Top 10 ikonických vežových hodín sveta

Tik-tak, tik-tak, hodinky nám celý život vymeriavajú čas na udalosti a aktivity, ktoré zažívame a vykonávame. Mnohé to však robia vo veľkom štýle a niektoré ho merali dávno pred tým, ako sme sa začali dívať na naše digitálky či mobily...

1. Elizabeth Tower = Big Ben, Londýn, Anglicko

Jednou z najikonickejších londýnskych pamiatok je hodinová veža na Westminsterskom paláci, teda budove parlamentu, ktorá bola dokončená v roku 1859. Veža sa často nazýva Big Ben, čo je vlastne prezývka jej viac ako 160-ročného Veľkého zvona, ktorý váži 13 ton. Veža bola premenovaná na Elizabeth Tower v roku 2012 na počesť 60-ročnej vlády kráľovnej Alžbety. Projekt obnovy sa začal v roku 2017 a má byť dokončený v roku 2021.

Zdroj: Getty Images

2. Deira, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Hodinová veža Deira sa nachádza pri bráne mosta Maktoum v dubajskej štvrti Deira. Veža, ktorú navrhol architekt Ziki Homsi, bola postavená v polovici 60-tych rokov na oslavu prvého vývozu ropy z krajiny. Veža bola zrekonštruovaná s použitím betónu v roku 1989, pretože pôvodné oceľové výstuže skorodovali. Ciferníky boli vymenené v roku 2008 a veža má teraz hodiny Omega so systémami GPS, ktoré eliminujú potrebu manuálnych nastavení.

Zdroj: Getty Images

3. Rajabai, Bombaj, India

Hodinovú vežu Rajabai, ktorá sa nachádza v kampuse Fort na Bombajskej univerzite, navrhol britský architekt Sir Gilbert Scott, ktorý sa inšpiroval vežou Elizabeth Tower. Benátsky gotický dizajn bol dokončený v roku 1878 a obsahuje štyri druhy kameňa, vitráže a vápencové sochy. Dvojročná obnova, prvá v histórii 84-metrovej veže, bola dokončená v roku 2015.

Zdroj: Getty Images / Sheriar Irani

4. Hodinová veža svätého Marka, Benátky, Taliansko

Torre dell'Orologio alebo Veža svätého Marka, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1493, sa nachádza na slávnom benátskom námestí Piazza San Marco. Zuan Carlo Rainieri navrhol orloj, ktorý zobrazuje čas, ako aj znamenia zverokruhu a fázy mesiaca. Veža je zakončená dvoma bronzovými postavami, ktoré každú hodinu udrú do zvona. Dvakrát za rok sochy troch kráľov a anjela prechádzajú okolo sochy madony s dieťaťom, ktorá je vystavená na balkóne nad hodinovým ciferníkom. Veža s hodinami prešla v priebehu rokov niekoľkými reštauráciami, vrátane veľkých renovácií, ktoré prebiehali v rokoch 1752, 1857 a 1996.

Zdroj: Getty Images

5. Zimmer Tower, Lier, Belgicko

Zimmerova veža v Lier bola pôvodne postavená na začiatku 15. storočia ako súčasť mestského opevnenia. V roku 1930, na oslavu 100. výročia nezávislosti Belgicka, hodinár a rodák z Lier Louis Zimmer predstavil mestu „Hodiny storočia“, ktoré majú okolo centrálneho hodinového strojčeka 12 ciferníkov. Ciferníky zobrazujú rôzne informácie vrátane fáz mesiaca, znamení zverokruhu, ročných období a metonického cyklu. Veža sa v roku 1980 stala štátom chránenou pamiatkou.

Zdroj: Getty Images / Daniël Leppens

6. Rathaus Glockenspiel, Mníchov, Nemecko

Na veži vysokej 78 metrov na Novogotickej radnici v nemeckom Mníchove sa nachádza Rathaus Glockenspiel, ktorý obsahuje 43 zvonov a 32 figúrok. Postavy v hornej časti každý deň rozprávajú príbeh svadby vojvodu Wilhelma V. v 16. storočí, zatiaľ čo v dolnej časti sú predstavení stolári, ktorí predvádzajú tanec Schäfflertanz. Hodiny boli postavené v roku 1908 a fasáda a zvony boli opravené v rokoch 2006–07 pred 850. výročím založenia mesta v roku 2008.

Zdroj: Getty Images

7. Makkah, Kráľovská hodinová veža, Mekka, Saudská Arábia

Makkahská kráľovská hodinová veža, ktorá je súčasťou komplexu Abraj Al-Bait v Mekke, sa môže pochváliť najväčšími hodinovými ciferníkmi na svete. Veža vysoká 592 metrov bola dokončená v roku 2012 a je treťou najvyššou budovou na svete. Hodiny majú vyhliadkové plošiny pod ciferníkmi s priemerom 42 m a sú zakončené osempodlažnou vežou obsahujúcou vedecké centrum, vyhliadkovú plošinu a modlitebné centrum. Päťkrát denne vydávajú hodiny volanie k motlidbe pomocou 21 000 zelených a bielych LED svetiel a reproduktorov, ktoré je počuť z viac ako šiestich kilometrov.

Zdroj: Getty Images

8. Orologio astronomico di Messina, Messina, Taliansko

Hodinová veža v katedrále v Messine na Sicílii bola navrhnutá spoločnosťou Ungerer Company zo Štrasburgu a dokončená bola v roku 1933. Orloj, jeden z najväčších na svete, obsahuje pozlátené bronzové figúrky, ktoré každý deň na poludnie pripomínajú udalosti z histórie mesta. Hodinová veža tiež zobrazuje fázy mesiaca, večný kalendár a rotáciu slnečnej sústavy.

Foto: Getty Images / Mel Longhurst

9. Bromo Seltzer Arts Tower, Baltimore, USA

Umelecká veža Bromo Seltzer v Baltimore, pôvodne známa ako Emersonova veža, bola navrhnutá architektom Josephom Evansom Sperrym a bola dokončená v roku 1911. 15-poschodová veža, ktorá bola postavená pre vynálezcu lieku proti bolesti hlavy „Bromo Seltzer“ Isaaca Edwarda Emersona, bola inšpirovaná florentským Palazzo Vecchio. Ciferník zobrazuje namiesto číslic písmená BROMO-SELTZER. Veža je teraz domovom štúdiových priestorov pre umelcov a spisovateľov. To je také americké – večná reklama...

Foto: Getty Images / Wasin Pummarin

10. Peace Tower, Ottawa, Ontário, Kanada

Mierová veža je stredobodom hlavného bloku na kopci Parliament Hill v Ottawe. Veža navrhnutá Jeanom Omerom Marchandom a Johnom A. Pearsonom a jej zvonkohra s 53 zvonmi boli slávnostne otvorené v roku 1927 na počesť Kanaďanov, ktorí prišli o život v prvej svetovej vojne. Pôvodné vežové hodiny boli darom Spojeného kráľovstva pri príležitosti 60. výročia Kanadskej konfederácie. Hlavné hodiny nie je možné vrátiť späť, takže štátny zamestnanec ich musí každý rok na konci letného času prestaviť o hodinu.

Zdroj: Getty Images

 

Zdroj: architecturaldigest.com

Zdroj foto: blog.dubaifeel.com, Getty Images