Technológie a EKO riešenia

Najväčšia vertikálna farma Európy má za sebou zber prvej úrody 18 Jan

Najväčšia vertikálna farma Európy má za sebou zber prvej úrody

Nedostatok pozemkov, zlé podmienky na pestovanie či snaha o lacnejšie plodiny, nielen to sú dôvody, pre ktoré sa už dávnejšie začali budovať obrovské vertikálne farmy. Jedna z nich bola pred koncom minulého roka otvorená v Dánsku. Po niekoľkých týždňoch už má za sebou aj prvý zber.

Technológie a EKO riešenia
Malý robotický tank, ktorý pomôže s prácou v záhrade 15 Jan

Malý robotický tank, ktorý pomôže s prácou v záhrade

Tempo vývoja robotických zariadení sa naďalej zrýchľuje. Robotika, smart technológie a umelá inteligencia si tak získavajú čoraz stabilnejšie miesto aj v našich domácnostiach. Jedným z cieľov výrobcov takýchto zariadení sú už nejaký čas aj exteriéry.

Technológie a EKO riešenia
V Nemecku tlačia obytný dom pomocou najrýchlejšej 3D tlačiarne na svete 06 Jan

V Nemecku tlačia obytný dom pomocou najrýchlejšej 3D tlačiarne na svete

Technológia 3D tlače sa posunula o ďalší malý krok vpred. Tentoraz sa pod to podpísalo použitie najrýchlejšej 3D tlačiarne, aká je momentálne v obehu. Aspoň tak to prezentuje spoločnosť, ktorá stojí za týmto výkonným 3D zariadením schopným zefektívniť celkový proces realizácie 3D budov.

Technológie a EKO riešenia
3 spôsoby, ako si vytvoriť v interiéri živú stenu 25 Dec

3 spôsoby, ako si vytvoriť v interiéri živú stenu

Vertikálne záhrady, živé alebo aj zelené steny – nezáleží na tom, ako ich nazvete. Dôležité je, že prinesú do domácnosti kus prírody, veľa kyslíku a upokojujúcu oázu, navyše vyzerajú skvelo a originálne. Prinášame vám tri možnosti, ako si ich môžete na Slovensku zaobstarať.

Technológie a EKO riešenia
Vo verejných budovách spred roku 1990 je prítomnosť azbestu viac ako pravdepodobná 21 Dec

Vo verejných budovách spred roku 1990 je prítomnosť azbestu viac ako pravdepodobná

Údržba a rekonštrukcia verejných budov, pri výstavbe ktorých sa použil azbest, stále predstavuje značné riziko kontaminácie. V školách a škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb, úradoch, kancelárskych či administratívnych budovách, ktoré boli postavené pred rokom 1990, je prítomnosť azbestu viac ako pravdepodobná.

Technológie a EKO riešenia
Mini stolné smart záhradky na domáce pestovanie zeleniny 30 Nov

Mini stolné smart záhradky na domáce pestovanie zeleniny

Pri pestovaní úrody sa o slovo čoraz častejšie hlásia moderné technológie. Vďaka nim je možné vypestovať jednotlivé druhy zeleniny a byliniek aj priamo doma na kuchynskom stole. Umožňujú to viaceré modely miniatúrnych smart záhradiek od rôznych výrobcov.

Technológie a EKO riešenia
EÚ bude od marca využívať nové energetické štítky 27 Nov

EÚ bude od marca využívať nové energetické štítky

Na európskom trhu so spotrebičmi sa budúci rok udeje niekoľko zmien. Jedna z nich sa spája s príchodom nových energetických štítkov. Tie majú priniesť zákazníkom o niečo väčší prehľad a zároveň im pomôcť s výberom čo najúspornejších zariadení.

Technológie a EKO riešenia
V New Yorku môže vyrásť 737-metrový „čistiaci“ mrakodrap 11 Nov

V New Yorku môže vyrásť 737-metrový „čistiaci“ mrakodrap

New York už dávnejšie vstúpil do boja so znečisťovaním ovzdušia v meste. V rámci neho sa zaviazal stať uhlíkovo neutrálnym, pričom udiať by sa tak malo do roku 2050. V boji mu má pomôcť aj architektúra. V rámci prípravy návrhov nových trvalo udržateľných stavieb sa o slovo hlási aj 737-metrový mrakodrap schopný čistiť vzduch.

Technológie a EKO riešenia
5 inteligentných vychytávok pre pohodovú obývačku 04 Nov

5 inteligentných vychytávok pre pohodovú obývačku

Po dlhom dni je najlepším relaxom vyložiť si nohy v dokonale efektívnom priestore, ktorý vám na slovo splní vaše požiadavky. Ak je to aj vašim snom, vylepšite si svoju pomocou najnovších inteligentných technológií zameraných na optimálne pohodlie v každej domácnosti.

Technológie a EKO riešenia
Japonskí vedci vyvíjajú UV LED svetlo produkujúce vitamín D 26 Oct

Japonskí vedci vyvíjajú UV LED svetlo produkujúce vitamín D

Vitamín D je v rámci pretrvávajúcej pandémie skloňovaný v rôznych kruhoch. Stabilné miesto v zozname látok podporujúcich naše zdravie však mal dávno predtým. Nie každý ho ale dokáže načerpať v potrebných dávkach. Zmeniť to má nový druh osvetlenia, na ktorom momentálne pracujú japonskí vedci.

Technológie a EKO riešenia
Najšetrnejšiu priemyselnú budovu sveta má Česko 18 Sep

Najšetrnejšiu priemyselnú budovu sveta má Česko

Za inšpiráciou, ako stavať šetrné priemyselné objekty v zelenom ekologickom štýle, nie je potrebné cestovať po celej planéte. Kvalitné stavby tohto typu nájdeme aj v susednom Česku. Jednej z nich sa dokonca ušiel titul najšetrnejšej priemyselnej budovy sveta.

Technológie a EKO riešenia
Malajzia chystá výstavbu nezávislého ostrovného „eko“ mesta 16 Sep

Malajzia chystá výstavbu nezávislého ostrovného „eko“ mesta

Na svete je ďalší megalomanský projekt v zelenom štýle, ktorý môže pozdvihnúť trvalo udržateľnú architektúru. Tentoraz sa jedná o nadčasové ekologické mesto, ktoré sa má vybudovať na jednom z malajských ostrovov.

Technológie a EKO riešenia