Recyklovateľný 3D dom z drevených pilín

Zoznam materiálov vhodných na tlač 3D domov sa postupne rozrastá. Bežnej betónovej zmesi môžu konkurovať klasické piliny z dreva. Tie poslúžili ako dominantný stavebný prvok pri realizácii domu v jednom z amerických univerzitných kampusov.

3D dom z biologických materiálov

Domovom nového 3D domu sa stal kampus spadajúci pod University of Maine v americkom meste Orono. Zrealizovaný bol na základe návrhu predstaveného univerzitným Centrom pre pokročilé štruktúry a kompozitné materiály (ASCC). Vedci z tohto centra využili znalosti z výskumov vybraných materiálov a zužitkovali ich pri návrhu údajne prvého amerického 3D domu zrealizovaného výlučne z biologických prvkov. BioHome3D bol vytlačený z materiálu, na ktorého vznik sa použili drevené piliny. Ako spevňujúci prvok poslúžili zmesi prírodných živíc, ktoré zvýšili pevnosť a odolnosť pilinovej „konštrukcie“. Zdroj: umaine.edu

Realizácia trvala menej ako 1 deň

Z materiálu zhotoveného z drevených pilín nie sú iba steny domu. Biologický materiál bol do objektu s výmerou 56 m² zakomponovaný aj v podobe podlahových krytín. Celá konštrukcia bola zrealizovaná zo 4 modulových blokov vopred vyrobených v dielni. Moduly sa následne priviezli na miesto realizácie a priamo na ňom spojili do jedného celku. Spájanie privezených modulov trvalo pol dňa, čo je približne o polovicu kratšie ako v prípade celej tlače 3D domov na mieste výstavby.

Recyklovateľný dom bez odpadu

Uvedená technika realizácie nemá priaznivý vplyv len na snahu o skrátenie času výstavby 3D domov. Jej plusom je aj výrazná redukcia odpadu, ktorého pri realizácii tohto objektu vzniklo minimum. Navyše, použité materiály umožňujú recyklovať všetky konštrukčné časti domu, čo prispieva k minimalizovaniu množstva vzniknutého stavebného odpadu. Po ukončení užívania stavby sa budú dať recyklovať aj interiérové prvky, ktoré sú takisto z prírodných materiálov. Zdroj: umaine.edu

BioHome3D v univerzitnom kampuse bol zrealizovaný ako prvý prototyp 3D domu, ktorý sa má postupne dostať do sériovej výstavby. Najprv však musí zvládnuť všetky testy, ktoré majú ukázať, či 3D dom z drevených pilín dokáže odolávať náročnejším klimatickým podmienkam. V prípade ich úspešného zvládnutia sa môže pristúpiť k realizácii týchto domov vo viacerých amerických regiónoch, najmä v tých, kde je nedostatok cenovo dostupnejších bytov a domov.

 

Zdroj: nehnutelnosti.sk

Zdroj foto: umaine.edu