Niektoré z najkrajších vianočných mestečiek v Európe

Farebné svetielka, ozdobené stromčeky a stánky plné dobrôt vnášajú tú pravú vianočnú náladu na námestia po celej Európe. Niektoré z nich žijú sviatkami až tak, že sú právom zaradené medzi najkrajšie vianočné mestečká na starom kontinente.

Kolín nad Rýnom (Nemecko)

Vyše miliónové mesto na Rýne patrí k tradičným vianočným baštám. V meste sa od konca novembra až do konca roka organizuje hneď niekoľko vianočných trhov. Nechýbajú na nich typické sviatočné jedlá, ukážky domácich remesiel či tematické kútiky pre deti aj dospelých. Trhy prebiehajú vo viacerých štvrtiach, takže väčšina mesta je pekne vyzdobená a vysvietená.

Zdroj: Jackie Harding

Zdroj: www.heinzels-wintermaerchen.de - Thilo Schmülgen

Štrasburg (Francúzsko)

12 lokalít a v nich 300 stánkov, navyše s mnohými tematickými atrakciami, aj taká je ponuka tohtoročných vianočných trhov vo francúzskom Štrasburgu. Tie patria k najstarším v Európe, čo v kombinácii s bohato vyzdobenými historickými budovami láka do vianočného mestečka otvoreného až do 30. decembra návštevníkov z celého kontinentu.Zdroj: noel.strasbourg.euZdroj: passionforhospitality.net

Zdroj: noel.strasbourg.eu

Zdroj: passionforhospitality.net

Colmar (Francúzsko)

Vianoce vo francúzskom štýle sa dajú naplno vychutnávať aj v mestečku Colmar. To je na rozdiel od Štrasburgu podstatne menšie, vďaka čomu na návštevníkov pôsobí okúzľujúcou malebnou atmosférou. K tej nie je nutná žiadna megalomanská výzdoba. Historické budovy v centre mesta stačí pekne osvetliť a o ostatné sa už postará ich tvar a sfarbenie.

Zdroj: www.noel-colmar.com

Zdroj: www.noel-colmar.com

Amsterdam (Holandsko)

Holandská metropola aj tento rok pozýva do ľadovej dedinky, kde si prídu na svoje kulinári, korčuliari aj milovníci umenia. Tí si môžu užívať pravú vianočnú náladu na holandský spôsob len do 26. decembra. Vianočná výzdoba však bude v meste žiariť naďalej, a to ešte niekoľko dní po Novom roku.

Zdroj: iamsterdam.com

Zdroj: iamsterdam.com

Manchester (Veľká Británia)

Pulzujúce vianočné mestečká so všetkým, čo k tomu patrí, nájdeme aj na Britských ostrovoch. Milovníci vianočných trhov a sviatočných atrakcií si prídu na svoje najmä v Manchestri. Jeho centrum totiž zaplnilo vyše 300 stánkov a chatiek plných jedla a sortimentu od výmyslu sveta. Najpríťažlivejšia je však pestrá výzdoba na trhoch, ktorá robí vianočné mestečko atraktívnym.  

Zdroj: manchestereveningnews.co.uk

Zdroj: manchestereveningnews.co.uk

Salzburg (Rakúsko)

Podmanivá atmosféra vianočných trhov v rakúskom Salzburgu si získava srdcia návštevníkov už od 15. storočia. Aj v tomto roku je malé sviatočné mestečko pred miestnou katedrálou plné jedla, spevu a (nielen) vážnej hudby. Nechýbajú ani stánky s remeselnými výrobkami a hand-made dekoráciami z dielne špičkových domácich dizajnérov.

Zdroj: www.salzburg.info

Zdroj: www.salzburg.info

 

Riga (Lotyšsko)

Historické budovy v Starom Meste v Rige pôsobia očarujúco aj v zime. Stačí ich vyzdobiť typickými vianočnými svetlami a dekoráciami, ktoré hneď vnesú do mesta ducha najkrajších sviatkov v roku. Ten v ňom bude prebývať aj v januári, pretože trhy v Rige patria k najdlhšie trvajúcim v celej Európe.

Zdroj: wexas.com

Zdroj: wexas.com

Záhreb (Chorvátsko)

Osmičku uvedených vianočných mestečiek môžeme uzavrieť tým najkrajším, aspoň podľa výsledkov hlasovania verejnosti z minulých rokov. Chorvátska metropola si získava sympatie všadeprítomnou vianočnou atmosférou, ktorá sa vďaka bohatej výzdobe šíri po celom meste. Nechýba ani otvorené klzisko a hromada stánkov priamo v obľúbenom historickom centre.

Zdroj: www.infozagreb.hr

Zdroj: www.infozagreb.hr