Rekonštrukcia bábkového divadla v Bratislave

Kultúrny objekt 21. storočia a najmodernejšie bábkové divadlo v krajine. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pri renovácii bábkového divadla v hlavnom meste ambíciami nešetrí. Po ukončení prebiehajúcej rekonštrukcie z neho chce mať nadčasový komplex, ktorý prispeje k rozvoju kultúry a zároveň podporí udržateľnú výstavbu.

História Bratislavského bábkového divadla (BBD) sa začala písať v 50. rokoch 20. storočia, kedy bolo zriadené ešte ako Štátne bábkové divadlo. Aj po rokoch ostalo jediným kamenným divadlom svojho druhu na území Bratislavského kraja. V súčasnosti je dočasne presťahované do priestorov Radošinského naivného divadla, nakoľko jeho pôvodné sídlo prechádza väčšou rekonštrukciou. Zdroj: babkovedivadlo.sk

Časť rekonštrukcie je hotová

Obnova sídla BBD začala v lete 2021. Za viac ako rok sa stihli vykonať viaceré práce, ktoré postupne menia budovu na funkčnejšiu a modernejšiu. Hotové sú omietky aj izolácie podláh. BSK, pod ktorého taktovkou celá rekonštrukcia prebieha, stihol nechať osadiť aj nové okná v staršej časti budovy, ktorú doplní nová prístavba. Nové okná boli osadené aj v tejto časti. V súčasnosti je hotová aj montáž výťahu a inštalácia viacerých rozvodov.

Na rade je renovácia interiéru

Ďalšia fáza obnovy sa zameria najmä na interiér. BSK už pred niekoľkými týždňami odhalil vizualizácie vynovenej podoby vnútorných priestorov. Tie budú nadobúdať očakávaný vzhľad v priebehu tohto roka. Medzi hlavné ciele obnovy interiéru patrí modernizácia javiska. S tým prebehne aj úprava hľadiska. Kompletne vynovený má byť aj foyer. Výsledkom renovácie vo vnútorných priestoroch bude aj inštalácia kvalitnejšej zvukovej a svetelnej techniky.

Pribudne nová zelená strecha

Projekt rekonštrukcie BBD počíta aj s novými „zelenými“ prvkami, ktoré podporia premenu budovy na udržateľnejšiu. Hlavnou „eko“ novinkou bude zelená strecha zriadená priamo nad divadelnou sálou. Cieľom jej realizácie bude podpora vyššej energetickej efektivity pri chode  budovy. Zároveň bude slúžiť ako prirodzená akustická izolácia. Autori projektu obnovy BBD, ktorá má byť hotová budúci rok, hovoria aj o krajšom estetickom dojme vynovenej strechy.

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj foto: babkovedivadlo.sk