Odborné analýzy

Koniec lacných prenájmov: jeseň priniesla nárast cien 10 Jan

Koniec lacných prenájmov: jeseň priniesla nárast cien

Priaznivý vývoj ekonomiky po lete a návrat študentov do škôl priniesol zastavenie poklesu cien prenájmov takmer na celom Slovensku. Tento trend sa však týka len menších bytov, ceny 3-izbových stále ťahá dole nedostatok záujemcov.

Odborné analýzy
November príjemne prekvapil, čo čaká realitný trh v decembri? 07 Jan

November príjemne prekvapil, čo čaká realitný trh v decembri?

Novembrový Index realitného zdravia je aj napriek negatívnym predpovediam lepší o jednu stotinu ako v októbri. Dosiahol hodnotu 2,56, avšak prognózované hodnotenie na december je takmer o dve desatiny horšie: 2,75.

Odborné analýzy
Október bol lepší, november to nepotiahne, hovoria realitní odborníci 02 Dec

Október bol lepší, november to nepotiahne, hovoria realitní odborníci

Index realitného zdravia sa v októbri zlepšil o 7 stotín na 2,57, avšak prognóza na november 2,65 avizuje spomalenie realitného trhu.

Odborné analýzy
September očakávané zlepšenie realitného trhu nepriniesol 03 Nov

September očakávané zlepšenie realitného trhu nepriniesol

Index realitného zdravia za september dosiahol rovnakú známku ako v auguste: 2,64. Prognóza tvorcov Indexu – zlepšenie na 2,46 – sa nenaplnila.

Odborné analýzy
Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami? 18 Oct

Ako zmení hybridná práca trh s komerčnými nehnuteľnosťami?

Hybridná práca nie je nový koncept, ale stáva sa z nej nový normál, ktorý si vyžaduje zmenu pracovných priestorov. orientované na zamestnancov. Manuál realitno-poradenskej spoločnosti CBRE prináša rady zamestnávateľom, ako sa v nových podmienkach adaptovať.

Odborné analýzy
Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete 13 Sep

Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete

Index realitného zdravia za júl je 2,67 a od júnového podľa prognózy len nepatrne horší. Tvorcovia Indexu na ďalší mesiac predpokladajú mierne zlepšenie známky na 2,61. Z dlhodobého hľadiska sa dá konštatovať, že realitný trh má tak trochu prázdniny.

Odborné analýzy
Pokles prenájmov sa ustálil a ceny za väčšie byty začali rásť 30 Aug

Pokles prenájmov sa ustálil a ceny za väčšie byty začali rásť

So zlepšením pandemickej situácie sa takmer na celom Slovensku pokles cien prenájmov zastavil. Prenajímatelia čakajú, ako sa vyvinie situácia na jeseň a či sa študenti vrátia späť do škôl.

Odborné analýzy
Ceny bytov v centrách veľkých miest mierne poklesli 13 Jul

Ceny bytov v centrách veľkých miest mierne poklesli

V druhom kvartáli 2021 ceny nehnuteľností na Slovensku stále rástli, tentokrát sa to však výnimočne netýkalo centra Bratislavy a Košíc. Podľa údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk v týchto lokalitách došlo k poklesu o 1 až 3%, čím sa korigoval silný rast zo začiatku roka 2021.

Odborné analýzy
Vývoj ceny pozemkov v SR za 1. polrok 2021 09 Jul

Vývoj ceny pozemkov v SR za 1. polrok 2021

Pozemky tvoria neodmysliteľnú súčasť realitného trhu. Od ich cien sa odvíja aj situácia okolo ďalších nehnuteľností. Najväčší vplyv na priebežný vývoj hodnoty bytov a domov majú stavebné parcely, po ktorých je dlhodobo najvyšší dopyt. Do vývoja priemernej ceny všetkých pozemkov však prehovára aj hodnota záhrad, ornej pôdy či lesov a lúk.

Odborné analýzy
Akú nehnuteľnosť si kúpite za milión dolárov v rôznych metropolách sveta? 03 May

Akú nehnuteľnosť si kúpite za milión dolárov v rôznych metropolách sveta?

Ceny bytov v Bratislave stúpajú raketovým tempom aj v porovnaní so svetovými metropolami. Podľa štatistiky The Wealth Report sa naše hlavné mesto v rýchlosti zdražovania umiestnilo na 11. mieste. V počte miliónových bytov však ešte máme čo doháňať.

Odborné analýzy
Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009 30 Apr

Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009

Stavebníctvo SR v druhom mesiaci 2021 dosiahlo najnižšiu februárovú hodnotu od roku 2017, produkcia bola medziročne nižšia takmer o štvrtinu. Znížila sa najmä nová výstavba, menej opravy a údržba. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Odborné analýzy
Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania 08 Mar

Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania

Koronakríza zastihla slovenské rodiny v rôznych štádiách budovania ich nového bývania a skomplikovala im ho. Až 62 % nedokončí svoj projekt v plánovanom termíne a 34 % musí znížiť objem svojich investícií do stavby. Potvrdil to prieskum portálu o bývaní modrastrecha.sk.

Odborné analýzy