Podpora štátu pomôže kvalitnej obnove rodinných domov

„Podmienky zavádzané od 1. januára 2016 vyjadrujú systémový prístup uskutočnenia významnej obnovy rodinných domov,“ tvrdí prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného v Bratislave.

Sternova

„Podmienky zavádzané od 1. januára 2016 vyjadrujú systémový prístup uskutočnenia významnej obnovy rodinných domov.  V skutočnosti sa jedná aspoň o zlepšenie tepelnej ochrany zateplením obvodového a strešného plášťa a  výmenu otvorových konštrukcií,“ tvrdí prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., riaditeľka Technického a skúšobného ústavu stavebného v Bratislave.

Ako vnímate novinky, ktoré zavádza vláda pri zatepľovaní od roku 2016?
Oproti formám podpory rodinných domov ponúkaným doteraz je pre majiteľov rodinných domov táto forma podpory finančne výhodnejšia, ale na druhej strane stanovenými požiadavkami aj najprepracovanejšia. Dôležité je, že vytvára predpoklady na kvalitnú obnovu rodinných domov a zabezpečenie požadovanej životnosti obnovy. Nová forma podpory je nielen vhodnou motiváciou obnovy rodinných domov, ale rieši vylúčenie mnohých nedostatkov, ktoré sa pri obnove rodinných domov s využitím zatepľovania obvodových a strešných plášťov a výmeny okien doteraz vyskytovali.
Podmienky zavádzané od 1. januára 2016 vyjadrujú systémový prístup uskutočnenia významnej obnovy rodinných domov. V skutočnosti sa jedná aspoň o zlepšenie tepelnej ochrany zateplením obvodového a strešného plášťa a výmenu otvorových konštrukcií. Súčasťou musí byť aj vyregulovanie vykurovacieho systému. V prípade dosiahnutia zmeny tepelnotechnickej kvality stavebných konštrukcií na ultranízku energetickú úroveň výstavby je to iba začiatok uskutočnenia hĺbkovej obnovy, teda obnovy zasahujúcej aj do celého systému vykurovania a prípravy teplej vody, vrátane využitia obnoviteľných zdrojov. Nastavený je takto systém na zmenu technickej úrovne budov s dopadom nielen na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov, ale aj predĺženie ich životnosti.

Čo bráni podľa vás väčšiemu rozmachu zatepľovania? Pomôže to rozbehnúť štátna dotácia?
Na Slovensku bolo do 31. decembra 2014 evidovaných 1 008 795 bytov v bytových domoch. Určité percento nie je obývaných alebo využívaných na dlhodobé bývanie. Zo štatistických údajov a rozborov, ktoré vykonalo OZ Združenie pre zatepľovanie budov vyplýva, že do konca roka 2014 bolo zateplených približne 33,74 % rodinných domov. Treba zdôrazniť, že regionálne rozsah zateplených rodinných domov je veľmi rôzny. Podrobnejšie údaje sú k dispozícii iba zo sčítania obyvateľov, bytov a domov v roku 2011. Z týchto údajov vyplýva, že napríklad v Banskobystrickom kraji bolo do uvedeného termínu zateplených iba 19,97 % rodinných domov, slovenský priemer bol v rovnakom čase 27 %. Všetky uvádzané štatistické údaje nepotvrdzujú rozsah a kvalitu vykonaných stavebných úprav. Dôležité je, aby zlepšením informovanosti vlastníkov o správnom postupe pri uskutočňovaní obnovy, poskytovaní informácií o technických požiadavkách, ale aj zlepšením prístupnosti k finančným prostriedkom sa práve v týchto regiónoch inicioval záujem vlastníkov rodinných domov o zlepšenie kvality bývania. Pritom sa súčasne znížia náklady na energie a na bývanie.

Štát  nastavil podmienky na získanie štátneho bonusu prísne. Myslíte si, že bežné domácnosti budú mať dosť trpezlivosti na to, aby to využili?
Nemyslím si, že problém spočíva v počte a zabezpečení požadovaných dokumentov. Skôr ide o zmenu prístupu vlastníkov k uskutočneniu obnovy. Jednoducho za svoje peniaze a s pomocou dotačných finančných prostriedkov majú požadovať zhotovenie diela spĺňajúce nastavené požiadavky. Požadovanie dokladov je súčasťou návodu na správny postup pri uskutočnení obnovy ich rodinného domu. Je pomocou pri správnom orientovaní sa na stavebnom trhu, pokiaľ majú stavebníci záujem aj o kvalitu a dosiahnutie parametrov, ktoré sa všeobecne vyžadujú podľa platných predpisov. Na obnovu sa využívajú stavebné materiály a konštrukcie, technické systémy vyžadujúce profesionálne zručnosti pri ich zabudovaní. Požaduje sa životnosť a záruky na vykonané stavebné práce. To je však možné iba vtedy, keď sa dodržujú pravidlá.

Kto podľa vás bude mať najväčší záujem využiť dotáciu na zatepľovanie od štátu?
Záujem budú mať určite tí, ktorí aj pred vyhlásením podmienok na dotácie pri uskutočňovaní obnovy rodinných domov mali záujem o dodržanie pravidiel spočívajúcich najmä uskutočnení obnovy podľa realizačnej projektovej dokumentácie - „na mieru šitej“ na ich rodinný dom, mali záujem na zabudovaní kvalitných stavebných výrobkov so zhotovením detailov podľa platných technických predpisov, a chceli zabezpečiť kvalitne spracovaný energetický certifikát objektivizovane hodnotiaci dosiahnutú úroveň energetickej hospodárnosti ich rodinného domu. Záujem budú mať rozhodne tí, ktorí chcú, aby stavebné práce na ich rodinnom dome uskutočnili pracovníci, ktorí sú na uvedené práce zaškolení a teda profesionálne zruční.

Keď porovnáte systém financovania zatepľovania u nás a vo svete, v čom máme oproti zahraničiu ešte isté rezervy?
Rezervy sú najmä v nastavení podmienok na celkovú obnovu nehnuteľnosti. Rezervy však máme v dodržiavaní predpisov a samozrejmosti požadovania kvality. Ak sa stavebník v zahraničí rozhodne uskutočniť obnovu svojho domu na určitú úroveň výstavby - nízkoenergetickú, ultranízkoenergetickú, prípadne na úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie alebo až energeticky plusovú budovu, tak nielenže čerpá úverové prostriedky alebo využíva nastavené podmienky na daňové úľavy, ale ako samozrejmosť požaduje zabezpečenie kvality. Obvykle dosiahnutie predpokladov v úsporách energie sa požaduje preukázať meraním skutočnej spotreby po ukončení obnovy rodinného domu.

Ako si treba vyberať firmu, ktorá zateplenie vykoná?
Opäť treba povedať, že zavedenie „legislatívnej“ skratky pre obnovu ako zateplenie, zavádza nejasnosti a nejednoznačnosti do celého procesu. Pokiaľ hovoríme o zvýšení kvality tepelnej ochrany obvodového plášťa zateplením s využitím tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS z angl. External Thermal Insulation Composit Systems) je najjednoduchšie vybrať si zo zoznamu firiem, ktoré sú držiteľmi licencie na zhotovovanie ETICS ako špeciálnych stavebných prác. Zoznam firiem, ktorým Technický a skúšobný ústav stavebný (TSÚS), n.o., vydal takúto licenciu je na uvedený www.tsus.sk. Zhotovovanie ETICS licencovanými firmami je už od roku 2008 povinnosťou nadväzne na začiatok platnosti STN 73 2901. Licencovanie firiem sa v súčasnosti vyžaduje aj pre firmy, ktoré uskutočňujú stavebné práce súvisiace so zabudovaním otvorových konštrukcií. Zoznam týchto firiem sa v závislosti na postupnom získavaní licencií dopĺňa na už uvedenej webovej stránke. Licencie sa vydávajú aj na stavebné práce súvisiace so zhotovovaním hydroizolačných a tepelnoizolačných vrstiev pri obnove plochých striech.

Treba si podmienky na zatepľovanie stanoviť v zmluve, alebo na čo myslieť?
Dôležité je, aby firmy, ktoré budú zabezpečovať dohodnuté stavebné práce, mali riadne zaškolených pracovníkov na konkrétne technologické procesy, na zabudovanie stavebných výrobkov do stavby. TSÚS vykonáva na stavbách zatepľovaných (obvodový plášť, ploché strechy) a pri zabudovaní nových otvorových konštrukcií inšpekcie ako potvrdenie schopnosti firmy uskutočňovať stavebné práce, na ktoré majú licencie. O inšpekcii sa spracováva zápis, ktorý sa poskytuje aj stavebníkovi. Dôležité je, aby stavebník poveril stavebný dozor, ktorý zastupuje stavebníka a kontroluje vykonávanie prác v zhode s projektovou dokumentáciou overenou v stavebnom konaní a po ich ukončení ich preberá. Kontroluje aj dodávku stavebných výrobkov na stavbu. Je potrebné, aby stavebník uzavrel zmluvu o dielo so zhotoviteľom a uviedol v nej všetky podmienky zhotovovania, napríklad odkazy na technické normy, projektovú dokumentáciu a podobne, ako aj termín začatia a ukončenia stavby.

S akými problémami sa stretávate v praxi?
Tých je veľmi mnoho. Začínajú nevyhotovením alebo nekvalitným vyhotovením projektovej dokumentácie, ale týkajú sa najmä nekvalitnej práce, zabudovávania nevhodných stavebných materiálov a konštrukcií, nedodržania technologických postupov. Všetko sa však dá zhrnúť do jedného problému, ktorý súvisí so zásadným prístupom uskutočňovania projekčných a stavebných prác za najnižšiu cenu. Rovnako je to aj s energetickými certifikátmi.

Ktoré faktory by nás mali presvedčiť o tom, že firma nie je celkom seriózna?
Práve doklady, ktoré sa požadujú, aby preukázala firma, dávajú o nej informácie. Dôležité je požadovať referencie, prípadne ísť si pozrieť niektoré stavby, alebo hovoriť aj so stavebníkmi, pre ktorých príslušná firma vykonala obnovu, zateplenie.

Kam budú podľa vás smerovať trendy pri zatepľovaní v budúcnosti?
Trendy určite povedú k zvyšovaniu hrúbok tepelných izolácií, pokiaľ neprídu na trh nové výrobky. Rozšíri sa používanie najmä expandovaného polystyrénu s grafitom, uplatňovať sa budú tepelné izolácie na báze minerálnej vlny s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami. Očakáva sa uvádzanie nových tepelnoizolačných materiálov na trh. Napríklad fenovlové peny, vákuové izolácie, ktoré sa budú zabudovávať v menších hrúbkach. Zabudovávať sa budú najmä otvorové konštrukcie s izolačným trojsklom, so zavádzaním stredného skla pravdepodobne menšej hrúbky. Bude potrebné zabudovávať prvky umožňujúce spätné využívanie tepla, ale súčasne zabezpečujúce výmenu vzduchu v miestnostiach, rekuperačné jednotky. A samozrejme dôjde k rozširovaniu využitia obnoviteľných zdrojov.

Zuzana Voštenáková