Technológie a EKO riešenia

Český startup vyvinul krytý smart skleník na domáce pestovanie 12 Nov

Český startup vyvinul krytý smart skleník na domáce pestovanie

Kryté domáce skleníky určené na interiérové pestovanie nie sú žiadnou novinkou. Český startup Plantee Innovations však tieto zariadenia posúva na vyššiu úroveň. Nový skleník z dielne českej firmy je totiž vybavený špeciálnym inteligentným smart systémom, ktorý dáva domácemu pestovaniu úžitkových rastlín nový rozmer.

Technológie a EKO riešenia
Prvý mrakodrap s vertikálnou hydroponickou farmou na svete 22 Oct

Prvý mrakodrap s vertikálnou hydroponickou farmou na svete

Trvalo udržateľná architektúra môže mať rôzne podoby. Jednou z nich je prispôsobenie budov na zriadenie moderných hydroponických fariem. Takýto nápad zakomponoval do svojho nového návrhu aj taliansky architekt Carlo Ratti.

Technológie a EKO riešenia
16 najkrajších zelených striech sveta 15 Oct

16 najkrajších zelených striech sveta

Živé vegetačné strechy pribúdajú na budovách celého sveta a pomáhajú ochraňovať i škrášľovať planétu. Pozrite si 16 veľkolepých príkladov, ako sa špičkoví architekti dokážu s nimi pohrať vo svojich projektoch.

Zaujímavosti
Zateplenie strechy za jeden deň? Áno, ide to - s fúkanou izoláciou 05 Oct

Zateplenie strechy za jeden deň? Áno, ide to - s fúkanou izoláciou

Zateplenie nízkej strechy, pod ktorú sa človek ledva zmestí postojačky, môže byť zložité. Tento nový šikovný spôsob bez stresu, odpadu a škodlivín sa vám bude určite hodiť.

Technológie a EKO riešenia
V Indonézii sa vybuduje najväčšia svetová solárna elektráreň na vode 10 Sep

V Indonézii sa vybuduje najväčšia svetová solárna elektráreň na vode

Rastúci dopyt po solárnej energii prináša množstvo nových projektov aj v štátoch, ktoré zďaleka nepatria k zeleným mocnostiam. Príkladom je aj Indonézia, ktorá v posledných mesiacoch predstavila hneď niekoľko ambicióznych projektov tohto druhu. Výsledkom realizácie jedného z nich má byť najväčšia plávajúca solárna elektráreň na svete.

Technológie a EKO riešenia
Ako na zrozumiteľnejší inzerát: 2D a 3D pôdorysy 07 Sep

Ako na zrozumiteľnejší inzerát: 2D a 3D pôdorysy

Pri výbere nehnuteľnosti na realitnom portáli je veľmi dôležitá prehľadnosť inzerátov. Záujemcom o ponúkanom byte či dome veľa napovie aj správne nakreslený pôdorys.

Technológie a EKO riešenia
V gréckom prístave vyrastie najvyššia zelená budova v celom Stredomorí 20 Aug

V gréckom prístave vyrastie najvyššia zelená budova v celom Stredomorí

Stredomorské pobrežné rezorty sa do realizácie výškových budov veľmi nehrnú. Grécky prístav Agios Kosmas však urobí výnimku. Po predstavení návrhu projektu novej štvrte má našliapnuté k výstavbe najvyššej budovy v Stredomorí, ktorá bude niesť prívlastok „zelená“.

Technológie a EKO riešenia
Sebestačná 3D dedina ako model bývania po pandémii 09 Aug

Sebestačná 3D dedina ako model bývania po pandémii

Bývanie v prehustených veľkomestách má napriek mnohým výhodám aj niekoľko rizík. Niektoré vyplávali na povrch s príchodom pandémie, čo ľudí po celom svete prinútilo uvažovať nad novým formátom bývania. Jedným z nich by mohli byť malé sebestačné 3D dedinky.

Technológie a EKO riešenia
Mrakodrap zo stromov vyhral súťaž o najudržateľnejší dizajn výškovej budovy 28 Jul

Mrakodrap zo stromov vyhral súťaž o najudržateľnejší dizajn výškovej budovy

S rastúcim dôrazom na udržateľnosť sa postupne mení aj architektúra. V snahe stavať šetrnejšie a ohľaduplnejšie sa na scénu dostávajú revolučné návrhy stavieb. K tým patrí aj návrh mrakodrapu zo stromov, ktorý nedávno zabodoval v súťaži o najudržateľnejší dizajn výškovej budovy.

Technológie a EKO riešenia
3D bytové doplnky z drevného odpadu 05 Jul

3D bytové doplnky z drevného odpadu

Technika 3D tlače už dlhšie preniká aj do sveta interiérového dizajnu. V poslednom čase boli predstavené viaceré bytové doplnky zhotovené týmto spôsobom. Patrí k nim aj nová 4-dielna kolekcia kuchynských doplnkov, na ktorých výrobu bol použitý drevný odpad.

Technológie a EKO riešenia
Sídlo spoločnosti Microsoft ukrýva najtichšie miesto na svete 16 Jun

Sídlo spoločnosti Microsoft ukrýva najtichšie miesto na svete

Počujete rozpínanie pľúc, údery srdca aj pohyby v črevách. V horšom prípade sa môžu dostaviť aj halucinácie. Aspoň takto to opisujú odvážlivci, ktorí sa odhodlali vstúpiť do tzv. anechoickej komory ukrytej v priestoroch sídla spoločnosti Microsoft.

Technológie a EKO riešenia
Zateplenie strechy minerálnou vlnou alebo PUR penou: nezávislé laboratórium zistilo značné rozdiely 08 Jun

Zateplenie strechy minerálnou vlnou alebo PUR penou: nezávislé laboratórium zistilo značné rozdiely

Medzi kľúčové úžitkové vlastnosti izolantov patria hlavne tepelnoizolačné vlastnosti, ale dôležitá je aj schopnosť pohlcovať zvuk a odolávať požiaru. Pri minerálnej izolácii sú jej vlastnosti ľahko overiteľné, v prípade PUR pien, ktoré sa vyrábajú zo zmesi chemických látok miešaných priamo na stavbe, to ale tak vždy byť nemusí. Asociácia výrobcov minerálnych izolácií AVMI preto dala vykonať nezávislé merania v Univerzitnom centre energeticky efektívnych budov (UCEEB).

Technológie a EKO riešenia