Ako budú vyzerať komerčné nehnuteľnosti v roku 2040?
Čo sa môže zmeniť za 22 rokov? Veľmi veľa. Stačí si len spomenúť, aké boli naše kancelárie v roku 1996. Štúdia CBRE ukazuje, že sa máme pripraviť na zásadné zmeny. Výsledky zverejnila v správe „Portfólio 2040: Príprava na radikálne inú budúcnosť v oblasti komerčných nehnuteľností“.
Foto: Adobe Stock
Žijeme v dobe, ktorú ovplyvňuje množstvo ekonomických, sociálnych a technologických noviniek. Ich dôsledky menia našu realitu aj vo veľmi krátkom čase. Množstvo klientov CBRE po celom svete zdôrazňuje celý rad dlhotrvajúcich vplyvov na ich korporácie a portfóliá nehnuteľností. Zmeny zahŕňajú technologické inovácie, flexibilitu, možné riziká a nové skúsenosti. To všetko vplýva na rozhodovanie v oblasti komerčných nehnuteľností. Výsledok? „Zmeny nebudú prichádzať postupne a nebudú ani ľahko predvídateľné. Naopak, budú dynamické, ovplyvnia množstvo vecí a budú si vyžadovať inovatívne myslenie,“ tvrdí správa spoločnosti CBRE.
Zabudnite na stereotypy To čo bolo doteraz fixne dané, bude odrazu rôznorodé a meniteľné. Rok 2040 bude obdobím permanentných a zásadných zmien. Dáta zmenia spôsob správania v biznise. Vplyv to bude mať na klientov, zamestnancov, firmy. Všetko bude k dispozícii na požiadanie – talenty, budovy, tovar i služby.
Rast zdieľaných komodít Doba vlastníctva bude preč. Príde doba nová – doba zdieľania, outsourcingu a menej tradičného prístupu k vlastníctvu. Vlastníctvo primárnych nehnuteľností zostane aj naďalej, najmä v podobe jedinečného pracovného prostredia a luxusných priestorov, tieto však budú menšie a prenajímané na dlhšiu dobu. Všetko ostatné bude zdieľané.
Digitalizovaný talent Zaznamenáme radikálne demografické zmeny a zmeny v organizačnej štruktúre. Viac ako 50 % zamestnancov budú tzv. contingent workers, teda pracovníci najímaní len na realizáciu konkrétneho projektu. Pracovné pozície budú čoraz častejšie uvádzané bez špecifikácie lokality. Kríza v oblasti skúseností bude riešená pomocou hologramov a avatarov. Aj napriek tomu, že technológie preniknú do každej sféry života, človek a jeho väzby zostanú naďalej rozhodujúce.
Miesta budúcnosti, priestory minulosti Drony, hyperloopy a autonómne vozidlá zmenia dochádzanie a reštrukturalizujú mestá. Aj keď už bude virtuálna práca úplne bežná, ľudia budú aj naďalej prahnúť po skúsenostiach, ktoré poskytne práca v tvoriacich sa mega metropolách. Tie budú klásť dôraz na zelené priestranstvá a mestské farmy, nakoľko udržateľnosť bude výrazne v popredí. Obnoviteľná energia už bude samozrejmosťou, pričom budovy si ju budú vytvárať samé a budú ju zdieľať medzi sebou. Spoločnosť CBRE v závere svojej správy tvrdí, že prosperovať budú v budúcnosti tí, ktorí sa proaktívne chopia týchto prichádzajúcich zmien.
Ako sa zmení svet do roku 2040?
Svetová populácia sa zvýši na 9,2 mld. ľudí. To je o 20 % viac ako dnes. Najľudnatejšia bude India s počtom obyvateľov viac ako 1,6 mld. Dve tretiny svetovej populácie budú žiť v urbárnom prostredí, v porovnaní s 50 % začiatkom tohto storočia. V 50 mestách na svete bude žiť viac ako 10 miliónov ľudí, v porovnaní so 16 mestami (počet na začiatku tohto storočia). Ciele, ktoré si vlády stanovili v oblasti klimatických zmien nebudú naplnené a niektoré časti planéty sa stanú neobývateľné. Umelá inteligencia prenikne do každodenného života. Bude už tak sofistikovaná ako človek a veľmi realistická. Celosvetovo bude predaných už 33 miliónov autonómnych vozidiel. V porovnaní s rokom 2021, kedy sa ich predá 51-tisíc. Kryptomena bude popri regulárnej mene štandardnou platobnou metódou. Dopyt po energiách bude o tretinu vyšší. Obnoviteľné zdroje budú najrýchlejšie rastúci zdroj energií, dopyt po nich bude o 40 % vyšší ako dnes. Globálne budeme používať 170 miliárd na internet pripojených elektronických zariadení. Využívať sa bude až 5 biliónov senzorov, bilión dátových bodov bude napojených na Internet vecí. Normou bude neustála autentifikácia a personifikácia pracovného prostredia, vybaveného modernými technológiami.
Zdroj : CBRE