Predstavujeme najlepšie hospodáriace mesto na Slovensku

Príjemné Kysucké Nové Mesto na pravom brehu rieky Kysuca v súčasnosti obýva približne 15 800 obyvateľov.

KNM_8686

Príjemné Kysucké Nové Mesto na pravom brehu rieky Kysuca v súčasnosti obýva približne 15 800 obyvateľov. Ako iné slovenské mestá, tiež Mesto bojuje so svojimi problémami, ale mnohé sa mu darí riešiť, ako o tom hovorí primátor mesta Ing. Ján Hartel, ktorý vo svojej funkcii pôsobí druhé volebné obdobie.

Pred nedávnom mesto dokončilo prípravu Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR). Aké body považujete za najdôležitejšie?
Mesto aktualizovalo PHSR schválením aktualizovaného znenia na obdobie rokov 2015 - 2020. Je to významný dokument, ktorý obsahuje stratégiu mesta pri zohľadnení jeho vnútorných špecifík a určuje hlavné smery, priority a ciele rozvoja mesta. Obsahovo je to veľmi rozsiahly dokument rozpracovaný až na jednotlivé stavby s predpokladanými termínmi realizácie. Ako globálne ciele boli stanovené: rozvoj infraštruktúry a občianskej vybavenosti, služieb pre obyvateľov, dopravnej infraštruktúry, zvyšovanie kvality životného prostredia, energetickej efektívnosti, podpora tvorby pracovných miest a sociálneho začlenenia. Dokument je uverejnený na internetovej stránke mesta.

Ako by ste charakterizovali hospodárenie mesta?
Hospodárenie nášho mesta dosahuje dlhodobo veľmi dobrú úroveň vo všetkých ukazovateľoch. Svedčí o tom niekoľkokrát po sebe zverejnené hodnotenie nezávislou inštitúciou INEKO, ktorá v týchto hodnoteniach vyhodnotila naše mesto ako najlepšie hospodáriace mesto na Slovensku. Mesto nie je úverovo zaťažené. V súčasnosti sme zobrali len preklenovací úver na rekonštrukciu verejného osvetlenia vo výške 484 652 €, ktorý bude po kolaudácii a vyúčtovaní splatený do konca roka 2016 zo schváleného grantu EÚ a vlády SR.

Čo je aktuálne najväčší problém Kysuckého Nového Mesta a je možné ho riešiť?
Najväčším problémom Kysuckého Nového Meste je v súčasnosti dopravné zaťaženie. Umiestnenie priemyselného parku spôsobuje, že celá nákladná aj osobná doprava do jeho priestorov prechádza obytnou zónou mesta komunikáciami, ktoré nie sú na túto dopravu dimenzované. K problémom dochádza hlavne v ranných a popoludňajších hodinách v čase striedania zmien, kedy dochádza ku kolapsu dopravy na hlavných prepojeniach spájajúcich priemyselnú zónu s dopravným ťahom Čadca – Žilina. Jediným možným riešením problému je vybudovanie diaľnice a privádzača s priamym prepojením priemyselnej zóny, diaľnice a súčasnej medzinárodnej cesty I/11.

Pozrime sa teraz na akcie, ktoré sa vám podarilo realizovať a rozbehnúť v nedávnom období.
Projekt Rekonštrukcia a modernizácia polikliniky v Kysuckom Novom Meste realizovaný a spolufinancovaný fondom ERDF, prostriedkov EÚ a štátneho rozpočtu cez operačný program Zdravotníctvo bol ukončený v decembri 2015. V súčasnosti Mesto Kysucké Nové Mesto čaká na vyplatenie finančných prostriedkov z poslednej žiadosti o platbu. Najviac viditeľná je obnova obvodového plášťa budovy, stavebné práce však pozostávali aj z rekonštrukcie sociálnych zariadení pre pacientov, vybudovania bezbariérových prístupov, ale aj inštalácie dátovej siete. Pre modernizáciu ambulancií bola zabezpečená diagnostická a zdravotnícka technika.

Je pravda, že na mieste chátrajúcej rozostavanej plavárne bude stáť športovo-relaxačný areál s biokúpaliskom?
Ani v súčasnosti nemôžeme povedať, že tento problém je definitívne vyriešený. Stavba sa začala už v roku 1993 ako združená investícia mesta, štátneho podniku ZVL a ministerstva školstva. Bola postavená hrubá stavba rehabilitačnej časti bez samotného bazéna. Žiaľ, vývoj situácie, privatizácia ZVL a obmedzené prostriedky od štátu spôsobili, že sa v stavbe nepokračovalo. Mesto sa viackrát pokúsilo stavbu zrealizovať pomocou iného investora. Naposledy podpísalo koncesnú zmluvu so súkromnou firmou, v zmysle ktorej zmluvy mesto poskytne pozemok a rozostavanú stavbu, investor by mal areál dokončiť podľa prezentovaného zámeru s tým, že si uplatní odpisy z investície a po dobu 50 rokov bude brať z nej úžitky a po celý čas sa musí starať o údržbu a prevádzkyschopnosť zariadenia. Z dôvodu, že Urbariát v Kysuckom Novom Meste si uplatňoval nároky na pozemok, došlo k pozastaveniu, no v súčasnosti sú už nejasnosti okolo pozemku vyriešené a na žiadosť investora došlo k posunutiu termínu, kedy mal predložiť mestu kompletnú dokumentáciu na začatie stavebných prác do 30. apríla 2016. V prípade, že nebude zo strany investora termín dodržaný, mesto má možnosť od zmluvy s investorom odstúpiť.

V tomto roku ste plánovali vymeniť verejné osvetlenie, ktoré má už štyridsať rokov...
Rekonštrukciu verejného osvetlenia sme plánovali už v roku 2015 a cez EKS sme vysúťažili aj dodávateľa na túto stavbu. Žiaľ, ešte na konci novembra 2015 nám riadiaci orgán nedokázal vykonať kontrolu verejného obstarávania, ktorá bola podmienkou na účinnosť zmluvy do konca roka 2015. Za daných okolností nebolo reálne dielo uskutočniť. Vzhľadom na túto skutočnosť sme museli po dohode s dodávateľom od zmluvy odstúpiť a vypísať už v decembri novú súťaž podľa nových podmienok. V súčasnosti sa dielo začína realizovať a veríme, že do konca apríla bude stavba ukončená a vyúčtovaná.

Viaceré mestá a obce aktuálne budujú mestské nájomné byty, aby pomohli mladým rodinám alebo sociálne slabším obyvateľom. Má Kysucké Nové Mesto takéto byty a koľko záujemcov o ne evidujete?
Mesto vyčerpalo svoje možnosti, čo sa týka výstavby nájomných bytov z dôvodu, že nemalo ďalšie pozemky pre ich výstavbu. Ďalšie možnosti územného rozvoja mesta boli zablokované zámerom výstavby vodnej cesty, ktorá prechádza katastrom mesta. V roku 2014 sa nám podarilo dosiahnuť dohodu s vládou SR o zmene trasy vodnej cesty a tým odblokovanie asi 80 % územia určeného na ďalšiu hromadnú bytovú výstavbu. KNM_8040Vlani sme v duchu tejto dohody spracovali dodatok k územnému plánu mesta, ktorý administratívne odblokoval ďalšiu výstavbu. Problémom ostáva majetková rozdrobenosť dotknutého územia, v ktorom mesto nevlastní žiadne pozemky. Potenciálni investori vrátane mesta sa preto musia najskôr vyrovnať s týmto neľahkým problémom. V súčasnosti mesto vlastní 174 nájomných bytov a eviduje 30 žiadostí o nájomné byty. Nízky počet žiadostí nezodpovedá skutočnej potrebe.

KNM_8040

Akým spôsobom mesto pomáha sociálne slabším obyvateľom a mladým rodinám?
Sociálna pomoc slabším rodinám je v kompetencii štátu. Mesto pomáha len vo výnimočných situáciách pri mimoriadnych udalostiach, ako to bolo v prípade, keď došlo k zhoreniu sociálnej bytovky. Mesto vtedy poskytlo obyvateľom jednorazovú finančnú pomoc a náhradné bývanie.

Z dôvodu problému s pozemkami zrejme nie je v meste ani veľa developerov. Nemáte problém s nevhodnými projektmi, proti ktorým sa obyvatelia búria?
Z dôvodu nedostatku iných pozemkov sa mesto pokúsilo zrealizovať nájomné byty zahustením súčasnej bytovej výstavby v oblasti sídliska Kamence. Vzhľadom na odpor obyvateľov blízkych bytových domov na tomto sídlisku, mesto od zámeru upustilo. Nová bytová výstavba v zmysle dodatku k územnému plánu mesta je zatiaľ len v štádiu prípravy.

V akom stave sa nachádzajú historické pamiatky, ktorých je v meste neúrekom?
Významnejšie historické pamiatky nie sú vo vlastníctve mesta, sú v súkromnom vlastníctve alebo vo vlastníctve cirkvi. Žiaľ, pri niektorých, zvlášť v prípadoch, keď nie sú uspokojené majetkové práva dedičov, dochádza k ich znehodnocovaniu. V súčasnosti sa nám nedarí tento stav zmeniť.

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Kysucké Nové Mesto