Top 10 mostov sveta

Na Slovensku sa nám s mostami príliš nedarí, našťastie sa môžeme inšpirovať skvostnými konštrukciami zo zahraničia. Vybrali sme pre vás desať mostov, z ktorých každý má nálepku „naj“ v niektorej kategórii.

Máme sa čo učiť! Excelentné mosty z celého sveta spoľahlivo slúžia aj viac ako desaťročie a často sú umiestnené aj vo vulkanických oblastiach alebo na bažinatom povrchu. Špičkou v tomto obore sú Číňania, ťažko povedať, či ich niekto ešte predbehne...

1. Danyang–Kunshan Grand Bridge, Čína

Danyang-Kunshan Grand Bridge je v súčasnosti najdlhším mostom na svete. Je zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov a prvenstvo si drží od roku 2011, kedy bol otvorený. Má dĺžku viac ako 164 kilometrov a na jeho stavbe pracovalo 10 000 ľudí. Križuje mnohé jazerá, kanály a rieky, prechádza severnými okrajmi zaľudnených miest, akými sú Danyang, Changzhou, Wuxi, Suzhou a Kunshan, medzi Šanghajom a Nanjing súbežne so železničnou traťou a 9-kilometrový úsek tohto mosta vedie cez otvorenú vodu.

Zdroj: alaraby.co.uk

2. Lake Pontchartrain Causeway, USA

V rebríčku Top 10 najdlhších mostov na svete sa nachádza 8 ázijských, z toho 7 leží v Číne. Medzi tie zvyšné dva patrí Lake Pontchartrain Causeway. Je zložený z dvoch paralelných mostov prechádzajúcich cez jazero Pontchartrain v južnej Louisiane v Spojených štátoch. Držal rekord najdlhšieho mosta sveta od roku 1969, kedy bol dokončený v dnešnej podobe. Podopiera ho 9 500 pilierov a so svojou dĺžkou 38,85 km je v zozname najdlhších mostov aj po 49 rokoch. Najdlhším cestným mostom na Slovensku je Prístavný most v Bratislave. Má celkovú dĺžku 2 582 m, takže do svetových tabuliek si asi nedostane, ale u nás má jednoznačne niekoľko prvenstiev, patrí mu aj titul "najvyťaženejší".

Zdroj: VideoBlocks

3. Duge Bridge, Čína

Duge Bridge je zavesený most nad riekou Beipan s výškou nad plavebnou hladinou 565 metrov, čo mu v roku 2016 vyslúžilo titul najvyšší most sveta. Je zavesený na dvoch podporných vežiach, ktoré tiež patria k najvyšším na svete, merajú 269 metrov. Jeho rozpätie je 1,34 km.  Skracuje cestu medzi mestom Xuanwei v provincii Yunnan a okresom Shuicheng v provincii Guizhou z viac ako štyroch hodín jazdy na približne jednu hodinu.

Zdroj: wall-street.ro

4. Sidu River Bridge, Čína

Most nad riekou Sidu s výškou 496 m nameranou od dna rokliny najvyšším visutým mostom na svete, v celkovom svetovom rebríčku najvyšších mostov kraľoval od roku 2009, pokiaľ ho na druhé miesto neodsunul zavesený Duge Bridge. Most je súčasťou novej diaľnice G50 Huyu medzi Šanghajom a Chongqingom. Je dlhý 1 222 metrov, hlavné závesné laná sú vyrobené zo 127 paralelných drôtených prameňov zviazaných do šesťuholníkového tvaru, každé lano unesie takmer 192 tisíc kilonewtonov.

Zdroj: Wikimedia

5. Baluarte Bridge, Mexiko

Medzi 10 najvyšších mostov sveta sa zaradil popri čínskych mostoch aj jeden mexický. Baluarte na diaľnici Durango - Mazatlán je s výškou 403 metrov nad údolím siedmym najvyšším mostom na svete a najvyšším mostom v Severnej a Južnej Amerike, v každom prípade vyzerá najdobrodružnejší. Most má celkovú dĺžku 1 124 m a centrálne rozpätie lán 520 m. Je súčasťou novej cesty, ktorá spája atlantické a tichomorské pobrežie severného Mexika a nahradila nebezpečnú cestu cez hory, ktorá bola neslávne známa ako "Diablova chrbtica". Bol otvorený v roku 2013 a znižuje čas cesty medzi Durangom a Mazatlánom zo 6 na 2,5 hodiny.

Zdroj: memim.com

6. Millau Viaduct, Francúzsko

Táto vznešená stavba v južnom Francúzsku je vyššia ako Eiffelova veža a podľa výšky najvyššej konštrukčnej veže 343 m od dna údolia Tarn pri Millau po špičku je z tohto pohľadu najvyšším mostom na svete. Výška jeho vozovky je 270 m a celková dĺžka 2,5 km. Stavbu si vyžiadalo preťaženie cestnej premávky v údolí, najmä v lete kvôli rekreačnej doprave na trase z Paríža do Španielska. Projekt navrhol anglický architekt lord Norman Foster a francúzsky stavebný inžinier Michel Virlogeux, bol otvorený v roku 2004 a je považovaný za jeden z najvýznamnejších inžinierskych úspechov všetkých čias. V roku 2006 získal ocenenie Outstanding Structure Award od Medzinárodnej asociácie pre mostné a stavebné inžinierstvo.

Zdroj: Norman Foster

7. Honšú-Šikoku Bridge Project, Japonsko

Postaviť most za niekoľko miliárd dolárov nie je vo svete nič bežné. Ak sa takýchto drahých mostov vybuduje v rámci jedného projektu viacero, investícia do celého projektu sa okamžite vyšplhá k astronomickej čiastke. Iné to nebolo ani pri realizácii komplexu niekoľkých mostov spájajúcich ostrovy Honšú a Šikoku, ktorá vyšla investorov na 68,6 mld. USD. Tým sa zaradili do rebríčkov nielen ako najdrahší most sveta, ale rovno ako najdrahší projekt vôbec.

Zdroj: Toto-tarou/Sam

8. Ruský most, Vladivostok

Most, ktorý spája úseky Ruský ostrov a polostrov Muravjova – Amurského cez prieliv Východný Bospor je so svojim centrálnym rozpätím 1 104 metrov najdlhším zaveseným mostom na svete. Bol dokončený v roku 2012. Má druhý najvyšší stĺp po viadukte Millau a najdlhšie závesné laná, ktoré sú vybavené špeciálnymi ochrannými krytmi, aby boli odolné proti UV žiareniu a miestnym náročným klimatickým podmienkam, teda teplotnému rozsahu od -40 ° C do 40 ° C.

Zdroj: Wikipédia

9. Eshima Ohashi, Japonsko

Na prvý pohľad vyzerá most Eshima Ohashi skôr ako strašidelná horská dráha, než ako dopravná tepna. Napriek tomu slúži bežnej doprave a je jedným z najdlhších mostov v Japonsku. Nám sa zdá najšialenejším mostom na svete, ale treba dodať, že má veľkú konkurenciu. Železobetónová stavba sa klenie cez jazero Nakaumi a spája mestá Sakaiminato a Macue. Autá musia pri nájazde prekonať strmé stúpanie 6,1 % na jednej strane a 5,1 % na strane opačnej. Bol dokončený v roku 2004. Ide o najväčší pevný skelet v Japonsku, tretí najväčší na svete a zdatne konkuruje architektonickým skvostom sveta presných výpočtov a dokonalých konštrukcií.

Zdroj: Wikipédia

10. Caravan Bridge Izmir, Turecko

Najstarším mostom na svete, ktorý je ešte stále v prevádzke, je starobylý jednooblúkový most cez rieku Meles v Izmire. Pochádza z roku 850 pred našim letopočtom a nepretržite slúži svojmu účelu už viac ako 2800 rokov. Nachádza sa blízko rodiska starovekého gréckeho básnika Homéra, ktorý ho vo svojich dielach spomínal. Vyzerá to, že mosty sa dajú stavať aj na večné veky...

Zdroj: BrainBerries.co

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, Wikipédia, Themeshnews.com, telegraph.co.uk

Zdroj foto: Shutterstock, alaraby.co.uk, VideoBlocks, wall-street.ro, Wikimedia, memim.com, Norman Foster, Toto-tarou/Sam, Wikipédia