Odborné analýzy

Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu 06 Jul

Index realitného zdravia sa po koronavíruse vracia do normálu

V marci dosiahla hodnota Indexu realitného zdravia IRZ 3,7 na Slovensku najhorší výsledok od roku 2013. V máji sa však postupne priblížila k normálu, aktuálne IRZ je 2,91 s výhľadom na budúci mesiac 2,67. Ak sa trend potvrdí, v júni by sa index mohol ustáliť na dlhodobom priemere. Vyplýva to z prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO®.

Odborné analýzy
Korporácie prehodnocujú svoje realitné portfóliá 02 Jul

Korporácie prehodnocujú svoje realitné portfóliá

Záujem korporácii uvoľňovať svoj kapitál viazaný v nehnuteľnostiach bol v prvom polroku 2020 v regióne EMEA na vzostupe. Informuje o tom štúdia realitno-poradenskej spoločnosti JLL.

Odborné analýzy
Ceny plynu a elektriny v EÚ vlani poskočili o vyše 1 % 25 May

Ceny plynu a elektriny v EÚ vlani poskočili o vyše 1 %

Eurostat prichádza s ďalšími štatistikami vyhodnocujúcimi údaje za rok 2019 aj v máji. Len pred pár dňami zverejnil čísla sledujúce priemerný rast cien energií pre domácnosti v EÚ. Tie zaznamenali v porovnaní s rokom 2018 mierne medziročné zvýšenie.

Odborné analýzy
Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia 20 May

Návrat do kancelárií – zamestnávatelia musia včas prijať správne opatrenia

Skôr či neskôr čaká množstvo firiem, ktoré kvôli pandémii COVID-19 odporučili svojim zamestnancom pracovať z domova, návrat späť do kancelárií. Či už k nemu dôjde za dva, tri alebo viac týždňov, je dobré začať sa naň pripravovať už teraz. Praktické návody poskytujú poradensko – realitné spoločnosti, pracovný portál Profesia.sk i Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZSR).

Odborné analýzy
Minerálna vlna má dostatočnú pevnosť aj pri väčších hrúbkach, dokázali to nové testy 18 May

Minerálna vlna má dostatočnú pevnosť aj pri väčších hrúbkach, dokázali to nové testy

S nárastom hrúbky aplikovanej tepelnej izolácie sa objavili pochybnosti, či sú minerálne izolácie s pevnosťou v ťahu 10 kPa, ktoré sa pre kontaktné zateplenie budov (ETICS) používajú viac ako desať rokov, postačujúce. Asociácia výrobcov minerálnych izolácií SR (AVMI) preto zadala dve nezávislé merania v akreditovaných skúšobniach, aby bolo jednoznačne potvrdené, že súčasné výrobky jej členov sú bezproblémové a s rezervou bezpečné.

Odborné analýzy
Objem úverov na kúpu nehnuteľnosti dosahuje v eurozóne 40 % HDP 08 May

Objem úverov na kúpu nehnuteľnosti dosahuje v eurozóne 40 % HDP

Zadlženosť domácností v dôsledku narastajúceho dopytu po úveroch naďalej stúpa, a to nielen na Slovensku. Alarmujúce čísla prinášajú aj štatistiky sledujúce vývoj v eurozóne. Objem úverov na kúpu nehnuteľnosti v krajinách platiacich eurom dosahuje zhruba 40 % HDP celej eurozóny.

Odborné analýzy
Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje 01 May

Vlani zažili hotely investične rekordný rok, koronavírus však obchody zastavuje

Hotely strednej a východnej Európy vlani dobiehali západných susedov v objeme investícií, ponúkali aj oveľa vyššie výnosy. Rekordy zaznamenala aj Bratislava. Pandémia koronavírusu zastavila investície aj dokončenie obchodov začatých v roku 2019. Vyplýva to z druhej výročnej správy Cushman & Wakefield a medzinárodnej advokátskej kancelárie CMS.

Odborné analýzy
Rebríček krajín s najrýchlejším zotavením z pandémie 24 Apr

Rebríček krajín s najrýchlejším zotavením z pandémie

Obrovské škody spôsobené koronavírusom pocíti celý svet. Niektoré krajiny však majú predispozíciu vyrovnať sa s následkami súčasnej situácie rýchlejšie. Ktoré z nich to sú, na to odpovedá rebríček krajín s predpokladom najrýchlejšieho zotavenia z pandémie.

Odborné analýzy
Koronavírus ovplyvní aj prenajímateľov a nájomcov v obchodných centrách a kancelárskych budovách 10 Apr

Koronavírus ovplyvní aj prenajímateľov a nájomcov v obchodných centrách a kancelárskych budovách

Opatrenia prijímané na zamedzenie šírenia koronavírusu obmedzuje bežný chod shopping centier aj administratívnych budov v celom regióne strednej a východnej Európy. Prenajímatelia a nájomcovia sa tak dostávajú do zložitej situácia. Situáciu analyzuje realitno – poradenská spoločnosť Colliers International.

Odborné analýzy
Ako rástli výdavky slovenských domácností v rokoch 2009-2018 03 Apr

Ako rástli výdavky slovenských domácností v rokoch 2009-2018

Miera výdavkov našich domácností je ostro sledovanou témou. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) dokonca pravidelne spracúva štúdie hodnotiace pomer medzi príjmami domácností a ich výdavkami. Zopár zaujímavých čísel priniesol aj v novej publikácii Naše regióny.

Odborné analýzy
Globálne investície do komerčných nehnuteľností v roku 2019 dosiahli 800 miliárd dolárov 23 Mar

Globálne investície do komerčných nehnuteľností v roku 2019 dosiahli 800 miliárd dolárov

Rok 2019 bol najsilnejším rokom investícií do komerčných nehnuteľností vo svete. Objemy investícií do tohto sektoru sa v štvrtom štvrťroku 2019 zvýšili o 10 % na 245 miliárd dolárov. To prispelo k celoročnej aktivite 800 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 4 % oproti roku 2018. Vyplýva to zo správy globálnej realitno – poradenskej spoločnosti JLL.

Odborné analýzy
V Bratislave sa zvýšila výmera prenajatých kancelárií o 133 % 04 Mar

V Bratislave sa zvýšila výmera prenajatých kancelárií o 133 %

Na konci roku 2019 boli v Bratislave dokončené tri budovy, vo výstavbe ostáva ešte desať na rok 2020. Vyplýva to z výsledkov správy Bratislava Research Forum.

Odborné analýzy