Sebestačná 3D dedina ako model bývania po pandémii

Bývanie v prehustených veľkomestách má napriek mnohým výhodám aj niekoľko rizík. Niektoré vyplávali na povrch s príchodom pandémie, čo ľudí po celom svete prinútilo uvažovať nad novým formátom bývania. Jedným z nich by mohli byť malé sebestačné 3D dedinky.

S víziou nového spôsobu bývania budúcnosti prišiel taliansky architekt Valentino Gareri so svojím ateliérom. Ten sa spojil s firmou 6Sides, aby spoločne navrhli unikátny projekt malej sebestačnej dedinky. Jej návrh má byť odpoveďou na to, ako žiť v zdravšom a bezpečnejšom prostredí. Pozitív projektu Sunflower Village je však omnoho viac.

Sebestačná vidiecka štvrť s 19 domami

Medzi hlavné prednosti projektu patrí energetická sebestačnosť dediny. Každý z 19 domov tvoriacich štvrť v tvare slnečnice je navrhnutý podľa konceptu, ktorý ráta s najmodernejšími úspornými systémami. O výrobu zelenej energie sa budú starať fotovoltické strešné škridly, ktoré vďaka inštalácii v podobe bezrámovej konštrukcie prispejú aj k estetickému dizajnu. Na šikmé strechy sa napoja systémy na zachytávanie dažďovej vody využívanej na zavlažovanie zelených plôch určených na pestovanie. O úsporu energie sa postarajú aj zariadenia zaisťujúce správny spôsob vetrania.

Sunflower Village, Zdroj: Valentino Gareri Atelier

 

1-poschodové domy postaví 3D tlačiareň

Šetrný charakter dediny bol vyzdvihnutý aj minimalistickým prístupom k návrhu domov. Tie boli navrhnuté ako malé 1-poschodové stavby, ktoré však vďaka vhodnej dispozícii ponúknu dostatočne veľký obytný priestor. Celé stavby budú vytlačené pomocou 3D tlačiarne, ktorá na ich realizáciu použije špeciálny betón. Práve tento stavebný materiál kazí celkový udržateľný charakter štvrte. Architekti sa tak snažili do návrhu zahrnúť čo najviac prírodných naturálnych prvkov, ktorými budú betónové 3D domy vybavené.

Sunflower Village, Zdroj: Valentino Gareri Atelier

Vidiecke bývanie s dôrazom na zdravie

Zakomponovanie prírodných materiálov má byť len jedným z prvkov, ktoré budú prispievať k tvorbe zdravšej vnútornej mikroklímy. Celý projekt Sunflower Village bol navrhnutý ako zdravé vidiecke bývanie, ktorého podstata nespočíva iba vo využívaní zdravších materiálov. Kľúčovú úlohu zohrajú aj moderné technologické zariadenia, ktoré sa v každom z 19 domov nainštalujú za účelom automatizácie vetrania a kvôli udržiavaniu optimálnej vlhkosti a teploty v priestore.

Sunflower Village, Zdroj: Valentino Gareri Atelier

Koncept fungovania sebestačnej 3D dediny sa nemusí uplatniť iba pri realizácii rezidenčných štvrtí. Architekti, ktorí prišli s týmto nadčasovým modelom bývania, ho vytvorili tak, aby bol využiteľný aj pri návrhu školských či zdravotníckych komplexov budovaných mimo rušných veľkomiest.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Valentino Gareri Atelier