Odborné analýzy

Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete 13 Sep

Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete

Index realitného zdravia za júl je 2,67 a od júnového podľa prognózy len nepatrne horší. Tvorcovia Indexu na ďalší mesiac predpokladajú mierne zlepšenie známky na 2,61. Z dlhodobého hľadiska sa dá konštatovať, že realitný trh má tak trochu prázdniny.

Odborné analýzy
Pokles prenájmov sa ustálil a ceny za väčšie byty začali rásť 30 Aug

Pokles prenájmov sa ustálil a ceny za väčšie byty začali rásť

So zlepšením pandemickej situácie sa takmer na celom Slovensku pokles cien prenájmov zastavil. Prenajímatelia čakajú, ako sa vyvinie situácia na jeseň a či sa študenti vrátia späť do škôl.

Odborné analýzy
Ceny bytov v centrách veľkých miest mierne poklesli 13 Jul

Ceny bytov v centrách veľkých miest mierne poklesli

V druhom kvartáli 2021 ceny nehnuteľností na Slovensku stále rástli, tentokrát sa to však výnimočne netýkalo centra Bratislavy a Košíc. Podľa údajov realitného portálu Nehnuteľnosti.sk v týchto lokalitách došlo k poklesu o 1 až 3%, čím sa korigoval silný rast zo začiatku roka 2021.

Odborné analýzy
Vývoj ceny pozemkov v SR za 1. polrok 2021 09 Jul

Vývoj ceny pozemkov v SR za 1. polrok 2021

Pozemky tvoria neodmysliteľnú súčasť realitného trhu. Od ich cien sa odvíja aj situácia okolo ďalších nehnuteľností. Najväčší vplyv na priebežný vývoj hodnoty bytov a domov majú stavebné parcely, po ktorých je dlhodobo najvyšší dopyt. Do vývoja priemernej ceny všetkých pozemkov však prehovára aj hodnota záhrad, ornej pôdy či lesov a lúk.

Odborné analýzy
Akú nehnuteľnosť si kúpite za milión dolárov v rôznych metropolách sveta? 03 May

Akú nehnuteľnosť si kúpite za milión dolárov v rôznych metropolách sveta?

Ceny bytov v Bratislave stúpajú raketovým tempom aj v porovnaní so svetovými metropolami. Podľa štatistiky The Wealth Report sa naše hlavné mesto v rýchlosti zdražovania umiestnilo na 11. mieste. V počte miliónových bytov však ešte máme čo doháňať.

Odborné analýzy
Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009 30 Apr

Prepad stavebníctva sa prehĺbil, prekonal aj pokles v období krízy 2009

Stavebníctvo SR v druhom mesiaci 2021 dosiahlo najnižšiu februárovú hodnotu od roku 2017, produkcia bola medziročne nižšia takmer o štvrtinu. Znížila sa najmä nová výstavba, menej opravy a údržba. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Odborné analýzy
Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania 08 Mar

Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania

Koronakríza zastihla slovenské rodiny v rôznych štádiách budovania ich nového bývania a skomplikovala im ho. Až 62 % nedokončí svoj projekt v plánovanom termíne a 34 % musí znížiť objem svojich investícií do stavby. Potvrdil to prieskum portálu o bývaní modrastrecha.sk.

Odborné analýzy
V januári rekordne stúpol záujem o nehnuteľnosti, najviac o rodinné domy v Bratislave 05 Mar

V januári rekordne stúpol záujem o nehnuteľnosti, najviac o rodinné domy v Bratislave

Po Novom roku návštevnosť realitných portálov významne vzrástla. Na konci januára počet návštev oproti decembru stúpol o viac ako 70 %, návštevníci prekonali aj január 2020. Dopyt po nehnuteľnostiach zo strany zákazníkov bol ešte vyšší, počet kontaktovaní inzerátov stúpol takmer trojnásobne.

Odborné analýzy
Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku v 2020 klesli o 27 %, priemyselné parky to istia 02 Feb

Investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku v 2020 klesli o 27 %, priemyselné parky to istia

Celkové investície do komerčných nehnuteľností za rok 2020 poklesli oproti minulému roku o 27 % na 502 miliónov eur. Najatraktívnejšie boli pre investorov priemyselné nehnuteľnosti s približne 49 % podielom, čo spôsobila zrýchlená expanzia e-commerce počas pandémie. Vyplýva to zo správy realitno – poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield.

Odborné analýzy
Investície do kancelárií v strednej a východnej Európe klesli o 37,5 %, so štartom očkovania sa očakáva oživenie 20 Jan

Investície do kancelárií v strednej a východnej Európe klesli o 37,5 %, so štartom očkovania sa očakáva oživenie

V prvých troch kvartáloch 2020 zaujali investori a nájomcovia kancelárskych priestorov vyčkávací postoj a tak poklesol celkový objem investícií aj počet transakcií. Vyplýva to zo správy poradensko – realitnej spoločnosti Colliers International, ktorá prináša aj predpoveď scenárov do konca roka 2022.

Odborné analýzy
Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie? 13 Jan

Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie?

Rok 2020 bol pre cestovný ruch jeden z najslabších za posledné obdobie. Dôvod je jasný. Kartami zamiešalo vypuknutie pandémie, ktoré neskrížilo plány iba cestovateľom, ale aj majiteľom ubytovacích zariadení. Ako to bude v nadchádzajúcich mesiacoch, to je stále otázne. Situáciu však monitorujú aj rebríčky naj(ne)bezpečnejších krajín v roku 2021.

Odborné analýzy
Domácnosti v EÚ dávajú na bývanie skoro štvrtinu výdavkov 28 Dec

Domácnosti v EÚ dávajú na bývanie skoro štvrtinu výdavkov

Chod domácnosti sa nezaobíde bez viacerých výdavkov. Žiadny z nich ale občanovi EÚ nesiahne do vrecka tak hlboko ako bývanie. To si už tradične ukrajuje skoro štvrtinový podiel zo všetkých nákladov na domácnosť. Inak tomu nebolo ani v roku 2019.

Odborné analýzy