Japonskí vedci navrhli obytné jednotky pre život na Mesiaci

Vidina života v kozme je podľa mnohých vedcov stále reálnejšia. Dokázať sa to snaží aj výskumný tím z Japonska, ktorý navrhol obytné jednotky pre život na Mesiaci. Princíp ich výstavby by sa mohol uplatniť aj na Marse.

S nápadom postaviť na Mesiaci špeciálne obytné jednotky prišla stavebná spoločnosť Kajima Corporation. Tá sa spojila s vedcami z Kjótskej univerzity, s ktorými sa pustila do prípravy  jedného z najambicióznejších vesmírnych projektov za posledné roky. Cieľom ich spolupráce je výstavba obytných zariadení, ktoré umožnia kozmonautom a vesmírnym turistom stráviť na Mesiaci niekoľko dní až týždňov. The Glass, Zdroj: Kajima Corporation

Obytné budovy s umelou gravitáciou

Všetci autori projektov zameraných na bývanie na Mesiaci sa musia popasovať s miestnymi podmienkami. Vedci čelia najmä prekážke súvisiacej s nízkou gravitáciou. Tím z Kjótskej univerzity v Japonsku to poňal ako výzvu a pri návrhu projektu The Glass vsadil na umelú gravitáciu. Tú bude vyvolávať odstredivá sila, ktorá každých 20 sekúnd roztočí otáčajúcu sa konštrukciu tvoriacu základ obytného zariadenia. Na tomto princípe sa môžu stavať lunárne obytné budovy s konštrukciou vysokou takmer 400 m.

Komfort zabezpečí umelá biodiverzita

Umelá gravitácia k zdravému a spokojnému životu na Mesiaci nestačí. Kľúčovým faktorom je aj biodiverzita, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou životných podmienok pre človeka. Projekt The Glass na to odpovedá vznikom umelej biodiverzity zahŕňajúcej umelé lesy a vodné toky. Tie budú súčasťou obytných konštrukcií, vďaka čomu budú mať obyvatelia vytvorené takmer identické podmienky ako na Zemi priamo v okolí obydlia. The Glass, Zdroj: Kajima Corporation

Ambiciózny návrh bol niektorými vedeckými magazínmi označený ako najreálnejší spomedzi doposiaľ predstavených projektov bývania na Mesiaci. Napriek tomu nad jeho realizáciou visí otáznik. Kritici ho bez vývoja nových technológií považujú za neuskutočniteľný. Spoločnosť Kajima Corporation je presvedčená o opaku a potvrdiť to chce výstavbou prvého menšieho lunárneho zariadenia do roku 2050. Do roku 2100 chce mať väčšie obytné jednotky pre pár desiatok ľudí nielen na Mesiaci, ale aj na Marse.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Kajima Corporation