Prenajímanie apartmánov pri mori – kde, ako, za koľko

Prenajímanie apartmánov pri mori môže byť celkom slušným zdrojom bočného príjmu. Možnosť privyrobiť si takýmto spôsobom využívajú aj Slováci. Ak aj vás láka šanca na túto formu zárobku, potom sú nasledujúce riadky určené vám.

Kde Slováci prenajímajú apartmány najčastejšie:

Chorvátsko – Destináciou č. 1 je jednoznačne Chorvátsko, ktoré láka prenajímateľov najmä kvôli vysokej návštevnosti krajiny. Slováci tam kupujú čoraz viac apartmánov napriek rastu cien nehnuteľností. Ten totiž dvíha aj ceny nájomného, čo im umožní zarobiť ešte viac. 

Bulharsko – Obľúbenou krajinou je aj Bulharsko, ktoré je vyhľadávané kvôli nízkym cenám realít. Nízke sú však aj ceny služieb, dopravy a potravín, čo láka na pobrežie krajiny mnohých Slovákov. Viacerí z nich hľadajú nocľah práve v apartmánoch prenajímaných krajanmi.

Egypt – Počet slovenských apartmánov v Egypte je síce stále slušný, no v posledných rokoch mierne poklesol. Dôvodom sú rastúce bezpečnostné riziká a o niečo horšia politická stabilita, ktorá do krajiny na Níle láka podstatne menej turistov.  

V akých lokalitách je o apartmány najväčší záujem - v tichých štvrtiach obklopených nedotknutou prírodou - v mestách a dedinkách, kde sú okrem pláží aj pamiatky - v lokalitách s čulým spoločenským a kultúrnym dianím   - v lokalitách s nadštandardnou občianskou vybavenosťou

 

Za koľko sa dá apartmán kúpiť a následne prenaja

Chorvátsko – Najlacnejšie apartmány stoja okolo 70 000 €, no Slováci na ich kúpu míňajú od 100 000 do 200 000 €. Cena prenájmu za 1 noc sa pohybuje od 20 do 200 €, takže návratnosť môže byť od 3 do 7 až 10 rokov.

Bulharsko – V Bulharsku sú ceny oveľa nižšie. Plne vybavený apartmán pre celú rodinu sa dá kúpiť aj za 30 000 €. Prenajímať sa následne dá od 15 € za noc, no priemerné ceny prenájmov sa pohybujú na úrovni okolo 30 až 60 € za noc.

Egypt a Turecko – Ešte lacnejšie sa apartmány predávajú v Egypte alebo Turecku. S trochou šťastia zoženiete komfortný priestor v lukratívnej lokalite aj za 20 000 €. Ceny prenájmov sú podobné ako v Bulharsku, takže priemerne očakávajte do 60 € za noc.

Taliansko a Španielsko – Juh Európy je celkom inou cenovou kategóriou. Zaplatiť za štúdio alebo apartmán v Taliansku či Španielsku okolo 300 000 € nie je nič výnimočné. S tým rastú aj ceny prenájmov, ktoré môžu bežne dosahovať nad 80 € za noc.

 

Ako financovať kúpu apartmánu pomocou hypotéky

Chorvátsko – Financovanie nehnuteľnosti v Chorvátsku nie je pre cudzincov žiadna výhra. Banky im síce hypotéku schvália, no väčšinou s úrokom od 6 až 7 %.

Bulharsko – Cudzinci zoženú hypotéku aj v Bulharsku, no takisto sa musia pripraviť na vysoké úroky. Väčšina bánk momentálne vsádza na sadzby vo výške od 7 %.

Egypt – Ak máte záujem o kúpu apartmánu v Egypte, na hypotéku sa nespoliehajte. Banky v tejto krajine ich cudzincom vôbec neposkytujú.

Španielsko – Práve v Španielsku získajú cudzinci hypotéku najvýhodnejšie. Miestne banky sú ochotné požičať im až do 50 % celkovej obstarávacej ceny so slušným 2 % úrokom.

 

Sezóna pri mori je stále v plnom prúde, takže na prenajímaní apartmánov sa ešte dá zarobiť. V niektorých krajinách vybavíte kúpu nehnuteľnosti za pár dní, takže v apartmáne privítate prvých nájomníkov ešte tento rok. Ak zoženiete objekt v nejakej atraktívnej lokalite, ktorá je navštevovaná aj po skončení sezóny, s prenajímaním to môžete roztočiť naplno.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk Foto zdroj: www.pixabay.com