September očakávané zlepšenie realitného trhu nepriniesol

Index realitného zdravia za september dosiahol rovnakú známku ako v auguste: 2,64. Prognóza tvorcov Indexu – zlepšenie na 2,46 – sa nenaplnila.

Už 4 mesiace sa Index realitného zdravia pohybuje v intervale 2,64-2,67, teda zhruba na rovnakej úrovni. Z dlhodobého hľadiska by sme očakávali mierne lepšiu známku - asi na úrovni 2,55 - aj keď vieme, že augustové prognózy bývajú príliš optimistické. Na druhej strane žijeme v pandemických časoch a známka 2,64 je podstatne lepšia ako januárová 3,23. Teda je skoro na to, aby sme vývoj trhu hodnotili ako stagnáciu alebo stabilizáciu. Realitní odborníci hodnotia vývoj na trhu za uplynulý mesiac a prognózujú nasledujúci známkou od 1 do 5, kde 5 je najhoršie hodnotenie.

Prognóza Indexu realitného zdravia na október je už opatrnejšie optimistická, keď tvorcovia Indexu očakávajú zlepšenie známky na 2,52. Tohtoročný október ukazuje počasie vľúdnejšiu tvár a my veríme, že aj vďaka tomu dosiahne IRZ známku lepšiu, ako je predpoveď.

Porovnanie hodnotenia vývoja trhu bratislavských a mimobratislavských realitných kancelárií v roku 2021:

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zaznamenali sme aj určitú zmenu v regionálnom hodnotení Indexu realitného zdravia. Po prvý raz od mája tohto roka hodnotia realitné obchodovanie lepšie bratislavské kancelárie a makléri (2,6) ako mimobratislavské (2,67). Podobne vychádza aj predpoveď na október 2,48 vs 2,52. Môže to naznačiť aj stav, keď má obchodovanie s rekreačnými nehnuteľnosťami svoj boom už za sebou. Z dlhodobého sledovania však vieme aj to, že dopyt po rekreačných nehnuteľnostiach smerom ku koncu roka klesá.

Najbližší mesiac ukáže odpoveď na otázku stabilizácie alebo stagnácie realitného trhu. Niečo už naznačil obrat v regionálnom hodnotení, niečo naznačuje aj aktuálna situácia vývoja pandémie u nás. Držíme palce všetkým realitným odborníkom, aby zvyšok tohto roka pracovali úspešne a nerušení vonkajšími zásahmi.

Sledujte vývoj Indexu realitného zdravia výhradne na portáli nehnuteľnosti.sk.

Zber dát sa vykonáva od júna 2013 prostredníctvom štruktúrovaného elektronického dotazníka, určeného výhradne pre majiteľov alebo riaditeľov realitných kancelárií z celého Slovenska. Oslovené boli skúsené spoločnosti, ktorých názor je podložený dlhodobejšou praxou s realitným trhom. Relevantný respons sa pohybuje medzi 100 a 200 realitnými kanceláriami z celého Slovenska.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nové bývanie