1000-ročnú taliansku rustikálnu farmu prerobili na domov pre veľkú rodinu – príjemný aj moderný

Renováciu sedliackeho statku z 11. storočia navrhol architekt Benedikt Bolza pre svoju 7-člennú rodinu. Urobil to „na pána“, a nielen preto, že má šľachtický titul.

Foto: Simon Watson

V čase, keď sa gróf Benedikt Bolza pustil do prestavby svojho rodinného domu, jeho bývanie nebolo veľmi aristokratické. „V dome mrzlo, a keď pršalo, museli sme vytiahnuť desiatky vedier a dokonca aj nejaké dáždniky,“ spomína jeho manželka Nencia, "Potrebovali sme vlastný domov a musel byť veľký!" Niekoľko rokov totiž celá rodina žila v starom sídle Reschio z 11. storočia, no neúnosné to začalo byť najmä potom, čo Nencia, pôvodom tiež zo šľachtickej rodiny Corsini z Florencie, čakala ich piate dieťa. Vtedy si povedali, že prišiel čas vytvoriť poriadny domov.

Foto: Simon Watson

Benedikt už vtedy mal dosť skúseností s renováciami storočných budov. Jeho rodičia, gróf Antonio Bolza a jeho manželka Angelika získali Castello di Reschio, 1 000-hektárovú usadlosť v zalesnených kopcoch talianskeho kraja Umbria, už v 90-tych rokoch minulého storočia. Mali víziu premeniť staré a zanedbané vidiecke domy na luxusné vily a penzióny. Ich syn Benedikt v tom čase študoval za architekta a čoskoro sa zapojil do rodinného podniku, kde dohliadal na reštaurátorské a projekčné práce na panstve. Za približne 13 rokov vtedy Benedikt usilovne prestaval 22 z 50 domov v tejto lokalite. Doplnil ich o interiéry na mieru, tradičné záhrady a bazény s nekonečným okrajom. „Pre našich klientov nielen navrhujeme domy a záhrady, ale spravujeme aj ich nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Benedikt, ktorý pôsobí aj ako riaditeľ rezortu.

Foto: Simon Watson

Manželia Bolzovci sa pred 9 rokmi rozhodli prestavať si jeden z najväčších domov v lokalite, ktorý tiež patril k najnáročnejším na renováciu. Hoci jeho časom opotrebovaný kamenný exteriér bol v slušnom stave, interiér - to bol úplne iný príbeh. „Bol to labyrint schodísk a úzkych miestností pre sezónnych robotníkov a ich rodiny,“ hovorí architekt, "Jediné riešenie bolo radikálne zbúrať interiéry, prestavať ich od základov a pridať úroveň pre ďalší priestor."

Foto: Simon Watson

Keď sa Benedikt pustil do prestavby, mal úplne jasnú predstavu, ako to všetko do seba zapadne a naplánoval každý detail. Mal aj veľký tím, viac ako 100 stavbárov a remeselníkov, no tí nie vždy zdieľali jeho predstavy. Časom sa však zladili a on sa od nich veľa naučil o tradičných stavebných materiáloch.

Foto: Simon Watson

Konečná podoba domu Bolzovcov má v niektorých častiach dve poschodia, v iných tri. Jednou z pozoruhodných čŕt stavby je plynulosť jeho štruktúry. Väčšina spoločných priestorov je prepojená s dvojposchodovým centrálnym schodiskom, ktoré pozostáva z pevnej pieskovcovej spodnej časti a otvoreného horného ramena z ocele a dreva. Schody zasadené do pôvodného kamenného nádvoria, ktoré je teraz uzavreté v skle, sú súčasťou presvetleného vnútorného átria, ktoré starej budove dodáva súčasnú dynamiku.

Foto: Simon Watson

Foto: Simon Watson

Centrom aktivít domu je jeho rozľahlá kuchyňa, vyznačujúca sa dramatickým klenutým vápencovým stropom s oceľovými trámami, leštenou betónovou podlahou, nerezovými skrinkami a pecou na drevo, ktorú navrhol Benedikt. „Milujem tu pripravovať recepty s Marcom Pellegrinim, šéfkuchárom, ktorý vedie reštauráciu Reschio,“ hovorí Nencia. Dodáva, že do jej kuchyne sa môže zmestiť takmer 30 ľudí vďaka veľkým, no intímnym výklenkom na sedenie. "Je bežné, že máme hordy hostí," hovorí, "najmä keď nás príde navštíviť moja sestra Fiona a jej šesť detí." V lete, keď Nencia organizuje divadelné tábory pre rodinu a priateľov, býva v dome najmenej 40 detí a väčšina z nich spí v stanoch na záhrade.

Foto: Simon Watson

Foto: Simon Watson

Všetky vnútorné priestory s Benediktom spoločne navrhla Nencia, ktorá prvýkrát prišli do Reschia ako maliar dekoratívnych predmetov v roku 1998. „Benediktovi rodičia ma poverili výzdobou jedného z domov v areáli,“ spomína, "Tak som spoznala svojho manžela."

Foto: Simon Watson

Foto: Simon Watson

S výnimkou množstva historických kúskov väčšinu nábytku v dome navrhol Benedikt špeciálne pre rodinu. Od kuchynského jedálenského stola s rozlohou takmer 2 m2 (vyrobeného z recyklovaného dubu a ocele zo sudov na víno) až po miestne vyrobené lampy používané v celom dome. V hlavnej spálni je čalúnené kreslo na mieru, rovnako ako voľne stojaca liatinová vaňa, útulne umiestnená pri krbe. Dvojitá kúpeľňa manželov obsahuje ručne vyrezávané travertínové umývadlá s medenými zrkadlami. Aby slnečné svetlo preniklo do priestoru, Benedikt navrhol dvojposchodovú mriežku „brise-soleil“, ktorá sa podobá tým, ktoré nájdete v tradičných murovaných stodolách.

Foto: Simon Watson

Foto: Simon Watson

Foto: Simon Watson

Skúsenosti s renováciou domu a bývaním s toľkými vlastnými návrhmi podnietili Benedikta k uvedeniu radu nábytku, ktorý ponúka na predaj online. Jeho rodinné sídlo však zostáva jeho prioritou. „Keď moji rodičia kúpili túto nehnuteľnosť, bol som iba študent,“ hovorí. "Ale vedel som, že môj osud ako architekta je nerozlučne spätý s týmto miestom."

Foto: Simon Watson

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: Simon Wats