Čaro filmu Pelíšky dýcha aj z budov, kde sa natáčal: pozrite sa, ako vyzerajú dnes

Pelíšky patria už roky k vianočnej televíznej klasike, znova a znova si užívame legendárne hlášky, herecké výkony, atmosféru Vianoc z roku 1967, ale aj malebnú mestskú štvrť, kde sa film odohráva. Tá stále existuje, v mestskej časti Praha 5 – Košíře.

Zdroj: instinkt-reality.cz

Prečo sa stal film Jána Hřebejka jedným z najúspešnejších filmov aj na Slovensku? Určite preto, že opisuje aj neveselé spoločné česko – slovenské časy totality a ruskej okupácie s ľahkým humorom. K jeho úspechu prispeli aj bravúrne herecké výkony známych hercov a výborný scenár. A prečo sa stal lahôdkou, ktorá nesmie chýbať po vianočnej večeri? Asi preto, že môžeme s nostalgiou sledovať rodinné rituály z Vianoc v roku 1967 a výstižný popis doby, ktorú mnohí z nás poznajú už len z rozprávania starých rodičov.

Zdroj: csfd.cz

Zdroj: Google Maps

Tvorcovia Pelíškov zasadili príbeh do starostlivo vybraného prostredia, ktoré je autentické. Väčšina rodinných scén sa natáčala v pražskej štvrti Košíře, ktorá poskytla v roku 1999 nezameniteľné kulisy príbehu a kde panuje dobová atmosféra – až dodnes. Dvojposchodová vila, v ktorej žila rodina majora Šebka (Miroslav Donutil) a bývalého protifašistického bojovníka Krausa (Jiří Kodet) leží na Schodovej ulici.

Zdroj: filmovamista.cz

Tam sa nachádza aj balkón, z ktorého pán Kraus kričal svoje známe heslo „Proletáři všech zemí, vyližte si pr..l!“ Na Schodovej tiež natáčali, ako syn Michal posilňuje na bránke ako na hrazde, scénu lúčenia majora Šebka s jeho ruskými priateľmi aj cestu pána Krausa na rodičovské združenie.

Zdroj: filmovamista.cz

Zdroj: filmovamista.cz

Zdroj: mapy.cz

Hneď za rohom sú uličky V cibulkách a Před cibulkami, tade išiel mladý Michal na bicykli s vianočným stromčekom, keď ho inzultoval jeho sok v láske Elien. Domy na uliciach sú už dnes obnovené, genius loci však ostáva takmer rovnaký.

Zdroj: filmovamista.cz

Zdroj: Google Maps

Stredná škola, ktorú navštevovali Jindřiška, Elien i Michal, je v skutočnosti budova Fakulty tělesné výchovy a sportu na pražskom Veleslavíne. Vo filme vchod pôsobí ako hlavný, v skutočnosti je tento vchod vo vnútornom dvore a slúži ako vchod do správnej časti fakulty. Na mieste, kde bol vytvorený Domov mládeže je teraz Rehabilitační klinika Malvazinky. Miesto je na rohu ulíc U Malvazinky a U Sanopzu na Smíchove. Už tam nie je lavička, ani štátny znak, zato je tam značka STOP.

Zdroj: filmovamista.cz

Zdroj: filmovamista.cz

Mnohí fanúšikovia filmu tieto miesta radi navštevujú. Ak medzi nich patríte aj vy, môžete si pripomenúť legendárne scény na vašich potulkách Prahou.

Zdroj: Google Maps

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, filmovamista.cz, extralife.cz

Zdroj foto: filmovamista.cz, instinkt-reality.cz, Google Maps, mapy.cz, csfd.cz