Najväčší solárny park na svete bude viditeľný aj z vesmíru

V posledných rokoch bolo vo svete zrealizovaných niekoľko rekordne veľkých solárnych parkov. Žiadny z nich sa ale nemôže pochváliť výmerou a kapacitou, akú má dosahovať projekt pripravovaný pod taktovkou spoločnosti Sun Cable.

Zdroj: Alfredo Estrella

Najväčší solárny park vybudujú v Austrálii

Poradie v rebríčku najväčších solárnych elektrární sa neustále mení. Na popredné miesta sa pravidelne dostávajú nové projekty z rôznych častí planéty. Medzi tie najväčšie sa v minulosti  dostali napríklad solárne parky v Nemecku, v Indii alebo v SAE. Tie však výrobnou kapacitou nebudú môcť konkurovať projektu z austrálskeho Newcastle Waters, kde má vyrásť doposiaľ najväčší solárny park na svete.

Veľká solárna farma viditeľná aj z vesmíru

Lokalita na severe Austrálie bola zvolená hlavne pre jej ďalekosiahle otvorené priestranstvá, ktoré sú počas väčšej časti roka nadpriemerne preslnené. Zároveň ponúkajú dostatok priestoru na inštaláciu stoviek až tisícok solárnych panelov, ktoré budú môcť vyrábať rekordný objem elektriny. Ten by mal dosahovať až 10 GW, o čo sa postarajú panely rozmiestnené na ploche 120 km². To postačí na to, aby bolo možné vidieť obrovský solárny park až z vesmíru. Zdroj: suncable.sg

Solárna energia pre Austráliu aj Singapur

Napriek tomu, že výstavba je naplánovaná v Austrálii, väčšina vyprodukovanej solárnej energie bude distribuovaná do Singapuru. Ten je od miesta výstavby solárneho parku vzdialený vyše 3700 km. Prenos elektriny však nebude problém, nakoľko spoločnosť Sun Cable zodpovedajúca za projekt do návrhu zakomponovala vybudovanie siete vysokonapäťových podmorských káblov schopných transportovať zhruba dve tretiny všetkej vyprodukovanej elektriny popod morskú hladinu do Singapuru. Zvyšný podiel vyrobenej elektriny poslúži domácim Austrálčanom. 

Produkcia elektriny má začať v roku 2026

Ambiciózny projekt je už nejaký čas v štádiu príprav a schvaľovacích procesov. Po ukončení ich absolvovania sa bude môcť začať s prvými prácami. Tie sú predbežne naplánované na rok 2023. Celá realizácia, ktorá si vyžiada investície vo výške necelých 17 mld. €, by mala trvať 2 až 3 roky. Následne sa môže spustiť výroba elektriny, s ktorou chce spoločnosť Sun Cable začať najneskôr v druhej polovici roka 2026. O rok neskôr sa má vyrobená elektrina začať exportovať do Singapuru. Zdroj: Alfredo Estrella

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Alfredo Estrella, suncable.sg