Pokles prenájmov sa ustálil a ceny za väčšie byty začali rásť

So zlepšením pandemickej situácie sa takmer na celom Slovensku pokles cien prenájmov zastavil. Prenajímatelia čakajú, ako sa vyvinie situácia na jeseň a či sa študenti vrátia späť do škôl.

Pri pohľade na pokles cien prenájmov 2-izbových bytov za uplynulý štvrťrok je zjavné, že významné pohyby v lete nenastali. Vo väčšine okresov ceny ešte mierne klesajú, ale pokles neprekračuje mieru 5 %. V niektorých regiónoch dokonca mierne vzrástli, najvýraznejšie v lukratívnych štvrtiach Košíc (+ 5 až 7,2 %), kde sa dostávajú na trh nedávno dokončené novostavby a Prešov evidentne ovplyvnili rekreačné nehnuteľnosti v Tatrách. „Prenajímatelia sa neponáhľajú ceny prenájmov v lete znižovať. Čakajú na vývoj situácie, keďže je možné, že na väčšine územia sa školy v septembri otvoria a pracovný trh sa tiež vyvíja sľubne,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Priemerné ceny prenájmov 2-izbových bytov 2Q

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ceny prenájmov garsónok a 1-izbových bytov si žijú svojím vlastným životom. Stále platí, že ich je všeobecne málo na prenájom a ešte menej na predaj, takže ich ovplyvňuje individuálna ponuka a dopyt v regióne. Najviac prenájmov nájdeme v Bratislave (315 + 623), Nitre (23 + 30) a Žiline (25 + 44).

Priemerné ceny prenájmov garsónok a 1-izbových bytov 2Q

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Pri cenách prenájmov trojizbových bytov už môžeme vidieť jasný trend vzostupu. Okrem mestskej časti Košice II (14 %), ktorá plynulo rastie od začiatku roka, v lete viditeľne zdraželi väčšie byty aj v Bratislave (5,4 až 9,3 %), Trenčíne (8,2 %), Trnave (1,6 %) a Banskej Bystrici (1,5 %). „Rast prenájmov väčších bytov v lete čiastočne ovplyvnili aj rekreačné nehnuteľnosti, priemer však dvíhajú aj investičné byty v čerstvo dokončených developmentoch, ktoré sa postupne dostávajú na realitný trh,“ vysvetľuje Michal Pružinský.

Priemerné ceny prenájmov 3-izbových bytov 2Q

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Zdroj foto: Nehnuteľnosti.sk, Novostavby.sk