Vyhľadať nehnuteľnosti - reality
Realitné kancelárie
Súkromní inzerenti
NARKS
Poradne
Info

Detail článku

Dátum vloženia7.11.2018
Aktualizované7.11.2018

Seriál rozhovorov: Reality v okolí Nitry rozhýbal Jaguar, fungujú aj satelity


Nitra a jej okolie je v súčasnosti región s najrýchlejším vývojom realitného trhu. Ako ovplyvnila situáciu výstavba automobilky Jaguár – Land Rover, nám prezradili realitní odborníci Peter Komora, konateľ MAXFIN REAL, Ing. Jozef Dolan, konateľ Realitnej kancelárie DOLCAN, Juraj Šimeg, konateľ Nitrianskej realitnej kancelárie a JUDr. Tomáš Nagy, konateľ BeMi realitná kancelária.

Druhú časť rozhovorov nájdete tu.

Rozhovroy s realitnými kanceláriami z Nitry 

Ako hodnotíte situáciu na realitnom trhu v Nitre?

Tomáš Nagy, BeMi realitná kancelária: Realitný trh v Nitre je veľmi živý, deje sa tak vďaka ešte stále priaznivým podmienkam hypotekárnych úverov, ako i vďaka výstavbe továrne Jaguar – Land Rover (JLR).
Juraj Šimeg, Nitrianska realitná kancelária: Realitný trh v Nitre je stále priaznivý. Realitnú nákupnú horúčku sa tento rok podarilo utlmiť, ale aj napriek tomu sa začiatkom roka predávalo pomerne dosť bytov.
Jozef Dolan, Realitná kancelária DOLCAN: Situácia na nitrianskom realitnom trhu je v znamení aktivity. Príchod automobilky JLR vyvolal veľké očakávanie z možného prenájmu bytov pre zamestnancov automobilky. Z tohto dôvodu, a aj vďaka nízkym úrokom, sa v poslednom období  byty kupovali a ich ceny sa zvyšovali.  Tak isto stúpla cena prenájmov pri všetkých kategóriách bytov.  
Peter Komora, MAXFIN REAL: V Nitre sa po búrlivej jari situácia upokojila. 

Je u vás dostatok ponuky, prípadne čo v nej chýba? Sú vo vašom regióne developeri aktívni a stavajú nové projekty?

Jozef Dolan: Momentálne na trhu chýbajú hlavne malometrážne byty, ako garsónky, 1- a 2-izbové byty, ktoré sú ľahšie finančne dostupné a rýchlejšie prenajímateľné. Na trh prišlo a prichádza veľa nových developerských projektov, ktoré sa už začínajú predávať. Ich ceny sú pochopiteľne vyššie ako u bežne predávaných starších  bytov, či už panelákových alebo tehlových a časť z nich bola kúpená výlučne za účelom prenájmu. Takže ponuka bytov na prenájom je vyššia ako dopyt.
Tomáš Nagy: Po rokoch stagnácie sú developeri veľmi aktívni, na trhu pribudlo mnoho projektov nových bytov, domov i pozemkov. Je nedostatok bytov z druhej ruky, ako i dobre situovaných pozemkov s vhodnou výmerou.   
Peter Komora: S príchodom JLR do Nitry sa developeri celkom činia a vo výstavbe je niekoľko nových projektov.
Juraj Šimeg: Ponuka je bohatá, Nitra momentálne poskytuje dostatok starších, ale aj nových bytov, aj iných typov nehnuteľností. Vo viacerých lokalitách prebieha  výstavba bytových domov a rodinných domov a očakáva sa, že v blízkej budúcnosti developeri dokončia výstavbu a môžeme sa tešiť na stovky nových bytov.

Ako vnímate zavedenie nových pravidiel na získanie hypotekárnych úverov Národnej banky Slovenska od 1. júla 2018 – ako sa to odrazilo na správaní realitného trhu?

Juraj Šimeg: Prísnejšie pravidlá proti zadlžovaniu, ktoré pripravila Národná banka Slovenska sú v plnej platnosti, ale nezaznamenali sme výrazné ovplyvnenie správania sa realitného trhu v Nitre.    
Jozef Dolan: Je to správny krok, hoci trochu neskoro a určite čiastočne zníži predaj.  
Peter Komora: Pred 1. júlom to spôsobilo miernu paniku, a preto sa s kúpou nehnuteľnosti poponáhľali aj ľudia, ktorí chceli kupovať nehnuteľnosť neskôr.  Z tohto dôvodu a tiež z dôvodu dovoleniek v júli a v auguste prišlo k poklesu predajov. V týchto dňoch sa situácia pomaly zlepšuje a trh sa znovu štartuje.
Tomáš Nagy: Klientom sa určite sťažil prístup k úverom a keďže sa podmienky budú ešte sprísňovať, očakávame, že najnižšie príjmové skupiny obyvateľov budú mať komplikovanejší prístup k dostatočne veľkej výške úveru.   

Rozhovory s realitnými kanceláriami z Nitry
Foto: Adobe Stock

Pokračuje v Nitre trend sťahovania sa do satelitov na okraji mesta?

Peter Komora: V súčasnosti v Nitre tento trend pokračuje.
Juraj Šimeg: Za posledné roky je táto forma bývania obľúbená ako alternatíva, pretože  satelitné bývanie je skvelé riešenie pre mladé rodiny s deťmi. Vidia v ňom pokojný život blízko veľkého mesta, s vlastným kúskom záhrady. Hlavným dôvodom je cena, keďže rodinný dom na okraji mesta majú za cenu bytu. Samozrejme, všetko má svoje výhody i nevýhody.
Tomáš Nagy: Okolité obce zaznamenali väčší nárast cien pozemkov, v priebehu posledných rokov v niektorých obciach stúpla cena i dvojnásobne.
Jozef Dolan: Trend pokračuje.  Kupujúci má možnosť dostať za nižšiu cenu väčšiu plochu, viac súkromia a modernejšie bývanie.  Nevýhodou je, že rodičia sa často stávajú „taxikármi“ pre svoje deti. 

Máte aktuálne v ponuke vašej realitnej kancelárie nejakú „nezvyčajnú“ nehnuteľnosť?  

Tomáš Nagy: Zaujímavou nehnuteľnosťou v našej ponuke bol areál stavebnín. Tie sme ale práve predali firme, ktorá bude subdodávateľom pre Jaguar – Land Rover.
Jozef Dolan: Pod kategóriou „nezvyčajná nehnuteľnosť“ nám ponúkajú bežné domy a byty s veľmi predraženou cenou a často len tá ich robí nezvyčajnými. Tieto my však do ponuky neberieme.
Juraj Šimeg: V našej ponuke si klienti vedia vybrať nehnuteľností rôzneho druhu. Každá ponuka je niečím iná, zaujímavá a výnimočná.   

Druhú časť rozhovorov nájdete tu.Magazín Reality

  

Drevené hotelové domčeky z očarujúceho čínskeho vidieka

 


NR SR schválila príspevky na úsporné rodinné domy

  • Zobraziť publikovaný inzerát