Všetky články

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – ako vzniká a zaniká? 27 Sep

Vecné bremeno na nehnuteľnosti – ako vzniká a zaniká?

Vecné bremeno je jednou z foriem užívania nehnuteľnosti v prospech niekoho iného. Jeho definícia v Občianskom zákonníku je dosť mätúca, preto je najlepšie pozrieť si konkrétne príklady.

Legislatíva
Aká je záručná doba zo zákona na novostavbu domu? 24 Sep

Aká je záručná doba zo zákona na novostavbu domu?

Jedným z dôvodov, pre ktoré kupujúci uprednostňujú novostavbu pred starým domom, je očakávanie vyššej kvality a bezchybného stavu. Poruchy alebo iné nedostatky sa však objavujú aj u novostavieb, niekedy aj pár mesiacov po kolaudácii. V takomto prípade sa majiteľom naskytá možnosť uplatniť si záruku na novostavbu domu.

Legislatíva
V realitnej ponuke v New Yorku sa objavil luxusný byt na predaj za 169 mil. USD 22 Sep

V realitnej ponuke v New Yorku sa objavil luxusný byt na predaj za 169 mil. USD

Najlepšie byty na Manhattane sa predávajú za milióny dolárov. Ich cena rastie úmerne s tým, aká je ich veľkosť, ako sú vybavené a v ktorej lokalite sa nachádzajú, resp. aká je ich poloha v danom rezidenčnom objekte. V prípade jedného z bytov na adrese 432 Park Avenue sa jeho cena aj vďaka týmto kritériám vyšplhala až na 169 mil. USD.

Bývanie a rekreácia
Ako ďaleko od susedovho plota môžeme sadiť? 20 Sep

Ako ďaleko od susedovho plota môžeme sadiť?

Dobré susedské vzťahy sú jedným z hlavných atribútov spokojného života. Tie ale môžu narúšať aj zdanlivé maličkosti. Jednou z nich je napríklad výsadba drevín alebo vyšších druhov rastlín, ktorá sa môže stať príčinou konfliktov napriek tomu, že ich vysadíme na vlastnom pozemku.

Legislatíva
Čierna stavba: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť 17 Sep

Čierna stavba: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Vysoký počet čiernych stavieb je u nás dlhodobým problémom. Podľa viacerých štúdií dokonca patríme do skupiny štátov, kde je podiel takýchto nelegálnych diel v pomere k veľkosti populácie jeden z najvyšších.

Legislatíva
Kúpa nehnuteľnosti s ťarchou v liste vlastníctva – na čo si dať pozor 15 Sep

Kúpa nehnuteľnosti s ťarchou v liste vlastníctva – na čo si dať pozor

Či už nehnuteľnosť predávate alebo kupujete, mali by ste vedieť, aká ťarcha je na nej uložená, pretože s tým súvisia určité obmedzenia. Pozrite sa, aké ťarchy môžete mať a ako sa pri nich dá postupovať.

Legislatíva
Privátny realitný maklér pre každého 14 Sep

Privátny realitný maklér pre každého

Predaj nehnuteľnosti je výrazne jednoduchší so skúseným realitným maklérom. Ako vám môže pomôcť, nám vysvetlil Slavomír Bušovský, RSc.

Bývanie a rekreácia
Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete 13 Sep

Realitný trh prázdninuje, ďalšie oživenie sa čaká hneď po lete

Index realitného zdravia za júl je 2,67 a od júnového podľa prognózy len nepatrne horší. Tvorcovia Indexu na ďalší mesiac predpokladajú mierne zlepšenie známky na 2,61. Z dlhodobého hľadiska sa dá konštatovať, že realitný trh má tak trochu prázdniny.

Odborné analýzy
V Indonézii sa vybuduje najväčšia svetová solárna elektráreň na vode 10 Sep

V Indonézii sa vybuduje najväčšia svetová solárna elektráreň na vode

Rastúci dopyt po solárnej energii prináša množstvo nových projektov aj v štátoch, ktoré zďaleka nepatria k zeleným mocnostiam. Príkladom je aj Indonézia, ktorá v posledných mesiacoch predstavila hneď niekoľko ambicióznych projektov tohto druhu. Výsledkom realizácie jedného z nich má byť najväčšia plávajúca solárna elektráreň na svete.

Technológie a EKO riešenia
Do dedičstva UNESCO pribudli nové prírodné a kultúrne pamiatky 08 Sep

Do dedičstva UNESCO pribudli nové prírodné a kultúrne pamiatky

Tohtoročná letná sezóna sa niesla v znamení pomerne vysokej návštevnosti prírodných a kultúrnych pamiatok vo viacerých štátoch. Medzi najnavštevovanejšie z nich patrili tie, ktoré sú súčasťou zoznamu dedičstva UNESCO vrátane jeho najnovších členov.

Zaujímavosti
Ako na zrozumiteľnejší inzerát: 2D a 3D pôdorysy 07 Sep

Ako na zrozumiteľnejší inzerát: 2D a 3D pôdorysy

Pri výbere nehnuteľnosti na realitnom portáli je veľmi dôležitá prehľadnosť inzerátov. Záujemcom o ponúkanom byte či dome veľa napovie aj správne nakreslený pôdorys.

Technológie a EKO riešenia
Podielové vlastníctvo nehnuteľností: Ako sa s ním vysporiadať 06 Sep

Podielové vlastníctvo nehnuteľností: Ako sa s ním vysporiadať

Záujem verejnosti o otázky o podielovom spoluvlastníctve sa najčastejšie spája s jeho vyporiadaním, predajom či prenájmom spoločnej nehnuteľnosti. Ak ste súčasťou tohto procesu, pozrite sa, aké máte práva a povinnosti.

Legislatíva