Viedeň bude mať chladiaci park, schladí mesto počas horúčav

Problémy s neznesiteľnými letnými horúčavami potrápia každý rok väčšinu európskych metropol. Výnimkou nie je ani susedná Viedeň. V nej by však mohlo byť čoskoro vďaka novému parku o niečo menej horúco.

Viedeň chce v najbližších mesiacoch investovať do revitalizácie zelených priestranstiev vyše 9 mil. €. Aj vďaka tejto čiastke sa môže celková výmera zelených plôch v meste rozšíriť až na 137 000 m². Časť z nej má tvoriť špeciálny chladiaci park, ktorý bude mať okrem relaxačnej aj ochladzovaciu funkciu. 

Prvý chladiaci park (nielen) vo Viedni

Zámer vybudovať takýto nezvyčajný park je súčasťou projektu kompletnej obnovy miestneho Esterházyho paláca a jeho okolitých zón. Vynovená pamiatka však zrejme nedokáže vzbudiť toľko pozornosti ako samotný „cooling park“. Ten bude príkladom nadčasového parku, ktorý sa vďaka špeciálnym chladiacim systémom stane v období najväčších horúčav útočiskom pre tisícky obyvateľov. Zdroj: w24.at – PID

Ako bude chladenie v parku fungovať:

- hlavný chladiaci systém budú tvoriť 3 prstence produkujúce hmlu

- každý prstenec bude mať sprchu vystrekujúcu hmlu do výšky 3,6 m

- všetky 3 prstence budú situované na kruhovej ploche veľkej 30 m²

- kruhová plocha s prstencami bude umiestnená na tienistom mieste

- hneď za bránami „cooling parku“ sa nainštalujú 2 klimatické stromy

- sprcha na klimatickom strome bude vystrekovať hmlu do výšky 3 m Zdroj: w24.at – PID

Zníženie teploty v parku a okolí o 6 °

Kompaktný systém prstencov a klimatických stromov bude akousi vonkajšou klimatizáciou schopnou znižovať teplotu vzduchu v parku a jeho okolí. Podľa architektov z ateliéru Carla Lo bude možné ochladiť vzduch až o 6 °. Ochladenie by mohlo byť aj vyššie, no podobne ako pri bežnej klimatizácii, aj tu je potrebné dodržať odporúčaný rozdiel 5-7 ° medzi teplotou na klimatizovanej a neklimatizovanej ploche. Zdroj: meinbezirk.at - PID/Fürthner

Presný dátum ukončenia realizácie zatiaľ známy nie je. Isté však je, že podiel zelene v meste, ktorý v súčasnosti tvorí tesne nad 50 %, sa nielen zvýši, ale v boji proti horúčavám bude ešte o niečo účinnejší.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: w24.at – PID, meinbezirk.at - PID/Fürthner