Nemci navrhli plávajúcu elektráreň na 3 druhy obnoviteľných zdrojov energie

Hľadanie riešení, ako čo najefektívnejšie uviesť do života zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov (OZE), naberá v čase koronakrízy na intenzite. So zaujímavým nápadom prichádza nemecká spoločnosť Sinn Power, ktorá navrhla šikovnú plávajúcu elektráreň.

Zdroj: www.sinnpower.com

Projekt spomínanej spoločnosti sa opiera o realizáciu menších platforiem, ktoré majú slúžiť ako moderné „zelené“ elektrárne. Na rozdiel od klasických elektrární tohto druhu však majú byť vybavené systémom, ktorý im umožní plávať na vode. Práve vďaka tomu dokážu získať dostatok energie potrebnej na výrobu elektriny hneď z 3 zdrojov. Zdroj: www.sinnpower.com

3 druhy zdrojov obnoviteľnej energie:

Morské vlny – V súvislosti s polohou priamo na vode sú kľúčovým zdrojom energie morské vlny. Samotná elektráreň je navrhnutá ako plávajúca platforma s niekoľkými plavákmi, ktoré jej umožnia prispôsobovať svoj pohyb vlnám, pričom zvládať má vlny do výšky až 6 metrov. Súčasťou platformy budú 4 technologické jednotky nainštalované na jej rohoch, ktoré vyrobia do 24 kW elektrickej energie.

Veterné turbíny – Výstavba veterných turbín priamo na mori nie je žiadnou novinkou. Zopár západoeurópskych štátov dokonca takto vyrába značnú časť všetkej elektriny vyprodukovanej v krajine. Pre platformy od nemeckej firmy síce energia produkovaná veternými turbínami nie je kľúčová, no ako doplnok pomôže zvýšiť celkovú produkciu. Koľko kW to bude, to závisí od počtu nainštalovaných turbín.

Solárne panely – Ďalších 20 kW elektriny môže zaistiť aj súprava nainštalovaných solárnych panelov. Tie by mali zabezpečovať výrobu energie hlavne v čase slabej veternosti, kedy bude energia z morských vĺn a veterných turbín generovaná o niečo menej. Čím viac panelov, tým viac solárnej energie sa vyrobí. Návrh ráta s možnosťou solárneho pokrytia celej hornej časti štvorcovej platformy s rozmermi 12x12 metrov. Zdroj: www.sinnpower.com

Lacná elektrina pre ostrovné lokality

Kombinácia uvedených 3 druhov OZE vraj dokáže vyprodukovať dostatok energie pre menšie ostrovné rezorty, resp. pre celé letoviská. Práve na tie sa nemecká firma zameriavala pôvodne. Po prvých úspešných testoch to ale vyzerá na širšie využitie týchto platforiem. Na to je však nutné dosiahnuť požadované výsledky už s prvými prototypmi, ktoré sa postupne inštalujú na rôznych miestach.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: www.sinnpower.com

Zdroj foto: www.sinnpower.com