Realitný trh na Slovensku dynamicky rastie
Aktuálne dianie
Tradičným partnerom jarných veľtrhov Coneco a Racioenergia je Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), zastúpená vlastným stánkom aj ako organizátor sprievodných podujatí. Jedným z nich bolo diskusné stretnutie na tému Realitný trh na Slovensku v roku 2016. Úvodným vystúpením ho otvoril prezident NARKS Ján Palenčár. Ako podčiarkol, trvalejší medziročný rast priemernej ceny bývania v poslednom štvrťroku ukazuje dynamický vývoj trhu s bývaním na Slovensku.
Aktuálne dianie
Pritom počas prvého štvrťroku 2016 sa v Bratislave predalo na 1600 bytov v novostavbách a priemerné ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku za 1. kvartál 2016 medziročne stúpli priemerne o 7,5 %. Priemerná cena bývania je značne diferencovaná od hodnôt okolo 2300 €/m2 v luxusnejších najmä bratislavských projektoch, no v ponuke sú aj po 600 €/m2 v chudobnejších regiónoch. Priemernú cenu podľa jeho slov zvyšuje vysoký dopyt najmä na sekundárnom trhu, nakoľko vo viacerých lokalitách chýbajú nové projekty. Priemerná cena bývania v posledných štvrťrokoch najvýraznejšie rastie v Bratislavskom a v Košickom kraji.
Vysoký súčasný dopyt je okrem iného dôsledok výpadku novej výstavby v krízových rokoch 2008 až 2010, kedy na trh prakticky nepribudli žiadne nové projekty. Predovšetkým však vysoký záujem o kúpu bývania podporujú mimoriadne výhodné hypotéky s historicky najnižšou úrokovou sadzbou. Prezident NARKS tiež ocenil zodpovedné správanie sa bánk pri posudzovaní klientov a obmedzenie stopercentných úverov na bývanie. A hoci sa opäť objavujú úvahy o hrozbe novej „bubliny“, podľa jeho presvedčenia na Slovensku v najbližších rokoch žiadny zlý scenár nehrozí.
Čo ovplyvňuje trh?
Rast príjmov domácností vytvára priestor pre pozvoľný rast cien nehnuteľností, no aj pre pozitívnu spotrebiteľskú náladu, ktorá počas krízy absentovala. Pokles úrokov z úverov na bývanie zvýšil dostupnosť bývania, sadzby sa priblížili priemeru eurozóny, a vývoj poskytuje predpoklad, že na súčasnom minime sa udržia dlhšie obdobie v strednodobom horizonte.
Počet všetkých úverov na bývanie sa za ostatných šesť rokov zvýšil dvojnásobne a pokračovanie tohto trendu – medziročný rast objemu úverov na bývanie okolo desať percent ročne - sa očakáva aj v roku 2016. Príznakom oživenia je aj skutočnosť, že sa znovu vracia investičný trh, teda nakupovanie bytov s cieľom ich ďalšieho prenájmu. Mierny rast poznamenal tiež ceny pozemkov na výstavbu rodinných domov, zvýšený dopyt sa prejavuje najmä v Bratislavskom kraji.
Pozitívne bol prijatý aj nový zákon o úveroch na bývanie platný od 21. marca, ktorý priniesol niektoré zaujímavé zmeny, priaznivé pre klientov s hypotékou, ako je napríklad limitovaný poplatok pri zmene, alebo mimoriadne splátky úverov až 20 % ročne.
Výhľad
Pozitívne očakávania v oblasti vývoja realitného trhu prichádzajú aj zo sveta. V ostatných dvoch rokoch mali investície do nehnuteľností po celom svete stúpajúcu tendenciu. Zahraniční analytici hovoria o blížiacom sa superobdobí pre reality, ktoré vrcholí práve v rokoch 2015 až 2017. Podľa poradenskej spoločnosti CBRE odhadovaná výška celkového preinvestovaného kapitálu má stúpať o 3 až 6 %. Podľa iného prieskumu 82 % investorov verí v rovnaké alebo lepšie zhodnocovanie vkladov ako vlani. Zvyšujúci sa záujem o kúpu nehnuteľností a najmä novostavieb privádza k zvýšenej činnosti aj developerov, ktorí prichádzajú s radom nových projektov.
Licencie zatiaľ iba v rámci NARKS
Osobitný význam prikladá Ján Palenčár nevyhnutnosti ďalšieho skvalitňovania realitného trhu na Slovensku, nakoľko naďalej chýba legislatívna úprava realitnej činnosti, ak nerátame európsku norma pre realitných maklérov. S cieľom dosiahnuť povinné licencie na realitnú činnosť na Slovensku NARKS od 1. januára 2017 zavádza ako podmienku pre riadne členstvo v národnej asociácii licencie, ktoré spĺňajú požiadavky novoprijatej Národnej sústavy kvalifikácií. Podrobnejšie o nej autori myšlienky informovali na novembrovej Realitnej konferencii a venovaná jej bude aj najbližšia Realitná konferencia opäť v novembri 2016.
Licencie sú rozdelené osobitne pre realitných maklérov (na tri roky) a pre realitné kancelárie (na päť rokov), do konca prvého štvrťroku o test, ktorý je predpokladom na získanie licencie, už prejavilo záujem 156 záujemcov. Prvých dvadsať realitných kancelárií skúšku splnilo so stopercentnou úspešnosťou, spomedzi 54 testovaných maklérov bola minimálna úspešnosť 70 percent.
Stavebné sporenie
Zatiaľ čo hypotéky sa využívajú najmä na kúpu nového bývania vo väčších mestách, stavebné sporenie sa naďalej ako výhodné využíva viac v stredných a menších mestách pri rekonštrukcii a modernizácii bývania, prípadne aj na dofinancovanie hypotéky, uviedol Ing. Kamil Timur, riaditeľ odbytu Prvej stavebnej sporiteľne, a. s.
text a foto: Jiří Výborný