Ako sa bývalo v Bielom dome za Jackie Kennedyovej, Michelle Obamovej a Melanie Trumpovej

O tom, čo za svojej vlády zmenili americkí prezidenti, sa dozvieme zo všetkých médií, čo všetko však vyriešili v Bielom dome ich manželky, to nebýva často na pretrase. Nemajú to vôbec jednoduché, o rekonštrukcie a inovácie musia žiadať Výbor pre ochranu Bieleho domu.

Zámok so 132 izbami na adrese Pennsylvania Avenue 1600, všade známy ako Biely dom, slúži niekoľkým účelom: je to kancelária pre prezidenta a jeho zamestnancov, domov pre jeho rodinu a tiež živé múzeum. Okrem desiatok recepcií a návštev svetových predstaviteľov ho navštívi každý rok približne pol milióna turistov. Prvá dáma, ako gazdiná najslávnejšieho domu v USA, má na starosti nielen to, aby bol vždy uprataný, ale aj jeho potrebné renovácie. S tými to však nie je také jednoduché, ako v iných domácnostiach.

S myšlienkami na možné zmeny v interiéri a exteriéri sa prvá dáma najprv musí podeliť s Výborom pre ochranu Bieleho domu, ktorý potom žiada o financovanie Historickú asociáciu Bieleho domu. Jeho rada však býva štedrá, zvyčajne povoľuje každoročne vynakladať na takéto projekty prostriedky 1 až 1,5 milióna dolárov.

Červená izba, Zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

Výbor založila v roku 1961 Jackie Kennedyová ako súkromnú neziskovú organizáciu. Bolo to hneď po zvolení Johna F. Kennedyho za prezidenta. Keď prvýkrát vošla do Bieleho domu, bola údajne zhrozená, v akom zanedbanom stave im ho predošlí obyvatelia, Eisenhowerovci, zanechali.

Zdroj: Getty Images

Zdroj: John F. Kennedy Library

Z pohľadu na zveľaďovanie Bieleho domu bola práve Jacqueline Kennedy jednou z najstarostlivejších prvých dám 20. storočia. Obľubovala veľkorysý životný štýl, bola dokonale šik nielen v móde, ale aj v zariaďovaní interiéru. Bola síce z hĺbky duše Američankou, ale zároveň aj horlivým frankofilom a tak si zavolala slávneho francúzskeho interiérového dizajnéra Stéphana Boudina a kompletne spolu Biely dom prerobili.  Vytvorili najpôsobivejšie verejné miestnosti - Červenú izbu, slávnu Zmluvnú miestnosť, Lincolnovu obývaciu izbu a impozantnú Modrú izbu, všetky slúžia v pôvodnej podobe dodnes. Boudin tiež od základu navrhol aj spálňu a šatník prvej dámy.

Zdroj: John F. Kennedy Library

Zdroj: John F. Kennedy Library

Zariadenie apartmánu Bellangé priniesol do Bieleho domu v roku 1817 prezident James Monroe, ale v roku 1860 sa takmer všetky kúsky predali na aukcii. O nápravu sa postarala o 100 rokov Jackie Kennedyová. Pátrala po predanom nábytku a nakoniec sa do Bieleho domu podarilo znovu získať 10 kusov z pôvodnej suity, ktorú v Paríži vyrobil Pierre-Antoine Bellangé. Zvyšok zbierky ostal „stratený v histórii“.

Apartmán Bellangé, Zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

V roku 2013 však už bolo treba Bellangé znovu obnoviť, ujala sa toho prvá dáma Michelle Obamová. Projekt obnovy bol dokončený v roku 2018 a Historickú asociáciu stál viac ako 450 000 dolárov. Michelle tiež dohliadala na renovácie a snažila sa zanechať stopy svojej rodiny v Bielom dome. Vynovila zariadenie v Štátnej jedálni, vymenila koberec, závesy a stoličky s vysokými operadlami.

Apartmán Bellangé, Zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

Zdroj Architectural Digest, foto Michael Mundy

Michelle Obamová urobila kus práce aj na Starej rodinnej jedálni, menšej miestnosti susediacej so Štátnou jedálňou. Tento priestor bol založený v roku 1825, slúžil v 60-tych rokoch ako hlavná jedáleň pre prezidentov a ich rodiny a neskôr sa využíval na malé obedy a večere. Zmenila v ňom jasné žlté steny, drapérie a svetlý koberec za šedé steny, kontrastné červené závesy a koberec s moderným dizajnom. Do Starej rodinnej jedálne boli za Obamovcov pridané aj štyri diela amerického abstraktného umenia, vrátane diela Almy Thomasovej, ktorá sa tak stala prvou afroamerickou umelkyňou v zbierke Bieleho domu. V roku 2014 otvorila prvá dáma túto miestnosť vôbec prvýkrát pre verejnosť.

Stará rodinná jedáleň, zdroj: White House, foto Amanda Lucidon

Stará rodinná jedáleň, zdroj: Architectural Digest, foto Michael Mundy

Melania Trumpová sa ako opatrovateľka Bieleho domu držala v relatívne nízkom rozpočte, zamerala sa skôr na reštaurovanie historických kúskov, priniesla však do sídla tiež niekoľko svojich nových osobných prvkov. V Červenej miestnosti obnovila tkaniny na stenách, v Zelenej izbe vymenila závesy a v Modrej miestnosti zabezpečila obnovenie nábytku.

Zelená izba, zdroj: AP Photo/Patrick Semansky

Prvá dáma navrhla tiež nový koberec v Diplomatickej recepcii, na jeho bordúre sú zobrazené kvety z 50 amerických štátov. V tejto miestnosti, ktorá je vystavená rušnej premávke, pribudlo aj nové čalúnenie stoličiek. Pod Melaniiným vedením bola zrekonštruovaná bowlingová dráha v Bielom dome, ktorej vznik sa datuje do obdobia prezidenta Nixona. Naposledy bola renovovaná v roku 1994 za vlády prezidenta Billa Clintona. Renováciu zaplatilo Americké združenie bowlingových majiteľov.

Diplomatická recepcia, Zdroj: White House foto Shealah Craighead

Bowlingová dráha, Zdroj: White House, foto Andrea Hanks

Dielom Melanie Trumpovej je aj rekonštrukcia ružovej záhrady, ktorá jej mala vrátiť pôvodnú stopu z roku 1962, keď ju založila Jacqueline Kennedyová. Melania vylepšila záhradnú infraštruktúru, odtoky a zdravšie prostredie pre výsadby, ktoré znižujú riziko plesne listov.

Ružová záhrada, zdroj: Getty Images

V októbri 2019 vyhlásili Trumpovci plán na vybudovanie tenisového pavilónu s rozlohou viac ako 110 m2. Štruktúra by mala nahradiť staršiu budovu, ktorá v súčasnosti obsahuje toalety a úložný priestor v blízkosti tenisových kurtov v areáli, ktorý má rozlohu 7,3 hektára. Podľa všetkého však projekt nestihli dokončiť.

Slávnostný výkop základov tenisového pavilónu, Zdroj: White House, foto Andrea Hanks

Zdroj: architecturaldigest.com, businessinsider.com

Zdroj foto: Wikipédia, John F. Kennedy Library, Getty Images, AP Photo/Patrick Semansky,  White House, Shealah Craighead, Andrea Hanks, Amanda Lucidon