V Himalájach bude vybudovaná najväčšia vodná elektráreň v Indii

Výkon vyše 2800 MW, náklady viac ako 300 mld. rupií. Prvé odhadované čísla zaraďujú projekt plánovanej vodnej elektrárne v Himalájach na čelo rebríčka najväčších vodných elektrární v celej Indii.

Vyšší dôraz na vodnú energiu

Poradie na čele rebríčka najväčších vodných elektrární v Indii sa zmení po ukončení realizácie projektu Dibang. Prípravy na výstavbu obrovskej vodnej elektrárne s odhadovaným výkonom 2880 MW prebiehajú v rámci indickej štátnej stratégie zameranej na zvýšenie podielu vodnej energie. Nové vodné elektrárne majú dopĺňať solárne a veterné elektrárne, ktoré vzhľadom na výkyvy počasia vo vybraných oblastiach krajiny nie sú najstabilnejším zdrojom energie. Platí to najmä v hornatom štáte Arunáčalpradéš pod Himalájami, kde má byť za 319 mld. rupií vybudovaná najväčšia vodná elektráreň v Indii. Ilustračné foto, Zdroj: pixabay.com

Projekt čelí obrovskej kritike

Kým iniciátori projektu vyzdvihujú jeho plusy spojené so zvýšením podielu vodnej energie v krajine, kritici varujú pred možnými dôsledkami výstavby takejto elektrárne. Problémom nemá byť iba vysídľovanie obyvateľov dedín, ktoré budú kvôli výstavbe priehrady zničené. Mnohí kritici upozorňujú aj na negatívne dopady obrovskej elektrárne na životné prostredie. Projekt vyvoláva obavy aj kvôli jeho polohe v himalájskej oblasti náchylnej na rôzne živelné pohromy. Riziká ich vzniku sa môžu výstavbou a následnou prevádzkou novej elektrárne ešte viac zvýšiť.

Elektráreň hotová do 9 rokov

Iniciátori projektu chcú predísť živelným pohromám pomocou viacerých stavebných opatrení. V rámci prípravy projektu boli navrhnuté aj účinné protipovodňové opatrenia, na ktoré pôjde niekoľko miliárd rupií. Ďalšie miliardy sa vynaložia na vybudovanie infraštruktúry potrebnej k výstavbe priehrady. Vláda predpokladá, že elektráreň bude dokončená a následne uvedená do prevádzky najneskôr do 9 rokov. Kritici považujú ukončenie realizácie do roku 2032 za príliš optimistické. Viacerí hovoria aj o vyšších nákladoch, ktoré výrazne prekročia sumu 319 mld. rupií.

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj foto: pixabay.com