Amsterdam má prepojiť obytný most v „eko“ štýle
Takýto projekt sme ešte v Európe nemali. Nový most, ktorý chcú postaviť v holandskom Amsterdame, sa tak môže stať akýmsi prototypom mostov budúcnosti. Stačí ho postaviť v nadčasovom „zelenom“ štýle a nasťahovať naň zopár ľudí.
Projekt Living Bridge Amsterdam je ďalším zo série návrhov odhaľujúcich možné podoby mestského bývania budúcnosti. V tomto prípade sa však nejedná o návrh modernej „zelenej“ štvrte vybudovanej v štýle smart, aké poznáme z iných projektov. Architekt Dominik Philipp Bernátek posúva urbanizmus ešte ďalej, čoho výsledkom bude unikátny obytný „eko“ most.
Lepšie dopravné spojenie, desiatky nových bytov
Zámer vybudovať takúto netypickú obytnú zónu je prirodzenou odpoveďou na požiadavky mesta a jeho obyvateľov. Štvrte obklopujúce rieku Ij, kde má most vzniknúť, sa totiž rýchlo rozrastajú, s čím stúpajú nároky na infraštruktúru aj občiansku vybavenosť. Nedostatočný je aj počet bytov, takže v rámci výstavby mosta za účelom dopravného prepojenia jednotlivých lokalít sa prišlo s nápadom, ako na ňom zrealizovať aj desiatky nových bytov.
Dôraz na kvalitu života a zdravšie prostredie
Cieľom autorov projektu nie je len zefektívniť dopravu a vyriešiť nedostatok bytov. Návrh sa zaoberá aj účinnými spôsobmi, ako jeho realizáciou zvýšiť kvalitu života a zároveň udržiavať zdravé prostredie. Podariť sa to má napríklad vďaka lineárnemu parku, ktorý sa bude tiahnuť takmer celým mostom využívaným pešími aj cyklistami. O „zelený“ charakter projektu sa tiež postarajú moderné bytové domy vybavené úspornými technológiami a prírodnými materiálmi.
Konkrétny termín, kedy obytný most oživí holandskú metropolu, zatiaľ známy nie je. Istý by už však mal byť počet bytov, ktorých má byť 1000. Ich predajom má Amsterdam zinkasovať desiatky, možno až stovky miliónov eur. Tie chce potom investovať do ďalších zelených zón, čím bude pokračovať v postupnej premene mesta na modernú „eko“ metropolu.
Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: Dominik Philipp Bernátek