Legislatíva

Je možné po rozvode žiadať od partnera vrátenie peňazí za rekonštrukciu nehnuteľnosti? 18 Jun

Je možné po rozvode žiadať od partnera vrátenie peňazí za rekonštrukciu nehnuteľnosti?

Delenie hmotného majetku po rozvode má svoje presné pravidlá, čo však s financiami, ktoré boli investované do obkladov, podlahy či strechy? JUDr. Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV nám priblížila, aké nároky majú partneri pri rôznych prípadoch vlastníctva.

Legislatíva
Kamera na dome: Ako môžem použiť nahrávku? 11 Jun

Kamera na dome: Ako môžem použiť nahrávku?

Video monitorovanie je dnes už čím ďalej tým bežnejšie. Využívame ho v rámci opatrení na ochranu života a zdravia, ochranu majetku alebo zabezpečenie dôkazov. Mnohí vlastníci si však neuvedomujú, že aj inštalácia kamery na vlastnom dome alebo v aute podlieha určitým pravidlám. Aké sú základné pravidlá pre vyhotovovanie kamerových záznamov a ich používanie sme sa opýtali JUDr. Veroniky Michalíkovej z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Podpisujete kúpnu zmluvu v zahraničí? Podpisy u notára nemusia stačiť 10 May

Podpisujete kúpnu zmluvu v zahraničí? Podpisy u notára nemusia stačiť

Pri predaji domu, bytu či inej nehnuteľnosti vyžaduje zákon o katastri nehnuteľností osvedčený podpis predávajúceho na zmluve alebo splnomocnení. Osvedčiť podpis predávajúceho v zahraničí u notára ale často pre kataster nestačí, vyžaduje sa „apostilla“. Čo to znamená, nám vysvetlila JUDr. Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Predaj časti nehnuteľnosti, ktorej ste spoluvlastníkom 21 Apr

Predaj časti nehnuteľnosti, ktorej ste spoluvlastníkom

V praxi sa stretávame s nehnuteľnosťami s viacerými vlastníkmi pomerne často. Aké práva a povinnosti má jeden zo spoluvlastníkov pri disponovaní svojím dielom? Vysvetlila nám to právnička JUDr. Veronika Michalíková.

Legislatíva
Čo bude v roku 2021 inak pri stavebnom povolení pre rodinné domy 12 Apr

Čo bude v roku 2021 inak pri stavebnom povolení pre rodinné domy

V tomto roku je možné získať stavebné povolenie len na dom s takmer nulovou potrebou energie. Projektanti však záujemcov upokojujú, že nároky nie sú žiadnym extrémom. Počiatočná investícia sa oproti nízkoenergetickým domom zvýši o 8 – 10 %, no napokon budú v takmer nulovom dome platiť menej peňazí za vyšší komfort bývania.

Legislatíva
Ako postupovať pri predaji nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov 05 Apr

Ako postupovať pri predaji nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov

Kedy nehnuteľnosť patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a kedy doň nepatrí napriek tomu, že bola nadobudnutá počas manželstva? Na prevod nehnuteľností v BSM a dopad rozvodu na ne sa zamerala JUDr. Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Ako zabezpečiť druhovi či družke právo na doživotné užívanie bytu 10 Mar

Ako zabezpečiť druhovi či družke právo na doživotné užívanie bytu

Manžel má právo užívať dom alebo byt vo výlučnom vlastníctve druhého manžela a manželia tiež po sebe štandardne dedia. Situácia je však komplikovanejšia v prípade nezosobášených párov. Aké možnosti majú v prípade dedenia a doživotného užívania bytu, vysvetľuje právnička z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Ako sa chrániť pri prenájme nehnuteľnosti 26 Feb

Ako sa chrániť pri prenájme nehnuteľnosti

S prenájmom nehnuteľnosti môžu byť spojené aj viaceré riziká, ako napríklad poškodenie nehnuteľnosti a jej zariadenia nájomníkmi, využívanie nehnuteľnosti v rozpore s nájomnou zmluvou alebo problémy spojené s ukončením nájomného vzťahu a následným vysťahovaním. Ako sa s tým vysporiadať, radí právnička z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Aké stavebné úpravy v bytovom dome je potrebné ohlásiť a na ktoré treba stavebné povolenie 11 Feb

Aké stavebné úpravy v bytovom dome je potrebné ohlásiť a na ktoré treba stavebné povolenie

Rekonštrukcia nehnuteľnosti, či už sa jedná o byt v bytovom dome alebo o rodinný dom, neraz poriadne preverí nielen trpezlivosť stavebníka, ale aj susedské vzťahy. Prehľad vybraných povinností, ktoré máte v súvislosti s rekonštrukciu vašej nehnuteľnosti tak, aby ste sa vyhli problémom so susedmi, ale aj s úradmi, ponúka právnička z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Ako postupovať, keď zistíme, že nebudeme schopní splácať splátky za hypotéku 04 Jan

Ako postupovať, keď zistíme, že nebudeme schopní splácať splátky za hypotéku

Jedným z opatrení na zmiernenie následkov pandémie je aj „covidový“ odklad splátok hypotéky. Obdobie odkladu splátok sa však pre mnohých dlžníkov chýli ku koncu a ich finančná situácia sa stále nezlepšila. Aké majú možnosti? Opýtali sme sa právničky z advokátskej kancelárie AKMV.

Legislatíva
Treba sa s hypotékou poponáhľať či počkať? 23 Dec

Treba sa s hypotékou poponáhľať či počkať?

Mnohí záujemcovia o nové bývanie v súčasnosti uvažujú, či sa s hypotékou poponáhľať. Na ktoré termíny si treba dať pozor a ako zvýšiť svoje šance na schválenie požadovanej sumy nám prezradila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.

Legislatíva
Od 1. júla môžete žiadať o príspevok 8 000 eur na takmer nulový dom 08 Jun

Od 1. júla môžete žiadať o príspevok 8 000 eur na takmer nulový dom

Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV SR) vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o príspevok na skolaudované rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie. Táto výzva je v poradí už druhá, uspokojí však len 200 žiadateľov, čo je oproti prvej o 300 menej.

Legislatíva