Starému mestskému domu v Trenčianskych Tepliciach vdýchli nový život

Mestský dom z prvej republiky mal veľmi atraktívnu polohu pri kúpeľnom parku, za posledných 50 rokov však často striedal majiteľov a postupne sa znehodnotil jeho interiér aj exteriér. Jeho rekonštrukcie sa ujali traja mladí architekti a vytvorili malebný koncept Likérky – výrobne likérov spojenej s kaviarňou a terasou

Zdroj: Lousy Auber

Mestský dom v Trenčianskych Tepliciach bol postavený v 20-tych rokoch minulého storočia a postupne slúžil ako mäsiarstvo, obchod a nakoniec ako herňa. Časté striedanie majiteľov prispelo k absolútnemu znehodnoteniu interiéru aj exteriéru stavby. „Klienti nás oslovili s ideou premeniť dom na výrobňu likéru, kaviareň a malý obchodík. Od začiatku sme uvažovali o nutnosti objekt očistiť od zmesi dobových nánosov a prinavrátiť mu genius loci. Na základe historických fotografií sme vrátili okenné otvory do pôvodných polôh. Pôvodné drevené priečelie objektu, smerujúce do ulice sme abstrahovali v podobe plastických drevených novotvarov vo farbe omietky,“ hovoria autori, Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek.

Zdroj: Lousy Auber

Kvalitný verejný priestor

Dom sa opäť otvoril do ulice i do parku. Prispeli k tomu nielen veľké okná na fasáde, ktoré odhaľujú do ulice interiér vrátane destilačnej aparatúry, ale aj terasa, ktorá nadväzuje na okolitý kúpeľný park. "Práve v tomto bode je počas teplých dní najlepšie vidieť spoločný výsledok snahy nielen o revitalizáciu objektu, ale aj okolitého verejného priestoru," dopĺňajú architekti.

Zdroj: Lousy Auber

Štyri zóny – štyri svety

Osou objektu prechádza chodba, ktorá delí prevádzku na štyri základné celky. Každý z nich má odlišný vzhľad podľa svojej funkcie. Obchodík s výkladom je stvárnený v bielej farbe a navodzuje dizajn lekárne. Namiesto liekov tu však dostanete kúpiť gin a likér s liečivými bylinkami, vyrobené priamo na mieste. Tmavozelená predsieň toaliet vedie do sivých hygienických miestností. Ostatné technické priestory, sklady či kotolňa majú biely obklad. Keramický obklad a dlažba sú spoločným charakteristickým prvkom, ktorý sa objavuje v každej z miestností.

Zdroj: Lousy Auber

Zdroj: Lousy Auber

Zdroj: Lousy Auber

Kaviareň je spoločenskou zónou, prevládajú v nej zemité béžové tóny. Použitie ornamentu v priestore umocňuje dobový charakter objektu a povahu výrobkov, ktoré tu vznikajú. Mäkké čalúnené sedenie, závesy, zrkadlá, či ambientné osvetlenie z opálových svietidiel podporujú príjemnú kaviarenskú atmosféru. Dominantou priestoru je dlhý barový pult z drevených tyčí, so zázemím vnoreným do nosnej steny.

Zdroj: Lousy Auber

Zdroj: Lousy Auber

Výroba a príprava sú farebnými protikladmi. Technologická časť funguje ako black box – na čiernom pozadí “svietia” destilačné nádoby a zrecie sudy. Priestoru vládne odhalená technológia, ktorá sprostredkúva návštevníkom kaviarne pohľad na proces výroby cez presklenú stenu. Táto kulisa podtrhuje samotnú podstatu celého objektu a toho čo sa v ňom odohráva.

Zdroj: Lousy Auber

Zdroj: Lousy Auber

Veľkým prínosom celého priestoru je terasa orientovaná do mestského parku. Plocha dláždená čadičovými kockami je prepojená s kaviarňou cez rozmerné presklené výplne. Terasa leží pod mohutnými lipami, ktoré v lete vytvárajú príjemný tieň. Vzhľadom na polohu voči mestskej promenáde je oddychovým miestom počas prechádzok a podieľa sa na oživení pohybu v meste.

Zdroj: Kuklica x Smerek

Autori: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, Ing. arch. Peter Kuklica, Ing. arch. Martin Smerek

Návrh: 2018 – 2018

Realizácia: 2018 – 2020

Adresa: Kúpeľná 574/1, Trenčianske Teplice

 

Zdroj: Ing. arch. Mgr. art. Juraj Hubinský, archinfo.sk

Zdroj foto: Lousy Auber, Kuklica x Smerek