Zaujímavosti

10 najväčších miest Európy: ako sa v nich žije? 29 Sep

10 najväčších miest Európy: ako sa v nich žije?

Typické európske veľkomestá nedosahujú svetové rekordy v počte obyvateľov. Dokazuje to aj zoznam 10 najväčších miest v Európe – polovica z nich nepatrí do Európskej únie a niektoré ani nepredstavujú tradičnú európsku kultúru.

Zaujímavosti
Rekonštrukcia vyhliadkovej veže na Dukle 28 Sep

Rekonštrukcia vyhliadkovej veže na Dukle

Priaznivci vojenskej histórie si počas leta nemohli pozrieť slovensko-poľské pohraničné územie, na ktorom prebiehala Karpatsko-duklianska operácia, z vtáčej perspektívy. Ich plány prekazila rekonštrukcia vyhliadkovej veže na Dukle.

Zaujímavosti
Najvyšší kostol na svete sídli v Nemecku 21 Sep
Hrdzavejúca Eiffelova veža potrebuje rekonštrukciu 16 Sep

Hrdzavejúca Eiffelova veža potrebuje rekonštrukciu

Pýchou Paríža mala byť len 2 desaťročia. V marci tohto roka uplynulo už 133 rokov, čo je neodmysliteľným symbolom francúzskej metropoly. Ak podstúpi rozsiahlu renováciu, nad parkom Champ-de-Mars sa môže vypínať minimálne ďalších 133 rokov.

Zaujímavosti
Technológie, ktoré by nemali chýbať žiadnej modernej novostavbe 01 Sep

Technológie, ktoré by nemali chýbať žiadnej modernej novostavbe

Mnohí naši starí rodičia sa ani nestíhajú diviť, čo za technické vymoženosti nám dnes robia spoločnosť v našich domácnostiach. O inom vykurovaní ako uhlím či neskôr plynom, o bráne, ktorá sa im otvorí sama či oknách, ktoré sa zrazu zatemnia, sa im mohlo len snívať. No my dnes tieto možnosti máme, tak prečo ich nevyužiť?

Zaujímavosti
Najpôsobivejšie verejné záhrady na svete 31 Aug

Najpôsobivejšie verejné záhrady na svete

Krásne vybudované záhrady vždy slúžia ako útočisko pred ruchom a lákajú k oddychu. Niektorí záhradní architekti však dokážu vytvoriť taký waw efekt, že naň pozeráme s nemým úžasom. Pozrite si 10 verejných záhrad z celého sveta, ktoré neprestávajú svojich návštevníkov fascinovať dlhé roky i desaťročia.

Zaujímavosti
Nový športový komplex pre budúcoročnú univerziádu v Číne 29 Aug

Nový športový komplex pre budúcoročnú univerziádu v Číne

Východoázijské štáty ovládli program najväčších medzinárodných športových podujatí organizovaných v prvej časti aktuálnej dekády. Po letnej olympiáde v Tokiu a zimných hrách v Pekingu sa v tejto časti sveta uskutoční ďalšia top udalosť. Budúcoročná letná univerziáda bude prebiehať v útrobách nového športového komplexu.

Zaujímavosti
Smart domácnosť: Na aké trendy sa pripraviť? 25 Aug

Smart domácnosť: Na aké trendy sa pripraviť?

Domácnosti sa čím ďalej tým viac stávajú chytrejšími. Množstvo najrôznejších spotrebičov a vychytávok, ktoré zabezpečia nielen bezpečnosť domu, ale nastavia vhodnú teplotu v miestnostiach alebo dokonca pripravia relaxačný kúpeľ. Aké sú trendy budúcnosti?

Zaujímavosti
Najkrajšie historické stavby v Budapešti 05 Aug

Najkrajšie historické stavby v Budapešti

Maďarská metropola oslávi budúci rok 150. výročie vzniku. Mesto rozprestierajúce sa na obidvoch brehoch Dunaja vzniklo v roku 1873 spojením 3 samostatných miest Pešť, Budín a Starý Budín. V tých pulzoval život a s tým spojená výstavba už niekoľko storočí pred vznikom nového hlavného mesta. Aj preto je v Budapešti mnoho krásnych stavieb s obrovskou historickou a architektonickou hodnotou.

Zaujímavosti
Najfarebnejší bytový dom v Európe 03 Aug

Najfarebnejší bytový dom v Európe

Obytné štvrte plné menších rodinných domov s pestrými farebnými fasádami nie sú vo vybraných európskych lokalitách ničím ojedinelým. Bytové domy na starom kontinente už toľkými farbami nehýria. Jednou z mála výnimiek je viedenský projekt považovaný za najfarebnejší bytový dom na starom kontinente.

Zaujímavosti
Architekt Frank Gehry prekonal návrhom nových mrakodrapov osobný výškový rekord 01 Aug

Architekt Frank Gehry prekonal návrhom nových mrakodrapov osobný výškový rekord

Možnosť navrhnúť mrakodrap je pre mnohých architektov jednou z najväčších výziev, akým môžu vo svojej kariére čeliť. S tým prichádza snaha prekonávať osobné výškové rekordy a navrhovať stále vyššie budovy. Nedávno sa takýto rekord podarilo prekonať aj Frankovi Gehrymu.

Zaujímavosti
Najkrajšie historické stavby vo Viedni 18 Jul

Najkrajšie historické stavby vo Viedni

Viaceré európske metropoly sú pýchou svetovej architektúry. Nechýba medzi nimi ani Viedeň, v ktorej dodnes stojí mnoho atraktívnych historických pamiatok. Viaceré z nich sú súčasťou zoznamu najkrajších stavieb v hlavnom meste Rakúska.

Zaujímavosti