Bombastické domy s bunkrami – pripravené aj na koniec sveta

V čase, keď sa koronavírus stále šíri, mnohí rozmýšľajú, kde by sa pred ním dalo schovať. Niektorí šibali v USA však na to mysleli už oveľa skôr a postavili si domy s bunkrami, tajnými tiesňovými miestnosťami a záložnými zdrojmi. Pozrite si 7 najpôsobivejších, ktoré sú akurát na predaj.

Dom LM Pagana Tuna Canyon Road, Kalifornia - 4,5 milióna dolárov

Táto kubistická rezidencia v Kalifornii je útočiskom, v ktorom by vám nevadilo stráviť pár týždňov alebo aj mesiacov. Je dielom slávneho interiérového dizajnéra LM Pagana, ktorý navrhol aj domy pre hviezdy ako Johnny Depp či Nicholas Cage. Nachádza sa na konci cesty Tuna Canyon Road, notoricky známeho ťažko dostupného chodníka v oblasti Topanga. Je dostatočne zabezpečená solárnymi panelmi, systémom na čistenie vody a záložným zdrojom energie v prípade zlyhania siete Los Angeles. V dome je skrytá bezpečná miestnosť pre apokalypsu, nikto nevie, kde presne sa nachádza. Ak ste fanúšikmi Bruca Willisa, môžete toto miesto spoznať ako pozadie z jeho filmu Rukojemník (2005). Netreba dodávať, že by ste tu boli v lepšom bezpečí, ako boli zajatci z filmu.

Zdroj: MICHAEL MCNAMARA AT THE ZENHOUSE COLLECTIVE, COMPASS

Podzemný dom Las Vegas - 18 miliónov dolárov

Ak by ste sa chceli naozaj poriadne schovať, nič nie je ideálnejšie, ako slávny podzemný dom v Las Vegas. Nad zemou je nenápadný mestský dom, ale pod ním je 1 400 metrov štvorcových podzemného priestoru s umelými stromami, trávou a maľovanými stenami, ktoré znázorňujú oblohu a les. Uprostred je obytný priestor s dizajnom v štýle 70-tych rokov. Miesto pôvodne postavil obchodný riaditeľ firmy Girard „Jerry“ Henderson, ktorý je zjavne fanúšikom podzemného bývania, v tom istom čase mal totiž aj ďalšie podobné bydlisko v Colorade. Dom vo Vegas je postavený z ocele a betónu a pochovaný 8 metrov pod zemou, aby dokázal odolať bombám a zemetraseniam. Umelá zeleň vám nahradí prírodu a s nádržou na vodu s objemom 3 800 litrov a náhradnými klimatizačnými systémami by ste tu mohli táboriť pekne dlho. A viete, ako - čo sa stane vo Vegas, zostane vo Vegas.

Zdroj: Realtor.com

Zdroj: BERKSHIRE HATHAWAY

Všetky aktuálne informácie o koronavíruse nájdete na špeciálnej stránke portálu Aktuality.sk

Block House New York - 24,9 milióna dolárov

Väčšina starých domov skrýva tajomstvá – potvrdí vám to každý horor. Našťastie záhady tohto viktoriánskeho domu sú pre majiteľa prínosom. S tajnou pivnicou a samostatnou bezpečnou miestnosťou je jednou z najbezpečnejších rezidencií, ktoré ponúka Big Apple. Netreba ho brať len ako bunker - nehnuteľnosť s plochou 1000 metrov štvorcových ponúka nadštandardné výhody. Rozľahlých päť poschodí a 22 izieb je prepojených výťahom a tiež veľkolepým schodiskom. Stropy vo výške štyroch metrov v štýle svadobnej torty z neho robia v New Yorku raritu. Údajne v ňom v minulosti bývala dokonca Grace Kelly, bývalá herečka a monacká kňažná.

Zdroj: COMPASS

Zdroj: COMPASS

Strand Home Dana Point Kalifornia - 26 miliónov dolárov

Domáci wellness zdravie určite upevňuje, ale v krízovom období neznamená veľa, ak nemá náležitú bezpečnosť a ochranu. Tento dom na pobreží v Dana Point v Kalifornii má oboje. Sídlo je postavené z ekologických materiálov, ktoré nevypúšťajú škodlivé chemikálie a plyny, má tiež viac ako 50 solárnych panelov a batérie Tesla Powerwall, vďaka čomu môžu jeho obyvatelia získať čistú energiu mimo sieť. Dom so 4 spálňami a piatimi kúpeľmi má však tajomstvo: skrytú tiesňovú miestnosť, ktorá môže slúžiť aj ako trezor. Nepriestrelná, so špeciálnou skrinkou, vetraním, núdzovým telefónom a vyhradeným zabezpečovacím prívodom kamery je ideálnou skrýšou v prípade votrelca či pandémie.

Zdroj: ROB GIEM / COMPASS

Zdroj: ROB GIEM / COMPASS

Star Wars House Los Angeles - 26,5 milióna dolárov

Tento dom má v suteréne naozaj šialenú zbierku artefaktov zo Star Wars v počte niekoľko miliónov. Nie je to však jediný dôvod, prečo sa ho oplatí vidieť, je tiež vybavený skrytou bezpečnou miestnosťou - nie je však jasné, či sa aj v nej nachádzajú nejaké figúrky Yodu alebo Luka Skywalkera. Dom je nezávislý na energetických sieťach, je vybavený solárnymi panelmi a záložným generátorom. Koniec koncov, kam je lepšie v prípade núdze ísť, ako do ďalekej galaxie?

Zdroj: THE AGENCY

Zdroj: THE AGENCY

Mestský dom na Piatej ulici 854 New York - 50 miliónov dolárov

Ak by pre vás Block House nebol dosť veľký, mal by vás uspokojiť tento okázalý mestský dom s rozlohou 1 900 metrov štvorcových. Je jedným z posledných domov zlatej éry Manhattanu, sídlo má nepriestrelné okná smerujúce do Central Parku, ako aj skrytý trezor s kovovou výplňou s Faradayovou klietkou na odrazenie elektromagnetických polí. Prečo bolo vytvorené toto zabezpečenie? Piata ulica 854 bola kedysi dočasným domovom Josipa Broza Tita, prezidenta Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávie, keď bol na úteku po atentáte. Dom ho udržal v bezpečí počas jeho pobytu a pred niekoľkými rokmi navyše prežil aj požiar, takže dokáže čeliť väčšine vonkajších hrozieb a určite aj epidémii.

Zdroj: DOUGLAS ELLIMAN

Zdroj: Pinterest

Dom Palo Alto Kalifornia - 53 miliónov dolárov

Keď ostane majiteľ zavretý v prípade núdze či pandémie v tomto dome na Los Trancos Road, má k dispozícii hokejový štadión, golfové a basketbalové ihrisko i horolezeckú stenu. Tie ho, samozrejme, neudržia v bezpečí, hoci pravdepodobne budú vítaným zdrojom zábavy a cvičenia počas karantény. - Pred nebezpečenstvom ho však zachráni skrytá bezpečná miestnosť. Spolu s uzavretou „bránovou“ lokalitou umiestnenou na okraji mesta Palo Alto je to ideálny dom na udržiavanie neželaných infiltrátorov z dosahu.

Zdroj: PHOTOGRAPHY BY JACOB ELLIOTT, REX

Zdroj: REX

Zdroj: robbreport.com

Zdroj foto: Compass, Michael McNamara, Berkshire Hathaway, Rob Giem, The Agency, Douglas Elliman, Photography by Jacob Elliott, Rex