Pozrite si najkrajšie nákupné centrá na svete

Napriek masívnemu rozvoju e-shopov obchodné centrá stále žijú, obzvlášť pred Vianocami. Niektoré z nich vytvorili architektonické hviezdy a ponúkajú omnoho viac, ako len tradičný nákupný zážitok. Pozrite si najpozoruhodnejšie dizajnérske diela, ktoré zaútočia na všetky vaše zmysly a kde sa dá oddávať shoppingu v neuveriteľnom prostredí.

Emporium Melbourne, Austrália

Interiér zrekonštruovaného nákupného centra v Melbourne zmenil dizajnér Masamichi Katayama a jeho firma Wonderwall. Emporium Melbourne teraz obsahuje pútavé prvky, ako sú fasádne zlaté stropné panely a travertínové podlahy.

Zdroj: Nacása & Partners Inc.

Parque Toreo Mexico City, Mexiko

Parque Toreo v Mexico City integruje do svojho interiéru krajinu s množstvom svetla, stromov a fontán. Celá presklená strecha pokrýva obchodný dom, ktorý je pripojený k trom firemným budovám a hotelu v rámci rozvoja multifunkčného využitia navrhnutého ateliérom Sordo Madaleno Arquitectos.

Zdroj: Rafael Gamo

Victoria Leeds, Veľká Británia

Londýnska firma ACME sa inšpirovala viktoriánskymi arkádami pre návrh Victoria Gate, nákupného centra v anglickom meste Leeds. Súčasťou komplexu je obchodný dom s pozoruhodnou štruktúrou diagonálnej mriežky na fasáde a dve nové podsvietené tehlové arkády v štýle Art Deco. 

Zdroj: Jack Hobhouse

Hanjie Wanda Square Wuhan City, Čína

Fasádu námestia Hanjie Wanda v čínskom meste Wuhan zdobí vyše 42 000 guľôčok z antikorovej ocele. Nákupné centrum, ktoré navrhlo UNStudio, je usporiadané okolo severných a južných átrií, ktoré sú zakončené lievikovitým svetlíkom.

Zdroj: Edmon Leong

Zdroj: archdaily.com

Brickell City Center Miami, USA

Architektonická firma Arquitectonica navrhla Miami Brickell City Center, komplex s plochou 36 tisíc m2, ktorý zahŕňa aj maloobchodný predaj. Sklenená, oceľová a textilná štruktúra, známa ako Climate Ribbon, pokrýva obchodné haly, prepúšťa svetlo a vzduch a zhromažďuje dažďovú vodu, ktorá sa používa na zavlažovanie okolitého terénu.

Zdroj: Mike Kelley

Lane 189 Šanghaj, Čína

UNStudio stojí aj za návrhom obchodného centra Lane 189 v Šanghaji. Exteriér je založený na šesťuholníkovej mriežke a je osvetlený LED diódami, aby vytvorili množstvo efektov. Vo vnútri sedemposchodového priestoru sú zakrivené podlahy navrstvené, čo dodáva interiéru výraznú organickú kvalitu.

Zdroj: Hufton + Crow

Canal City Fukuoka, Japonsko

Toto nákupné centrum založila v roku 1996 architektonická firma Jerde z Los Angeles na neuveriteľných kanáloch. Jednotlivé prevádzky obklopujú vodné prvky, fontány a sochy, ktoré vytvárajú pastvu pre oči. V obchodnom dome sa nachádzajú aj výstavy umenia, herné centrá, kiná, hudobný štadión a výborné Ramen bary.

Zdroj: japantravel.com

Emporia Malmö, Švédsko

Architektonická firma Wingårdhs navrhla živé nákupné centrum Emporia v Malmö s originálnym tvarom. Budova je usporiadaná do trojposchodovej zostavy so strešným parkom a obchody sú situované okolo farebných átrií.

 

Zdroj: Tord-Rikard Söderström

West Edmonton Mall, Kanada

Je jedným z najväčších a najkrajších nákupných centier v Severnej Amerike. Založili ho iránski bratia Ghermezianovci a vytvoril ho architekt Maurice Sunderland ako regionálne obchodné centrum. Dnes ponúka množstvo aktivít. Okrem obchodov a potravinových hál ponúka najväčší krytý aquapark na svete s vlnobitím a vysokými tobogánmi, klzisko, jazero s uškatcami, minigolfové ihrisko, strelnicu, bowling, hudobný štadión, kaplnku a krytý zábavný park.

Zdroj: Icelandair

Dubai Mall Dubaj, Spojené arabské emiráty

V Dubaji sa nič nerobí polovičato a o tom svedčí aj ich hlavné obchodné centrum, ktoré sa môže pochváliť niekoľkými prvenstvami. Je najväčším krytým nákupným centrom na svete a najnavštevovanejšou rekreačnou a nákupnou destináciou, zároveň cena za jeho výstavbu je bezprecedentná. Na štyroch podlažiach s plochou 550 000 m2 ho vytvorila spoločnosť DP Architects. Ponúka 1200 obchodov, parkovisko pre 14 000 áut, najväčšie kryté akvárium na svete, dobrodružný Discovery Center, klzisko, zábavný park, 22 kinosál, najväčší obchod s cukrovinkami na svete, interaktívne detské centrum a jednu z najkrajších  vnútorných fontán na planéte.

Zdroj: holidaywithus.co.uk

Zdroj: emaar.com