Top 10 úžasných pobrežných ciest sveta

Dlhá cesta autom asi nepatrí medzi najväčšie pôžitky života. No v rôznych kútoch sveta existujú dopravné komunikácie, ktoré môžu výlet nielen vylepšiť, ale sa dokonca stať jeho cieľom. Keď sa ocitnete v blízkosti týchto desiatich pobrežných ciest, určite si ich nenechajte ujsť.

1. Baie du Cap - Maurícius

Túto veľkolepú sľučku nájdete na hlavnej pobrežnej diaľnici na africkom ostrove Maurícius, ktorý leží na východ od Madagaskaru v Indickom oceáne.

Foto: Getty Images/Franz Marc Frei

2. Hana Highway - Maui, Havajské ostrovy

Hana Highway na havajskom ostrove Maui zahŕňa takmer 500 zákrut, mnohé z nich pozdĺž pobrežia Tichého oceánu.

Foto: Getty Images/RobsonAbbott

3. Avenida del Mar - Coquimbo, Čile

Tento nádherný výhľad na Pacifik a pláž La Serena si môžu vychutnať cestujúci po ceste Avenida del Mar v Coquimbo v Čile.

Foto: Getty Images/EAQ

4. Single Track Coast Road - Slea Head, Írsko

Single Track Coast Road v Slea Head, ktorú nazývajú aj Divokou Atlantickou cestou, zdôrazňuje mnohé z toho, čo robí Írsko tak neuveriteľne malebným: zelené polia, ktoré obmýva oceán.

Foto: Getty Images/grafxart8888

5. Chapman's Peak Drive - Kapské Mesto, Juhoafrická republika

Cesta Chapman's Peak Drive, ktorá sa tiahne takmer 14 km po Kapskom polostrove, sa vinie pozdĺž okraja útesu s nádherným výhľadom na južný Atlantický oceán.

Foto: Getty Images/Siegfried Layda

6. Great Ocean Road - Victoria, Austrália

Výhľady pozdĺž Great Ocean Road v austrálskom štáte Victorii zahŕňajú pohľad na úžasnú prírodnú krásu Dvanásť apoštolov. Týchto sedem vápencových komínov, ktoré sa náhle vynárajú z búrlivého južného oceánu, je súčasťou národného parku Port Campbell. Najlepšie je ich vidieť pri západe slnka, keď sa žltá skala zmení na odtiene červenej a oranžovej.

Foto: Getty Images/Mary Myla Andamon

7. Cesta SS 163 - pobrežie Amalfi, Taliansko

Jazda po SS 163 na talianskom pobreží Amalfi poskytne jedny z najneuveriteľnejších výhľadov na more v celej krajine. Treba si však vybrať pekný deň, pretože trasa, často označovaná ako Amalfi Coast Road, patrí medzi najnebezpečnejšie cesty na svete.

Foto: Getty Images/MaRabelo

8. Bixby Bridge - Big Sur, Kalifornia USA

Most Bixby Bridge sa klenie nad hlbokým kaňonom na tichomorskom pobreží severnej Kalifornie.

Foto: Getty Images/Ershov_Maks

9. Atlantic Ocean Road - neďaleko Molde, Nórsko

Nórska cesta cez Atlantický oceán vedie cez desiatky ostrovov v Nórskom mori.

Foto: Getty Images/cookelma

10. Phromthep Cape - Phuket, Thajsko

Na samom južnom cípe Phuketu, ostrova pri pobreží Thajska, je ohybová cesta nazývaná Phromthep Cape. Vodičom sa naskytne úchvatný výhľad na Andamanské more.

Foto: Getty Images/jayk7

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: journeygazer.com, Getty Images/Franz Marc Frei, RobsonAbbott, EAQ, grafxart8888, Siegfried Layda, Mary Myla Andamon, MaRabelo, Ershov_Maks, cookelma, jayk7