Poznáme víťazov súťaže Office roka 2021 – absolútny víťaz má filmové kancelárie!

Porota 6. ročníka súťaže to vôbec nemala jednoduché, rozhodovala sa až o 11 finalistoch. Znovu sa potvrdilo, že na Slovensku sú spoločnosti, ktoré dokážu do pracovných priestorov pretaviť nekonvenčné, prekvapujúce a originálne nápady. Pozrite si štyri najlepšie.

V 6. ročníku súťaže Office roka bolo 29 nominovaných kancelárií, z ktorých porota vybrala až 11 finalistov. Po osobných obhliadkach priestorov ju čakala živá diskusia a náročné rozhodovanie o víťazoch. Niektoré nápady boli naozaj jedinečné. Titul Absolútny víťaz si zo súťaže odnáša spoločnosť METROHM Research Slovakia, ktorej kancelárie odkazujú na kultové filmy Matrix a Hobit. Tak, ako každý rok, porota vyhlásila víťazov v štyroch kategóriách – Absolútny víťaz, Zdravá kancelária, Kancelária ako DNA firmy a Inovatívna kancelária.

Pracovné prostredie čelí čoraz väčšiemu tlaku transformácie a pandemické obdobie úplne zmenilo vnímanie dištančnej práce. Z home office sa stala norma a z hybridného modelu takmer prevládajúci štýl práce v mnohých spoločnostiach. Navyše, mladšia generácia je schopná zmeniť svojho súčasného zamestnávateľa aj preto, že jeho kancelárie nie sú v súlade s agendou ESG.

„S požiadavkou na transformáciu pracovného prostredia, ale aj so zmenami nastavenia mysle zamestnancov a firiem, sa v našej praxi stretávame takmer denne. Kým v minulosti boli tzv. activity-based-working alebo fluid workplace z oblasti sci-fi, dnes sú takéto priestory veľmi žiadané. Kancelárie sa stávajú príjemným, klubovým až komunitným prostredím, ktoré zohľadňuje požiadavky zamestnancov. Takými sú aj priestory Absolútneho víťaza OFFICE ROKA spoločnosti METROHM Research Slovakia,“ povedal pri príležitosti vyhlásenia ocenení Tomáš Pecek, riaditeľ oddelenia architektúry a projektového manažmentu CBRE Slovensko.  

Absolútny víťaz -  METROHM Research Slovakia

Od spoločnosti, ktorá sa zaoberá vývojom softvéru pre prístroj, ktorý spája rôzne chemické analýzy, by sa dalo očakávať jednoduché, efektívne a formálne pracovné prostredie. Avšak realita prekvapila kreatívnym nápadom aj prevedením a tematika kultových filmov Matrix a Hobit, ktorá bola súčasťou firmy už od jej založenia, sa v plnej miere premietla aj do nových kancelárií.

Zdroj: officeroka.sk

Rozhovormi so zamestnancami zistili, že filmová tematika kultového Matrixu a Hobita bola súčasťou firmy už od založenia spoločnosti a tak vznikol trúfalý koncept „Sci-Fi vs. Fantasy“. Kým teda pracovná časť administratívnych priestorov v EINPARK-u prislúcha sci-fi svetu, oddychová časť patrí tematike fantasy. Prekročením hraníc obvyklého vznikli nové formy stretávania sa počas pracovných porád. Chodby ako paralelný vesmír s portálmi do rôznych dimenzií, White on White zasadačky, ktoré odkazujú na mnohé scény z filmu Matrix, koncept standing-landing zón alebo Mirkwood Forest (Temný hvozd) plný prírodných prvkov s výraznými doplnkami zelene – to je len zlomok zhmotnených nápadov.

„Architekt ani realizátor sa neostýchali odchýliť od pôvodného zámeru a zadania. Výsledkom je množstvo nekonvenčných a originálnych riešení. Takto má vyzerať transformácia formálneho biznis prostredia podľa želaní zamestnancov a v súlade s firemnou kultúrou,“ komentoval víťazný projekt Michal Staško, dizajnér, SAID, ateliér a11 a porotca súťaže OFFICE ROKA 2021.

Zdravá kancelária - SOFTEC

Dôvody sťahovania do EINPARK-u (budova má certifikát LEED Platinum) a hnací motor remodelingu kancelárií boli viaceré. Od rozvoja firmy, cez zvýšenie kvality pracovného prostredia, zlepšenie tímovej komunikácie, až po premenu kancelárií v súlade s konceptom activity-based-workplace. Počas pandémie sa spoločnosť len utvrdila v tom, že toto smerovanie bolo správne a pôvodný koncept doplnili o ďalšie prvky na podporu hybridnej práce a zdieľania pracovných miest tak, aby naplno spĺňal potreby zamestnancov. Dominantnou črtou priestoru je prepojenie dvoch podlaží interiérovým schodiskom, čím sa vytvorila aj veľká socializačná zóna. Softec je slovenská firma a zóny aj zasadačky nesú názvy mnohých krás našej krajiny – hôr, riek a vrchov.

Zdroj: officeroka.sk

„Veľkorysý priestor bol pretvorený veľmi ľudsky, s humánnou mierkou, a s takmer domáckou atmosférou, v ktorej je radosť pracovať,“ uviedla porotkyňa Lucia Ortutová, architektka, ORTUTA ARCHITECTS.

Kancelária ako DNA firmy - DENTONS Europe CS LLP

Špičková právnická firma si v úplne novej budove vytvorila kancelárie, ktoré podčiarkujú zameranie a serióznosť firmy, no zároveň nie sú zbytočne okázalé. Veľký dôraz bol kladený na výber materiálov a kvalitné spracovanie detailov.

Zdroj: officeroka.sk

Priestory právnickej spoločnosti zaberajú celé 14. podlažie objektu Sky Park Offices. Dizajn reaguje na charakteristické krivky architektúry objektu. Do kancelárií sa vstupuje cez front office – priestory určené pre stretávania sa s klientmi, ponúkajúce pôsobivé výhľady smerom k Dunaju, mostu SNP a Bratislavskému hradu. Priestory určené pre zamestnancov sú riešené ako bunkové kancelárie, prerušované v nárožiach objektu open space sedením, relax zónou, kuchynkou a knižnicou s atmosférou privátneho lounge. Cieľom návrhu bolo nájsť balans medzi požiadavkami na vytvorenie priestorov pre právnickú kanceláriu, ktoré napĺňajú očakávaný dojem serióznosti a solídnosti, so súčasnými trendmi.

„Mimoriadne vkusný a decentný priestor navrhnutý architektom podľa zadania spoločnosti. Luxusné materiály sú použité s dôrazom na detail, nepôsobia rušivo a vyzývavo ani v separátnych kanceláriách, ale sú v súlade s celkovým dojmom,“ uviedla Elena Labancová, facility manager / Swiss Re.

Inovatívna kancelária - BASE

Inovatívne spojenie starého, historického a nového - teda pôvodnej teplárne a pracovných priestorov typu flexi office, reštaurácie, galérie a ďalších funkcionalít.

Zdroj: officeroka.sk

Flexibilné kancelárie BASE sa nachádzajú v zrekonštruovanej národnej kultúrnej pamiatke, v Jurkovičovej Teplárni. Martin Paško a tím DF Creative Group vložili do pôvodnej konštrukcie pamiatky   nové podlažia v podobe vstavku, vďaka ktorému vznikol nový priestor pre flexi kancelárie, teda pre kreatívne dynamické prostredie pre širokú škálu nájomcov. Fit-out nájomných priestorov navrhlo štúdio Perspektiv, ktoré zámerne tvorilo kontrast nových a pôvodných prvkov. Druhé podlažie, ktoré tvorí vstup do kancelárií BASE, spája pracovné miesta s kaviarňou. Poschodiu dominujú násypníky uhlia, do ktorých boli umiestnené zasadacie miestnosti, ktorých presklená podlaha poskytuje pohľad   priamo do ich vnútra.

„Unikátny priestor, ktorý láka inovatívne firmy. Samotná budova je odvážna a jedinečná. Projekt má ambíciu byť príkladom a  motivovať k podobným citlivým fúziám na celom Slovensku,“ komentoval priestory porotca Peter Chaban, architekt, SKA, ateliér Chybík + Kristof.

„Všetkým zúčastneným projektom a firmám ďakujeme a víťazom srdečne gratulujeme! Keďže proces rozhodovania nebol ani tento rok jednoduchý, rozhodli sme sa v budúcom ročníku požiadať nominovaných nielen o fotografie, ale aj o krátke videoprezentácie priestorov. Veľká vďaka patrí generálnemu partnerovi myhive by IMMOFINANZ,  technologickému partnerovi Microsoft, a dlhodobým partnerom Nespresso, Bavaris a PremiumBrands, bez ktorých by sa 6. ročník OFFICE ROKA nemohol uskutočniť,“ uviedol v ďakovnej reči Tomáš Hegedűš, generálny riaditeľ, CBRE Slovensko.

Zdroj: CBRE

Zdroj foto: officeroka.sk