Nová najvyššia budova v Japonsku dosiahla svoj vrchol

Niekoľkoročné prvenstvo presláveného projektu Abeno Harukas v rebríčku najvyšších japonských budov je minulosťou. 300-metrová výšková budova, ktorá sa vypína nad mestom Osaka, musela prepustiť vedúcu priečku rozostavanému mrakodrapu z Tokia.

Novým lídrom rebríčka je 330-metrová veža A District

Aj keď výstavba veže A District ešte nie je ukončená, projekt z dielne ateliéru Pelli Clarke & Partners už bol zaradený na čelo rebríčka najvyšších budov v Japonsku. Stalo sa tak po dosiahnutí vrcholového bodu stavby, ktorý sa nachádza vo výške 330 metrov, o 30 metrov vyššie ako v prípade projektu Abeno Harukas, ktorý vládol tomuto rebríčku od roku 2014. Celkové japonské výškové prvenstvo medzi budovami sa tak presúva z Osaky do hlavného mesta. A District, Zdroj: DBOX for Mori Building Co.

Polyfunkčná budova v nadčasovom udržateľnom štýle

Rekordná výška nie je jediný faktor, ktorým 64-poschodová veža púta pozornosť. Ateliér Pelli Clarke & Partners sa pri návrhu zaskvel aj jej „zeleným“ prevedením. Celá budova bude napojená na obnoviteľné zdroje energie, ktoré majú pokryť 100 % spotreby. „Zelená“ energia výrazne prispeje k tvorbe zdravšej vnútornej mikroklímy vo všetkých priestoroch od bytov a kancelárií cez školu a zdravotné stredisko až po prízemie obohatené o živú vegetáciu. Časť polyfunkčnej budovy, ktorej budú dominovať kancelárske priestory s celkovou výmerou vyše 200 000 m², zaberú aj maloobchodné prevádzky. A District, Zdroj: DBOX for Mori Building Co.

Najvyššou japonskou stavbou ostáva Tokyo Sky Tree

Výstavba budovy A District nemení poradie vo všetkých japonských výškových rebríčkoch. 330-metrová veža si cenné prvenstvo uchmatla iba v rebríčku najvyšších budov. V rebríčku najvyšších japonských stavieb, ktorý zahŕňa aj vysielače, TV veže či iné vysoké stavby, ktoré neslúžia ako bytové, kancelárske alebo iné komerčné objekty, vládne ďalej Tokyo Sky Tree. Tokijská telekomunikačná veža s výškou až 634 metrov zároveň patrí medzi najvyššie stavby na svete. A District, Zdroj: japan-guide.com

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: DBOX for Mori Building Co., japan-guide.com