Technológie a EKO riešenia

V Indonézii sa vybuduje najväčšia svetová solárna elektráreň na vode 10 Sep

V Indonézii sa vybuduje najväčšia svetová solárna elektráreň na vode

Rastúci dopyt po solárnej energii prináša množstvo nových projektov aj v štátoch, ktoré zďaleka nepatria k zeleným mocnostiam. Príkladom je aj Indonézia, ktorá v posledných mesiacoch predstavila hneď niekoľko ambicióznych projektov tohto druhu. Výsledkom realizácie jedného z nich má byť najväčšia plávajúca solárna elektráreň na svete.

Technológie a EKO riešenia
Ako na zrozumiteľnejší inzerát: 2D a 3D pôdorysy 07 Sep

Ako na zrozumiteľnejší inzerát: 2D a 3D pôdorysy

Pri výbere nehnuteľnosti na realitnom portáli je veľmi dôležitá prehľadnosť inzerátov. Záujemcom o ponúkanom byte či dome veľa napovie aj správne nakreslený pôdorys.

Technológie a EKO riešenia
V gréckom prístave vyrastie najvyššia zelená budova v celom Stredomorí 20 Aug

V gréckom prístave vyrastie najvyššia zelená budova v celom Stredomorí

Stredomorské pobrežné rezorty sa do realizácie výškových budov veľmi nehrnú. Grécky prístav Agios Kosmas však urobí výnimku. Po predstavení návrhu projektu novej štvrte má našliapnuté k výstavbe najvyššej budovy v Stredomorí, ktorá bude niesť prívlastok „zelená“.

Technológie a EKO riešenia
Sebestačná 3D dedina ako model bývania po pandémii 09 Aug

Sebestačná 3D dedina ako model bývania po pandémii

Bývanie v prehustených veľkomestách má napriek mnohým výhodám aj niekoľko rizík. Niektoré vyplávali na povrch s príchodom pandémie, čo ľudí po celom svete prinútilo uvažovať nad novým formátom bývania. Jedným z nich by mohli byť malé sebestačné 3D dedinky.

Technológie a EKO riešenia
Mrakodrap zo stromov vyhral súťaž o najudržateľnejší dizajn výškovej budovy 28 Jul

Mrakodrap zo stromov vyhral súťaž o najudržateľnejší dizajn výškovej budovy

S rastúcim dôrazom na udržateľnosť sa postupne mení aj architektúra. V snahe stavať šetrnejšie a ohľaduplnejšie sa na scénu dostávajú revolučné návrhy stavieb. K tým patrí aj návrh mrakodrapu zo stromov, ktorý nedávno zabodoval v súťaži o najudržateľnejší dizajn výškovej budovy.

Technológie a EKO riešenia
3D bytové doplnky z drevného odpadu 05 Jul

3D bytové doplnky z drevného odpadu

Technika 3D tlače už dlhšie preniká aj do sveta interiérového dizajnu. V poslednom čase boli predstavené viaceré bytové doplnky zhotovené týmto spôsobom. Patrí k nim aj nová 4-dielna kolekcia kuchynských doplnkov, na ktorých výrobu bol použitý drevný odpad.

Technológie a EKO riešenia
Sídlo spoločnosti Microsoft ukrýva najtichšie miesto na svete 16 Jun

Sídlo spoločnosti Microsoft ukrýva najtichšie miesto na svete

Počujete rozpínanie pľúc, údery srdca aj pohyby v črevách. V horšom prípade sa môžu dostaviť aj halucinácie. Aspoň takto to opisujú odvážlivci, ktorí sa odhodlali vstúpiť do tzv. anechoickej komory ukrytej v priestoroch sídla spoločnosti Microsoft.

Technológie a EKO riešenia
Zateplenie strechy minerálnou vlnou alebo PUR penou: nezávislé laboratórium zistilo značné rozdiely 08 Jun

Zateplenie strechy minerálnou vlnou alebo PUR penou: nezávislé laboratórium zistilo značné rozdiely

Medzi kľúčové úžitkové vlastnosti izolantov patria hlavne tepelnoizolačné vlastnosti, ale dôležitá je aj schopnosť pohlcovať zvuk a odolávať požiaru. Pri minerálnej izolácii sú jej vlastnosti ľahko overiteľné, v prípade PUR pien, ktoré sa vyrábajú zo zmesi chemických látok miešaných priamo na stavbe, to ale tak vždy byť nemusí. Asociácia výrobcov minerálnych izolácií AVMI preto dala vykonať nezávislé merania v Univerzitnom centre energeticky efektívnych budov (UCEEB).

Technológie a EKO riešenia
Najväčší solárny park na svete bude viditeľný aj z vesmíru 04 Jun

Najväčší solárny park na svete bude viditeľný aj z vesmíru

V posledných rokoch bolo vo svete zrealizovaných niekoľko rekordne veľkých solárnych parkov. Žiadny z nich sa ale nemôže pochváliť výmerou a kapacitou, akú má dosahovať projekt pripravovaný pod taktovkou spoločnosti Sun Cable.

Technológie a EKO riešenia
Ultra-biela farba na fasáde budovy môže nahradiť klimatizáciu 31 May

Ultra-biela farba na fasáde budovy môže nahradiť klimatizáciu

Najrozšírenejšou zbraňou v boji proti prehrievaniu budov je naďalej klimatizácia. S jej využívaním sa však spája zopár mínusov, kvôli ktorým sa vedci opakovane snažia prísť so šetrnejšou náhradou. Tou by mohla byť špeciálne upravená fasáda, ktorej základom je extrémne silný biely odtieň.

Technológie a EKO riešenia
Chcete zelenú strechu za jeden deň? Skúste substrát z minerálnych vlákien 28 May
Mini robot Scout zvládne stráženie domu za pár desiatok eur 19 May

Mini robot Scout zvládne stráženie domu za pár desiatok eur

Ochrana majetku niečo stojí. Cenovo dostupnejšie riešenia, ktoré zvládnu prácu SBS za pomerne menej peňazí, tak ocení mnoho majiteľov nehnuteľností. Za niekoľko desiatok eur im ju vykoná nový miniatúrny robot.

Technológie a EKO riešenia