Odborné analýzy

Rekordne nízke úroky hypoték prajú refinancovaniu 09 Sep

Rekordne nízke úroky hypoték prajú refinancovaniu

Na Slovensku v súčasnosti banky poskytujú úvery na bývanie s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami. Analytička radí, že práve preto teraz môžete refinancovaním starších úverov na bývanie výrazne ušetriť.

Odborné analýzy
Mladí Európania odchádzajú od rodičov vyše 26-roční 04 Sep

Mladí Európania odchádzajú od rodičov vyše 26-roční

Vek odchodu mladých Európanov od rodičov sa veľmi nemení. V tzv. mama-hoteli žili aj vlani priemerne zhruba 26 rokov. Aspoň tak to vyplýva z nedávno zverejnených čísel Eurostatu, ktorý opäť mapoval priemernú dĺžku života Európanov vo veku od 25 do 34 rokov u rodičov.

Odborné analýzy
Index realitného zdravia sa zlepšuje aj počas dovoleniek 02 Sep

Index realitného zdravia sa zlepšuje aj počas dovoleniek

V júli prekonal index realitného zdravia prognózy a dosiahol hodnotu 2,66. Podľa prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO® sa bude aj v auguste zlepšovať a klesne na 2,6.

Odborné analýzy
Ceny bytov napriek kríze rastú, nájmy však poklesli 01 Sep

Ceny bytov napriek kríze rastú, nájmy však poklesli

V polovici roka ceny bytov na Slovensku oproti minulému štvrťroku vzrástli v priemere o 3,6 %. Analytici Nehnuteľnosti.sk predpovedajú, že tento trend môže naďalej pokračovať.

Odborné analýzy
Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku vzrástol za prvý polrok až o 66 % 10 Aug

Objem investícií do nehnuteľností na Slovensku vzrástol za prvý polrok až o 66 %

Celkový objem investícií do nehnuteľností na Slovensku sa aj napriek koronakríze v 1. polroku 2020 vyšplhal až do výšky 432 miliónov eur, dominovali hlavne kancelárske a priemyselné nehnuteľnosti, za nimi nasledoval segment maloobchodu. Vyplýva to z najnovších dát svetovej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE.

Odborné analýzy
Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu 06 Jul

Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

V marci dosiahla hodnota Indexu realitného zdravia IRZ 3,7 na Slovensku najhorší výsledok od roku 2013. V máji sa však postupne priblížila k normálu, aktuálne IRZ je 2,91 s výhľadom na budúci mesiac 2,67. Ak sa trend potvrdí, v júni by sa index mohol ustáliť na dlhodobom priemere. Vyplýva to z prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®.

Odborné analýzy
Korporácie prehodnocujú svoje realitné portfóliá 02 Jul

Korporácie prehodnocujú svoje realitné portfóliá

Záujem korporácii uvoľňovať svoj kapitál viazaný v nehnuteľnostiach bol v prvom polroku 2020 v regióne EMEA na vzostupe. Informuje o tom štúdia realitno-poradenskej spoločnosti JLL.

Odborné analýzy
Ceny plynu a elektriny v EÚ vlani poskočili o vyše 1 % 25 May

Ceny plynu a elektriny v EÚ vlani poskočili o vyše 1 %

Eurostat prichádza s ďalšími štatistikami vyhodnocujúcimi údaje za rok 2019 aj v máji. Len pred pár dňami zverejnil čísla sledujúce priemerný rast cien energií pre domácnosti v EÚ. Tie zaznamenali v porovnaní s rokom 2018 mierne medziročné zvýšenie.

Odborné analýzy
Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia 20 May

Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Skôr či neskôr čaká množstvo firiem, ktoré kvôli pandémii COVID-19 odporučili svojim zamestnancom pracovať z domova, návrat späť do kancelárií. Či už k nemu dôjde za dva, tri alebo viac týždňov, je dobré začať sa naň pripravovať už teraz. Praktické návody poskytujú poradensko – realitné spoločnosti, pracovný portál Profesia.sk i Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR).

Odborné analýzy
Minerálna vlna má dostatočnú pevnosť aj pri väčších hrúbkach, dokázali to nové testy 18 May

Minerálna vlna má dostatočnú pevnosť aj pri väčších hrúbkach, dokázali to nové testy

S nárastom hrúbky aplikovanej tepelnej izolácie sa objavili pochybnosti, či sú minerálne izolácie s pevnosťou v ťahu 10 kPa, ktoré sa pre kontaktné zateplenie budov (ETICS) používajú viac ako desať rokov, postačujúce. Asociácia výrobcov minerálnych izolácií SR (AVMI) preto zadala dve nezávislé merania v akreditovaných skúšobniach, aby bolo jednoznačne potvrdené, že súčasné výrobky jej členov sú bezproblémové a s rezervou bezpečné.

Odborné analýzy
Objem úverov na kúpu nehnuteľnosti dosahuje v eurozóne 40 % HDP 08 May

Objem úverov na kúpu nehnuteľnosti dosahuje v eurozóne 40 % HDP

Zadlženosť domácností v dôsledku narastajúceho dopytu po úveroch naďalej stúpa, a to nielen na Slovensku. Alarmujúce čísla prinášajú aj štatistiky sledujúce vývoj v eurozóne. Objem úverov na kúpu nehnuteľnosti v krajinách platiacich eurom dosahuje zhruba 40 % HDP celej eurozóny.

Odborné analýzy
Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje 01 May

Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje

Hotely strednej a východnej Európy vlani dobiehali západných susedov v objeme investícií, ponúkali aj oveľa vyššie výnosy. Rekordy zaznamenala aj Bratislava. Pandémia koronavírusu zastavila investície aj dokončenie obchodov začatých v roku 2019. Vyplýva to z druhej výročnej správy Cushman & Wakefield a medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS.

Odborné analýzy