Odborné analýzy

Investície do kancelárií v strednej a východnej Európe klesli o 37,5 %, so štartom očkovania sa očakáva oživenie 20 Jan

Investície do kancelárií v strednej a východnej Európe klesli o 37,5 %, so štartom očkovania sa očakáva oživenie

V prvých troch kvartáloch 2020 zaujali investori a nájomcovia kancelárskych priestorov vyčkávací postoj a tak poklesol celkový objem investícií aj počet transakcií. Vyplýva to zo správy poradensko – realitnej spoločnosti Colliers International, ktorá prináša aj predpoveď scenárov do konca roka 2022.

Odborné analýzy
Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie? 13 Jan

Ktoré krajiny budú v roku 2021 naj(ne)bezpečnejšie?

Rok 2020 bol pre cestovný ruch jeden z najslabších za posledné obdobie. Dôvod je jasný. Kartami zamiešalo vypuknutie pandémie, ktoré neskrížilo plány iba cestovateľom, ale aj majiteľom ubytovacích zariadení. Ako to bude v nadchádzajúcich mesiacoch, to je stále otázne. Situáciu však monitorujú aj rebríčky naj(ne)bezpečnejších krajín v roku 2021.

Odborné analýzy
Index realitného zdravia sa v novembri zlepšil, výhľad je však negatívny 30 Dec

Index realitného zdravia sa v novembri zlepšil, výhľad je však negatívny

Index realitného zdravia (IRZ) v novembri v porovnaní s predošlým mesiacom (2,99) mierne vzrástol na 2,88. Podľa prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO® však výhľad na december smeruje k tretej najhoršej hodnote v histórií meraní 3,04.

Odborné analýzy
Domácnosti v EÚ dávajú na bývanie skoro štvrtinu výdavkov 28 Dec

Domácnosti v EÚ dávajú na bývanie skoro štvrtinu výdavkov

Chod domácnosti sa nezaobíde bez viacerých výdavkov. Žiadny z nich ale občanovi EÚ nesiahne do vrecka tak hlboko ako bývanie. To si už tradične ukrajuje skoro štvrtinový podiel zo všetkých nákladov na domácnosť. Inak tomu nebolo ani v roku 2019.

Odborné analýzy
Index realitného zdravia sa v októbri opäť zhoršil 04 Dec

Index realitného zdravia sa v októbri opäť zhoršil

Index realitného zdravia (IRZ) na jeseň pokračuje v zhoršovaní. V októbri dosiahol hodnotu 2,99, čo je tretia najhoršia hodnota v histórii. Podľa prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO® výhľad na november predstavuje len kozmetické zlepšenie na 2,95.

Odborné analýzy
Práca z domu počas koronakrízy investorov odrádza investovať do kancelárií 25 Nov

Práca z domu počas koronakrízy investorov odrádza investovať do kancelárií

Ešte na začiatku tohto roku realitní experti očakávali, že sektor komerčných nehnuteľností bude ďalej rásť, no s príchodom pandémie sa všetky očakávania zmenili. Vyplýva to z ôsmeho vydania štúdie o trhu s nehnuteľnosťami, ktorý pripravila medzinárodná právnická kancelária CMS.

Odborné analýzy
Prenájmy v EÚ za 10 rokov zdraželi o vyše 14 % 20 Nov

Prenájmy v EÚ za 10 rokov zdraželi o vyše 14 %

Ceny prenájmov v členských štátoch EÚ zaznamenávajú v posledných mesiacoch skôr klesajúci trend. Ten nastúpil krátko po vypuknutí koronakrízy, ktorej na európskom trhu s nájomným bývaním predchádzalo dlhodobé zdražovanie. To za posledných 10 rokov zvýšilo ceny prenájmov v EÚ o viac ako 14 %.

Odborné analýzy
Úspory domácností v EÚ počas koronakrízy rekordne vzrástli 18 Nov

Úspory domácností v EÚ počas koronakrízy rekordne vzrástli

Napriek rozsiahlym ekonomickým škodám, ktoré jarné reštrikcie zavádzané v boji proti pandémii spôsobili po celej Európe, sú úspory Európanov o čosi v lepšej kondícii. Aspoň tak to vyplýva z prieskumu Eurostatu, ktorý sa zameral na monitorovanie vývoja úspor domácností v členských štátoch EÚ za 2. štvrťrok 2020.

Odborné analýzy
Investície do realitných projektov v SR v prvom polroku stúpli, zasiahnuté však budú co-workingy a  kancelárie 09 Nov

Investície do realitných projektov v SR v prvom polroku stúpli, zasiahnuté však budú co-workingy a kancelárie

Celkový objem investícií do realitných projektov dosiahol na Slovensku v prvej polovici tohto roka 346 mil. eur, čo predstavuje to medziročný nárast o 46 %. Očakáva sa však väčší dopad koronakrízy na co-workingové centrá, internáty a a kancelárske priestory. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KPMG.

Odborné analýzy
Gastroprevádzok ubúda - od januára ich zaniklo vyše 800 06 Nov

Gastroprevádzok ubúda - od januára ich zaniklo vyše 800

Kým uplynulá dekáda gastronomickému sektoru priala, tá súčasná sa pre nich nezačala vôbec dobre. Svedčia o tom aj vysoké čísla počtu zaniknutých reštaurácií a pohostinstiev od začiatku tohto roka.

Odborné analýzy
Index realitného zdravia sa s príchodom druhej vlny mierne zhoršil 02 Nov

Index realitného zdravia sa s príchodom druhej vlny mierne zhoršil

V septembri index realitného zdravia (IRZ) poskočil na hodnotu 2,81, v porovnaní so skokom pri prvej vlne pandémie však nepredstavuje veľkú zmenu. Podľa prieskumu nezávislej Agentúry pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO® by mal ostať v októbri naďalej stabilný.

Odborné analýzy
Rast cien bytov sa v septembri zastavil, je za tým aj rýchly predaj novostavieb 30 Oct

Rast cien bytov sa v septembri zastavil, je za tým aj rýchly predaj novostavieb

V treťom štvrťroku sa rast cien bytov na Slovensku výrazne spomalil, v niektorých regiónoch môžeme vidieť aj mierny pokles. Dôvodom je nielen vplyv pandémie na realitný trh, ale hlavne fakt, že drahšie byty v novostavbách sa z predaja rýchlo vytrácajú a priemer cien tak klesá. Tento trend vidíme aj pri rekreačných nehnuteľnostiach.

Odborné analýzy