Aké doplnky z recyklovaných materiálov uplatniť v interiéri

S udržateľnosťou a ochranou životného prostredia to myslia vážne už aj v interiérovom dizajne. Medzi najnovšími trendmi sa totiž stále častejšie objavujú najrôznejšie doplnky z recyklovaných materiálov.

Závesné svietidlá z recyklovaných kartónov

Značným hitom medzi recyklovanými doplnkami sú svietidlá. Návrhári už prišli s mnohými nápadmi od lámp zo sklenených fliaš po papierové modely. Viaceré z nich však doplácajú na dizajn, čo neplatí pri svietidlách z kolekcie Scraplights, vyrábaných z recyklovaných kartónov zlepených do oválneho tvaru závesnej lampy. Vďaka ohňovzdornej úprave sa kartón nemôže vznietiť, čo je v spojitosti s dizajnom, na ktorom len ťažko badať kartónový vzhľad, zárukou vysokého dopytu.  

Koberce z recyklovaných plastových vlákien

Zdroj: graypants.com

Medzi recyklovanými materiálmi hrá hlavnú úlohu plast. Dizajnéri prichádzajú so šikovnými nápadmi, ako pomocou opätovného spracovania plastového odpadu redukovať jeho stúpajúci podiel vo svete. Jedným z nich je výroba recyklovaných kobercov, ktoré vznikajú s pomocou vlákien produkovaných z použitých nylonových a polyesterových produktov. Takéto koberce sú známe najmä pestrou variabilitou jednotlivých prevedení a o niečo dostupnejšou cenou ako iné koberce.

Zdroj: plasticsmakeitpossible.com

Nábytok z recyklovaných plechových sudov

Takýto netradičný nábytok nepôsobí najútulnejšie, no po niekoľkých úpravách sa môže stať bežnou súčasťou domácností využívajúcich recyklované doplnky. Plechové sudy stačí natrieť a následne upraviť do podoby nábytku, aký sa nám páči. Plusom je možnosť výroby sedačiek, stoličiek či stolov podľa vlastných predstáv, čo platí o tvare aj farbe. Navyše, za nábytok tohto druhu, ktorý môžeme využiť na záhrade aj v interiéri, nie je nutné míňať peniaze.

Zdroj: www.drumworksfurniture.com

Stolíky a bytové doplnky z recyklovaného polystyrénu

Nábytkári síce majú pri využívaní recyklovaných materiálov otvorené možnosti, no na ich uplatnenie je často potrebný umelecký talent. Napr. polystyrénové doplnky, najmä šikovné konferenčné stolíky, vyžadujú poriadnu dávku kreativitu, a to nielen kvôli hľadaniu pekných farebných kombinácií. Talent vyžaduje aj samotná práca s citlivým polystyrénom, ktorá má vyústiť do výsledného tvaru. O niečo jednoduchšie je to pri výrobe polystyrénových bytových doplnkov ako misky, vázy či podnosy.

Zdroj: materialdistrict.com

Stoly a kreslá z recyklovaných pneumatík

Pri nábytku ostaneme aj v rámci posledného typu recyklovaných doplnkov. Tentoraz však ide o kúsky zhotovené zo starých nevyužívaných pneumatík. Ak je nábytok z plechových sudov menej komfortný, v tomto prípade to môže platiť dvojnásobne. Možnosť čalúnenia, využitia koženkových poťahov alebo oblepenia pneumatiky lanom ale dokáže priniesť jeho zútulnenie, takže z gúm sa budú dať okrem okrúhlych stolov zhotoviť aj kreslá do obývačky.

Zdroj: ilovecactii.wordpress.com

Recyklovateľných materiálov a recyklovaných doplnkov z nich je podstatne viac. Dizajnéri už dávnejšie začali koketovať aj so spracovaním použitej rifľoviny, stavebného odpadu, skla a gúm. Recyklované bytové zariadenie si tak v interiérovom dizajne získava čoraz stabilnejšie miesto a v budúcnosti zrejme zohrá ešte významnejšiu úlohu.