10 najslávnejších dverí sveta

Tieto legendárne dvere sú samy osebe umeleckými dielami. Majú zapôsobiť na tých, ktorí prekračujú ich prahy a vzbudzovať rešpekt pred tým, čo sa skrýva za nimi. Pozrite si našu zbierku historických a inak pozoruhodných dverí, ktoré zdobia budovy po celom svete.

1. Downing Street 10 – Londýn, Veľká Británia

Historické „číslo 10“ v Londýne je už niekoľko storočí sídlom predsedu vlády. Je označené lesklými čiernymi dverami v georgiánskom štýle s klopadlom v tvare hlavy leva a skrýva mnohé tajomstvá a, ako vysvitlo nedávno, aj zakázané večierky. Aktuálna podoba tohto bezpečného vchodu, ktorý sa odomyká len zvnútra, bola vyrobená z ocele po útoku IRA na Downing Street v roku 1991.

Zdroj: Getty Images

2. Hrad Chepstow – Mouthshire, Wales, Veľká Británia

Tieto dvere s mriežkovým vzorom chránia historické kamenné opevnenie v Mouthshire vo Walese od roku 1190, čo z nich robí najstaršie hradné dvere v Európe. Bránu hradu Chepstow nainštaloval sir William Marshal, gróf z Pembroke, oddaný rytier, ktorý počas svojho života slúžil piatim kráľom.

Zdroj: Crown Cadw.

3. Budova Chrysler – New York, USA

Ikonický vchod do tejto stavby z 30-tych rokov 20. storočia v New Yorku obsahuje tri otočné dvere, ktoré sa nachádzajú pod dekoratívnymi sklenenými a oceľovými zástenami. Dramatický moment v štýle Art Deco dotvára koruna s ihlami Chrysler Building.

Foto: John Phillips, Getty Images

4. Dóžov palác, Benátky, Taliansko

Porta della Carta (alebo v preklade „papierové dvere“) v Dóžovom paláci v Benátkach boli miestom, kde ľudia žiadali dóžu a iných politických vodcov o prijatie. Vchod vybudovali umelci Giovanni a Bartolomeo Bonovci a je symbolom jeho bývalej funkcie. Predstavuje mramorové sochy venované spravodlivosti (v strede), ako aj dobročinnosti, statočnosti, obozretnosti a temperamentu.

Zdroj: Hal Beral, Getty Images

5. Mešita - katedrála v Córdobe, Španielsko

Oficiálnym názvom chrámu je Katedrála Nanebovzatia Panny Márie. Dnes sa tu denne slúžia katolícke omše, v roku 756 však bola založená ako mešita. Pôsobivá katedrála má 20 brán, dvere Puerta del Perdón (alebo „Dvere odpustenia“), sú jednými z rituálne najdôležitejších dverí katedrály, ktoré sa nachádzajú v spodnej časti zvonice. Brána tu existovala už od islamského obdobia, jej prvá rekonštrukcia v kresťanskom období budovy sa datuje do roku 1377, ale bola niekoľkokrát upravovaná. Zobrazuje gotické a maurské odkazy a zdobia ju mozaiky a nástenné maľby umelca Antonia del Castillo.

Zdroj: Getty Images

6. The Palmer House Hilton – Chicago, USA

Historický hotel Palmer House bol prvým hotelom v meste s výťahmi, elektrickými žiarovkami a telefónmi v izbách. Donedávna bol označovaný aj za najdlhšie nepretržite fungujúci hotel v Severnej Amerike, no v marci 2020 musel zatvoriť kvôli pandémii COVID-19 až do 17. júna 2021. Dodnes sa však môže pochváliť bronzovými pávími dverami vo vstupnej hale. Nainštalovali ich po jeho opätovnom debute v roku 1873 po veľkom chicagskom požiari v roku 1871. Navrhol ich dizajnér Louis Comfort Tiffany z Tiffany & Co., pôvodne pre obchodné priestory C.D. Peacock, ktoré sa kedysi nachádzali na prvom poschodí hotela.

Zdroj: Palmer House

7. St. Edward’s Church – Gloucestershire, Veľká Británia

Tento čarovný vchod zdobí Kostol svätého Edwarda v Gloucestershire v Anglicku už od roku 1200. Údajne inšpiroval aj tvorcov filmu Spoločenstvo prsteňa podľa románu J.R.R. Tolkiena. Vo filme je Západná brána Morie, Durinove dvere, veľmi podobne zarámovaná medzi dvoma stromami.

Foto: Joe Daniel Price, Getty Images

8. Bazilika svätého Petra – Vatikán

Bazilika svätého Petra vo Vatikáne je domovom Porta Sancta, dverí umelca Vica Consortiho, ktoré pápež odomyká iba raz za 25 rokov na oslavu svätých rokov katolíckej cirkvi (ako Veľké jubileum v roku 2000). Táto posvätná bronzová brána s výjavmi ľudských hriechov zdobí slávny chrám od roku 1949.

Foto: Oleg Albinsky, Getty Images

9. Svätyňa Ueno Toshogu – Tokio, Japonsko

Karamon, alebo čínska brána, do svätyne Ueno Toshogu stráži stavbu v štýle šintoizmu od roku 1651. Je pokrytá zlatom, vďaka čomu sa rytiny (vrátane vtákov a kvetov) lesknú. Legenda hovorí, že keď je tma, dvaja draci na oboch stranách zostupujú, aby pili z rybníka Shinobazu-no-ike.

Foto: Shunrei, Getty Images

10. Budova Kapitolu – Washington, D.C., USA

Dvere Columbus umelca Randolpha Rogersa veľkolepo stoja v rotunde budovy Kapitolu USA vo Washingtone, D.C., teda sídla amerického parlamentu v hlavnom meste. Zaznamenávajú život Krištofa Kolumba, objaviteľa Ameriky. Bronzové dielo z roku 1910 okrem iného zaujme aj svojou hmotnosťou, váži úctyhodných 9 ton.

Zdroj: Architect of the Capitol

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: Getty Images, Crown Cadw., John Phillips, Hal Beral, Palmer House, Joe Daniel Price, Oleg Albinsky, Shunrei, Architect of the Capitol