10 najväčších miest Európy: ako sa v nich žije?

Typické európske veľkomestá nedosahujú svetové rekordy v počte obyvateľov. Dokazuje to aj zoznam 10 najväčších miest v Európe – polovica z nich nepatrí do Európskej únie a niektoré ani nepredstavujú tradičnú európsku kultúru.

10. Bukurešť, Rumunsko – 1,88 milióna obyvateľov

Bukurešť je hlavné a najväčšie mesto Rumunska, ktoré je od roku 2007 členom EÚ. Hoci veľká časť historického centra bola poškodená alebo zničená počas vojny alebo zemetraseniami, v posledných rokoch prežíva mesto výrazný ekonomický a kultúrny rozvoj. Je to ekonomicky najprosperujúcejšie mesto Rumunska. Napriek tomu sa v rebríčku najlepších miest pre život na svete Global Liveability Index 2022, v ktorom hodnotí EIU (Economist Intelligence Unit) 173 miest na celom svete umiestnila Bukurešť až na 84. mieste.

Zdroj: Wikipédia

9. Paríž, Francúzsko – 2,14 milióna obyvateľov

Paríž je hlavné a najväčšie mesto Francúzska s rozlohou 105 km2. Podľa svetového prieskumu ekonomickej spravodajskej jednotky o životných nákladoch v roku 2018 bol Paríž druhým najdrahším mestom na svete po Singapure a pred Zürichom, Hongkongom, Oslom a Ženevou. Jeho obyvatelia však patria v Európe medzi tých spokojnejších – v rebríčku Global Liveability Index 2022 sa Paríž umiestnil na 19. mieste zo 173 a polepšil si oproti vlaňajšku o 23 priečok.

Zdroj: Satur Travel

8. Rím, Taliansko – 2,32 milióna obyvateľov

Rím nazývaný aj Večné mesto je hlavným a najväčším mestom Talianska s rozlohou 1 285 km². Je jedným z najkrajších historických miest a cieľom mnohých turistov. Počas svojej asi 2 800 rokov dlhej existencie bol sídlom starovekého Ríma, neskôr pápežských štátov, Talianskeho kráľovstva a Talianskej republiky. Rimania ho však nehodnotia príliš vysoko, skončil v roku 2022 na 44. priečke zo 173 miest celého sveta a v posledných rokoch sa zvyknú vyššie umiestňovať iné talianske mestá, ako Miláno, Udine či Cagliari.

Zdroj: Getty Images

7. Kyjev, Ukrajina – 2,8 milióna obyvateľov

Kyjev je hlavné a najväčšie mesto Ukrajiny, leží na rieke Dneper v severnej časti krajiny. Má rozlohu 847 km2 a podľa údajov z roku 2019 mala Kyjevská aglomerácia až 4,07 milióna obyvateľov. Dnes je často spomínaným mestom v médiách kvôli ruskej invázii. Pred vojnou bol dopravnou križovatkou a centrom elektrotechnického priemyslu. V súčasnosti rozhodne nie je dobrým mestom pre život, podľa údajov zo začiatku roku 2022 bol v rebríčku Global Liveability Index na 132. mieste zo 173 miest sveta, no nikto nevie, kam sa jeho pozícia posunie v budúcnosti.

Zdroj: bubo.sk

6. Madrid, Španielsko – 3,25 milióna obyvateľov

Madrid je hlavným a zároveň najväčším mestom Španielska, leží v jeho centre. Je tiež hlavným mestom Madridského spoločenstva, ktoré je súčasťou jedného zo 17 autonómnych spoločenstiev Španielska. V madridskej aglomerácii žije viac ako 6 miliónov obyvateľov. Počtom obyvateľov je tretie najväčšie v EÚ a jeho metropolitná oblasť je tretia najväčšia v EÚ. V rebríčku najlepších miest pre život ho však dlhodobo predbieha Barcelona a od minulého roku klesol podľa EIU o 24 priečok na 43. miesto zo 173 štátov sveta.

Zdroj: pelipecky.sk

5. Berlín, Nemecko – 3,43 milióna obyvateľov

Berlín je mesto vo forme mestského štátu a hlavné mesto Nemecka. Po zjednotení Nemecka a východnej a západnej časti mesta, patrí k najväčším mestám v Európe. Je druhé najľudnatejšie mesto a ôsme čo sa týka mestského územia v rámci Európskej únie. Mesto má jedinečnú atmosféru nielen pre turistov kvôli slávnemu Berlínskemu múru, ale aj pre svojich obyvateľov. Medzi najväčšími európskymi mestami mu patrí podľa EIU skvelá 20. priečka zo 173 svetových miest najlepších pre život.

Zdroj: Wikipédia

4. Petrohrad, Rusko – 5,03 milióna obyvateľov

Petrohrad je druhé najvýznamnejšie ruské mesto po Moskve. Do roku 1991 bol Leningradom, no už aj v tom čase bol ekonomickým, priemyselným a kultúrnym centrum, a tiež dopravným uzlom. Hoci sa v ňom podľa EIU žije lepšie ako v Moskve, stále to stačí len na 77. miesto zo 173 štátov sveta.

Zdroj: AdobeStock

3. Londýn, Veľká Británia – 8,96 milióna obyvateľov

Londýn  je hlavné a najväčšie mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva, je tiež najväčšou metropolitnou zónou v Európe, napriek tomu, že do EÚ od roku 2020 nepatrí. V súčasnosti je pre svoju polohu a politické podmienky najvýznamnejším finančným centrom na celom svete a produkuje 17 % HDP Spojeného kráľovstva. Od vlani si podľa svojich obyvateľov polepšil v rebríčku Global Liveability Index o 27 priečok a umiestnil sa na 33. mieste.

Zdroj: Wikimedia

2. Moskva, Rusko – 10,38 milióna obyvateľov

Moskva je hlavné mesto Ruskej federácie a počtom obyvateľov aj najväčším mestom Ruska a najväčším mestom Európy. V súčasnosti má kvôli vojenskej agresii na Ukrajine veľmi negatívny obraz vo svetových médiách. Hoci je dôležitým dopravným uzlom v krajine a centrom ruského politického, ekonomického, kultúrneho a vzdelávacieho života, z hľadiska dobrého života pre svojich obyvateľov nedosiahla v rebríčku EIU príliš vysoké umiestnenie, skončila na 81. mieste zo 173 štátov sveta.

Zdroj: pixabay.com

1. Istanbul, Turecko – 15,63 milióna obyvateľov

Istanbul sa v niektorých rebríčkoch európskych miest ani neuvádza, keďže sa rozprestiera nad Bosporským prielivom, ktorý leží v Európe aj Ázii. Keď ho však kvôli jeho kozmopolitnému dedičstvu zoberieme do úvahy, svojím počtom obyvateľov je nielen najväčším mesto v Turecku, ale aj v celej Európe. Žije v ňom 19 % populácie Turecka, podľa rebríčka Global Liveability Index však nie sú obyvatelia veľmi spokojní. Umiestnil sa na 113. priečke zo 173 štátov sveta.

Zdroj: Shutterstock

Počet obyvateľov jednotlivých miest je uvedený podľa World Population Review.

Zdroj: worldpopulationreview.com, Wikipédia, eiu.com

Zdroj foto: Wikipédia, Satur Travel, Getty Images, bubo.sk, pelipecky.sk, AdobeStock, Wikimedia, pixabay.com, Dreamstime, Shutterstock