7 stavieb, ktoré patria k najdrahším projektom novodobej histórie

Nie je žiadnym prekvapením, že v zozname najdrahších projektov novodobej histórie sa okrem jadrových a vesmírnych technológií ocitli aj stavebné veľdiela. K takým patrí aj 7 stavieb z rôznych kútov planéty, ktorých realizácia vyšla investorov na pár miliárd.

1. Honšú-Šikoku Bridge Project (Honšú a Šikoku, Japonsko) – 68,6 mld. USD   

Postaviť most za niekoľko miliárd dolárov nie je vo svete nič bežné. Ak sa takýchto drahých mostov vybuduje v rámci jedného projektu viacero, investícia do celého projektu sa okamžite vyšplhá k astronomickej čiastke. Iné to nebolo ani pri realizácii komplexu niekoľkých mostov spájajúcich ostrovy Honšú a Šikoku, ktorá vyšla investorov na 68,6 mld. USD.   

2. Vodná elektráreň Itaipú (Paraná, Paraguaj) – 27 mld. USD

Práve na paraguajskej rieke Paraná sa nachádza jedna z najväčších a zároveň najvýkonnejších vodných elektrární sveta. Výstavba priehrady sa nevyšplhala na rekordných 27 mld. USD len kvôli 7,6-km hrádzi s výškou 196 metrov. Stavbu predražil hlavne jej výkon, vďaka ktorému nádrž vyrába až 90 % všetkej elektriny v Paraguaji.

3. Priehrada Tri rokliny (Jang-c 'v, Čína) – 25 mld. USD

Aj tretia z výberu superdrahých stavieb je priehrada. Kolos s najväčšou vodnou elektrárňou na svete údajne stál 25 mld. USD, no niektorí analytici sa zhodujú, že skutočná cena bola vyššia. Zaujímavosťou je, že kvôli napusteniu obrej priehrady bolo presťahovaných až 1,3 mil. ľudí. Vodná elektráreň vraj pri plnej prevádzke pokryje až 10 % celkovej spotreby elektriny v Číne.

4. Nadmorský most Hongkong - Ču-chaj – Macao (Čína) – 20 mld. USD

Pri hľadaní najdrahšieho samostatného mosta sveta sme ešte donedávna narážali na problém s určením projektu, ktorý stál investorov najviac. Čiastky vynaložené na ich realizáciu totiž neboli jednotné, takže o tento titul sa bili 3 projekty. Problém však vlani vyriešila kolaudácia 55 km dlhého nadmorského mosta spájajúceho Hongkong, Macao a Ču-Chaj, ktorý stál až 20 mld. USD.  

5. Aljašský ropovod (Aljaška, USA) – 8 mld. USD

Do vybranej sedmičky môžeme zaradiť aj tzv. hlavný americký ropovod. S dĺžkou 1300 km vedie zo severu Aljašky do prístavov na jej juhu, kam dokáže denne prepraviť až 330 000 m³ ropy. Aj to sa podpísalo pod celkovú výšku investície do jeho výstavby, ktorá dosiahla 8 mld. USD.

6. Jadrová elektráreň Olkiluoto (Olkiluoto, Fínsko) – 7,2 mld. USD

Len o niečo lacnejšia bola výstavba oficiálne najdrahšej jadrovej elektrárne planéty. Tú ako 1 z 2 jadrových elektrární v krajine tisícich jazier postavili za viac ako 7 mld. USD na ostrove Olkiluoto v Botnickom zálive. Drahá investícia však nepriniesla očakávaný výsledok, pretože miesto 4 reaktorov sú v prevádzke len 2.

7. Kasíno Marina Bay Sands (Singapur) – 7,2 mld. USD

Sedmičku super drahých stavieb môžeme uzavrieť najdrahším kasínom sveta. Na prekvapenie mnohých ho nenájdeme v Las Vegas, ale v ázijskom Singapure. Obrovský komplex herní sídli v netradičnom výškovom objekte, ktorý tvoria 3 veže prepojené strešným bazénom. Súčasťou projektu za viac ako 7 mld. USD sú aj ďalšie atrakcie, ktoré priťahujú milióny turistov.  

Uvedené stavby nemusia byť zďaleka tými najdrahšími, aké boli kedy vybudované. Ktovie, koľko by po zohľadnení inflácie a prepočítaní hodnoty vtedajších peňazí stáli najznámejšie staroveké chrámy či obrovské baziliky z čias stredoveku. A ktovie, aké nákladné projekty sa postavia v blízkej budúcnosti a na päticu spomenutých stavieb sa ako na jedny z najdrahších v novodobej histórii rýchlo zabudne.

 

Text: Nehnuteľnosti.sk Zdroj foto: DrFO.Jr.Tn, Toto-tarou/Sam, Deni Williams, Le Grand Portage, N509FZ, Luca Galuzzi, Hannu Huovila/TVO, Someformofhuman