V USA chystajú výstavbu revolučných ekologických cintorínov

Ekológia si postupne nachádza miesto aj vo sférach, kde sme sa s ňou doteraz nestýkali, alebo stýkali len vo veľmi malej miere. Po najnovšom má hrať významnú úlohu aj pri pochovávaní ľudí. V USA totiž odhalili projekt revolučného cintorína, ktorý neponúkne iba novú alternatívu pochovávania, ale zároveň má brať ohľad na životné prostredie.

Zdroj: olsonkundig.com

Ani kremácia, ani tradičné pochovávanie nepatrí k veľmi úsporným. Niektoré firmy z tohto odvetvia preto hľadajú lacnejšie a k prírode šetrnejšie spôsoby. Jeden taký predstavil ateliér Olson Kundig, ktorý prišiel s nápadom sprevádzkovať sieť pohrebných zariadení Recompose. Tie sa majú stať „prototypom“ toho, ako pochovávať s dôrazom na úžitok pre planétu.

Zdroj: olsonkundig.com

Pochovávanie „Prírodnou organickou redukciou“

Cieľom novej formy pochovávania je premieňať mŕtve ľudské telá na prírodnú zeminu, ktorá by bola účelovo využívaná napríklad pri pestovaní živej vegetácie. Prebiehať to má pomocou metódy známej ako Prírodná organická redukcia. V rámci nej by sa telá ukladali do špeciálne prispôsobených schránok, v ktorých by sa za 30 dní rozložili a premenili na čistú a filtrovanú pôdu. Zároveň to má riešiť problém s nedostatkom miesta na cintorínoch a vysokou spotrebou energie pri kremácii.

Zdroj: olsonkundig.com

V štýle eko bude aj budova pohrebného strediska

Aplikovanie takejto metódy v praxi vyžaduje aj špeciálne pohrebné centrum. To prvé, ktoré chcú postaviť v meste Seattle, už získalo svoju podobu aspoň na papieri. Architekti z Olson Kundig ho chcú zriadiť v rámci projektu moderného domu smútku, ku ktorému bude patriť priestor so spomínanými schránkami na uloženie tiel. Keďže tie majú mať ekologický prínos, v podobnom duchu bol navrhnutý celý komplex. Pohrebné zariadenie s výmerou 1700 m² sa bude niesť v kombinácii dreveného stropu, kamenných doplnkov a všadeprítomných stromov.

Zdroj: olsonkundig.com

Kontroverzný nápad schválila aj americká vláda

Na realizáciu prvého cintorína tohto druhu si obyvatelia Seattle ešte nejaký čas počkajú. Plán výstavby ráta s kolaudáciou na jar 2021. Dovtedy sa majú pripraviť návrhy ďalších takýchto cintorínov, ktoré postupne rozšíria prevádzkovanú sieť. Tá je zatiaľ naplánovaná len v USA. Kontroverzná forma pochovávania tam totiž získala legislatívny súhlas, čo by sa v mnohých iných štátoch nepodarilo. Revolučné ekocintoríny sa tak zatiaľ do celého sveta nerozšíria.