Legislatíva

Ako postupovať, keď zistíme, že nebudeme schopní splácať splátky za hypotéku 04 Jan

Ako postupovať, keď zistíme, že nebudeme schopní splácať splátky za hypotéku

Jedným z opatrení na zmiernenie následkov pandémie je aj „covidový“ odklad splátok hypotéky. Obdobie odkladu splátok sa však pre mnohých dlžníkov chýli ku koncu a ich finančná situácia sa stále nezlepšila. Aké majú možnosti? Opýtali sme sa právničky z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Treba sa s hypotékou poponáhľať či počkať? 23 Dec

Treba sa s hypotékou poponáhľať či počkať?

Mnohí záujemcovia o nové bývanie v súčasnosti uvažujú, či sa s hypotékou poponáhľať. Na ktoré termíny si treba dať pozor a ako zvýšiť svoje šance na schválenie požadovanej sumy nám prezradila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.

Legislatíva
Od 1. júla môžete žiadať o príspevok 8 000 eur na takmer nulový dom 08 Jun

Od 1. júla môžete žiadať o príspevok 8 000 eur na takmer nulový dom

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR) vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na skolaudované rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie. Táto výzva je v poradí už druhá, uspokojí však len 200 žiadateľov, čo je oproti prvej o 300 menej.

Legislatíva
Prvá online realitná konferencia NARKS – Ako rozhýbať biznis 01 Apr

Prvá online realitná konferencia NARKS – Ako rozhýbať biznis

V piatok sa môžete zúčastniť 1. realitnej online konferencie LIVE, ktorá reaguje na dnešnú situáciu. Stačí, ak budete 3. apríla o 17.00 sledovať Facebook profil alebo YouTube kanál Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska NARKS. Bude sa vysielať naživo a prístup online je voľný.

Legislatíva
Od 1. apríla môžete žiadať o dotáciu na zateplenie rodinného domu 25 Mar

Od 1. apríla môžete žiadať o dotáciu na zateplenie rodinného domu

Šiesta výzva na príspevok na zateplenie starších rodinných domov bola vyhlásená a ak splníte podmienky, môžete dostať dotáciu až 8 800 €. Podľa skúseností z minulých kôl nie je proces zložitý, poradíme vám, ako ho absolvovať úspešne a bez stresu.

Legislatíva
Mladí si môžu v daňovom priznaní požiadať o daňový bonus na hypotéku 14 Feb

Mladí si môžu v daňovom priznaní požiadať o daňový bonus na hypotéku

Ak mladí vlastníci hypoték do 35 rokov poctivo zaplatili úroky, majú nárok na daňový bonus. Môžu tak 5 rokov po sebe ušetriť približne 2 000 eur. O uplatnenie bonusu však musia požiadať sami prostredníctvom daňového priznania.

Legislatíva
Od 1. februára platí novela bytového zákona, sprísňuje zverejňovanie údajov o dlžníkoch 12 Feb

Od 1. februára platí novela bytového zákona, sprísňuje zverejňovanie údajov o dlžníkoch

Zverejňovanie údajov o dlžníkoch na úhradách v bytovom dome bude jednoduchšie a prehľadnejšie. Zároveň sa stáva domový poriadok zákonným predpisom. Tieto novinky prináša novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorú schválila SNR v decembri minulého roku.

Legislatíva
Mladomanželské pôžičky neuspeli, prídu s niekoľkými zmenami 10 Jan

Mladomanželské pôžičky neuspeli, prídu s niekoľkými zmenami

Snáď to vyjde na druhý pokus. Ten prvý totiž dopadol fiaskom. Reč je o obnovených mladomanželských pôžičkách, ktoré v júli tohto roka vstúpili do platnosti. Ich neúspech viedol k niekoľkým úpravám, po ktorých by mali byť pre žiadateľov dostupnejšie.

Legislatíva
Budúci rok zaplatíte v mestách vyššie dane z nehnuteľností, pozrite sa, o koľko sa zvýšia 08 Jan

Budúci rok zaplatíte v mestách vyššie dane z nehnuteľností, pozrite sa, o koľko sa zvýšia

Takmer všetky slovenské mestá a obce zvýšia v budúcom roku dane z nehnuteľností a poplatky za odpad, niektoré zavádzajú poplatok za rozvoj. Dôvodom je dlhodobé podhodnotenie príjmov, ktoré dostávajú od štátu a niekoľko nových zákonov, ktoré majú dopad na rozpočet samospráv.

Legislatíva
Poplatok za rozvoj budú od januára platiť aj Košičania 18 Dec

Poplatok za rozvoj budú od januára platiť aj Košičania

Schválenie novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj v roku 2016 vyvolalo rozpačité reakcie po celej krajine. Viaceré mestá vrátane Košíc vtedy odmietli zaviesť takúto daň. Tamojší poslanci ale po čase prehodnotili svoj názor a poplatok nakoniec zavádzajú.

Legislatíva
Vysťahovanie neplatiča nájomného, ak s ním žije maloleté dieťa 08 Nov

Vysťahovanie neplatiča nájomného, ak s ním žije maloleté dieťa

Prenajímate byt a obávate sa neplatičov? Záleží na tom, aký typ zmluvy využívate. Právnička vám poradí, ako sa vyhnúť najväčším problémom.

Legislatíva
Na aké sankcie máte právo, ak vám novostavbu nedodajú v dohodnutom termíne 11 Oct

Na aké sankcie máte právo, ak vám novostavbu nedodajú v dohodnutom termíne

Meškanie s termínom odovzdania nehnuteľnosti pri kúpe novostavby sa v praxi vyskytuje veľmi často, pričom v niektorých prípadoch sa jedná o celé mesiace alebo menej často dokonca o roky. Ako na to môžete reagovať?

Legislatíva