojila. 

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Jozef Dolan: Momentálne na trhu chýbajú hlavne malometrážne byty, ako garsónky, 1- a 2-izbové byty, ktoré sú ľahšie finančne dostupné a rýchlejšie prenajímateľné. Na trh prišlo a prichádza veľa nových developerských projektov, ktoré sa už začínajú predávať. Ich ceny sú pochopiteľne vyššie ako u bežne predávaných starších  bytov, či už panelákových alebo tehlových a časť z nich bola kúpená výlučne za účelom prenájmu. Takže ponuka bytov na prenájom je vyššia ako dopyt.
Tomáš Nagy: Po rokoch stagnácie sú developeri veľmi aktívni, na trhu pribudlo mnoho projektov nových bytov, domov i pozemkov. Je nedostatok bytov z druhej ruky, ako i dobre situovaných pozemkov s vhodnou výmerou.   
Peter Komora: S príchodom JLR do Nitry sa developeri celkom činia a vo výstavbe je niekoľko nových projektov.
Juraj Šimeg: Ponuka je bohatá, Nitra momentálne poskytuje dostatok starších, ale aj nových bytov, aj iných typov nehnuteľností. Vo viacerých lokalitách prebieha  výstavba bytových domov a rodinných domov a očakáva sa, že v blízkej budúcnosti developeri dokončia výstavbu a môžeme sa tešiť na stovky nových bytov.

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Juraj Šimeg: Prísnejšie pravidlá proti zadlžovaniu, ktoré pripravila Národná banka Slovenska sú v plnej platnosti, ale nezaznamenali sme výrazné ovplyvnenie správania sa realitného trhu v Nitre.    
Jozef Dolan: Je to správny krok, hoci trochu neskoro a určite čiastočne zníži predaj.  
Peter Komora: Pred 1. júlom to spôsobilo miernu paniku, a preto sa s kúpou nehnuteľnosti poponáhľali aj ľudia, ktorí chceli kupovať nehnuteľnosť neskôr.  Z tohto dôvodu a tiež z dôvodu dovoleniek v júli a v auguste prišlo k poklesu predajov. V týchto dňoch sa situácia pomaly zlepšuje a trh sa znovu štartuje.
Tomáš Nagy: Klientom sa určite sťažil prístup k úverom a keďže sa podmienky budú ešte sprísňovať, očakávame, že najnižšie príjmové skupiny obyvateľov budú mať komplikovanejší prístup k dostatočne veľkej výške úveru.   

Rozhovory s realitnými kanceláriami z Nitry
Foto: Adobe Stock

Pokračuje v Nitre trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Peter Komora: V súčasnosti v Nitre tento trend pokračuje.
Juraj Šimeg: Za posledné roky je táto forma bývania obľúbená ako alternatíva, pretože  satelitné bývanie je skvelé riešenie pre mladé rodiny s deťmi. Vidia v ňom pokojný život blízko veľkého mesta, s vlastným kúskom záhrady. Hlavným dôvodom je cena, keďže rodinný dom na okraji mesta majú za cenu bytu. Samozrejme, všetko má svoje výhody i nevýhody.
Tomáš Nagy: Okolité obce zaznamenali väčší nárast cien pozemkov, v priebehu posledných rokov v niektorých obciach stúpla cena i dvojnásobne.
Jozef Dolan: Trend pokračuje.  Kupujúci má možnosť dostať za nižšiu cenu väčšiu plochu, viac súkromia a modernejšie bývanie.  Nevýhodou je, že rodičia sa často stávajú „taxikármi“ pre svoje deti. 

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť?  

Tomáš Nagy: Zaujímavou nehnuteľnosťou v našej ponuke bol areál stavebnín. Tie sme ale práve predali firme, ktorá bude subdodávateľom pre Jaguar – Land Rover.
Jozef Dolan: Pod kategóriou „nezvyčajná nehnuteľnosť“ nám ponúkajú bežné domy a byty s veľmi predraženou cenou a často len tá ich robí nezvyčajnými. Tieto my však do ponuky neberieme.
Juraj Šimeg: V našej ponuke si klienti vedia vybrať nehnuteľností rôzneho druhu. Každá ponuka je niečím iná, zaujímavá a výnimočná.   

Druhú časť rozhovorov nájdete tu.Magazín Reality

Životná úroveň Slovákov sa zvyšuje, máme však slabú finančnú disciplínu

Životná úroveň Slovákov sa zvyšuje, máme však slabú finančnú disciplínu

Flexi living projekt

Hľadáte nový začiatok pre vašu rodinu? Doprajte si exkluzívne a dostupné bývanie.

  • Zobraziť publikovaný inzerát