Ako pandémia ovplyvnila Slovákov pri stavbe domu či rekonštrukcii bývania

Koronakríza zastihla slovenské rodiny v rôznych štádiách budovania ich nového bývania a skomplikovala im ho. Až 62 % nedokončí svoj projekt v plánovanom termíne a 34 % musí znížiť objem svojich investícií do stavby. Potvrdil to prieskum portálu o bývaní modrastrecha.sk.

Prebiehajúca koronakríza sa podpísala na živote mnohých ľudí, začali viac premýšľať o tom, do čoho investovať a čo odložiť na neskôr. Aktuálna situácia ovplyvnila aj trh s nehnuteľnosťami, niektorí majú obavy z kúpy, stavby alebo rekonštrukcie svojho bývania. Prieskum, do ktorého sa zapojili návštevníci piatich portálov o bývaní (modrastrecha.sk, modrastrecha.cz, doma.sk, mojdom.sk a asb.sk), sa zameral na to, či ľudia museli odložiť stavbu domu v dôsledku karanténnych opatrení, alebo prehodnotiť spôsob jej financovania. 

Väčšina ľudí nedokončí stavbu domu v plánovanom termíne

 Prieskum ukázal, že napriek kríze spôsobenej šírením vírusu COVID-19 väčšina Slovákov nepozastavila stavbu rodinného domu. Avšak až 62 % opýtaných nedokončí svoj dom či rekonštrukciu bytu v plánovanom termíne. Pandémia spôsobila, že mnohým sa samotná realizácia predĺži o niekoľko týždňov, pre pätinu opýtaných to znamená posun prác dokonca o viac ako 6 mesiacov. Koronakríza zasiahla 48 % ľudí najviac na jeseň 2020, avšak mnohí z nich pociťujú jej nepriaznivé dôsledky dodnes.

Graf 1: Ovplyvnila pandémia termín dokončenia stavby vášho domu?

Zdroj: modrastrecha.sk

Slováci sa kvôli pandémii stretli pri stavbe domu s viacerými problémami

Výstavbu alebo rekonštrukciu domu a bytu oddialilo najmä obmedzené vychádzanie, nedostatok stavebných materiálov na sklade a dlhšie čakacie lehoty na dodanie tovaru, a to najmä zo zahraničia. „Nepotešili ma najmä zavreté stavebniny a tiež odklad realizácie, pretože majstri museli kvôli chorobe ostať v karanténe. Dosť veľké problémy mi spôsobili aj obmedzené úradné hodiny na úradoch,“ sťažoval sa na fóre jeden z respondentov.  Podľa viacerých opýtaných bolo oneskorené aj vydávanie stavebných povolení, zápisy do katastra či získavanie ďalších dokumentov potrebných ku stavbe domu. Aj napriek tomu sa koronakríza výrazne nedotkla 37 % staviteľov, ktorí pri výstavbe idú aj naďalej podľa plánu.

Graf 2: Aké negatívne dopady na stavbu či rekonštrukciu vášho domu/bytu ste počas druhej vlny pandémie pocítili?

Zdroj: modrastrecha.sk

Viac ako polovica opýtaných investuje do bývania podľa plánu

Na stavbu alebo rekonštrukciu vlastného bývania plánovalo 35 % opýtaných Slovákov minúť viac ako 50 000 eur. Príchod pandémie však niektorým skomplikoval situáciu, najmä v dôsledku straty zamestnania alebo zníženia platu jedného z partnerov. Viacerým respondentom vznikli problémy so schválením hypotéky alebo sa im nepodarilo predať nehnuteľnosť, ktorou chceli financovať stavbu nového domu. Kvôli koronakríze muselo 34 % Slovákov znížiť objem svojich investícií do výstavby o 10 až 30 % oproti pôvodnému zámeru. Na druhej strane viac ako polovica opýtaných investuje do stavby či rekonštrukcie domu rovnako, ako si naplánovala.

Graf 3: Investujete do stavby či rekonštrukcie financie podľa plánu?

Zdroj: modrastrecha.sk

Správanie spotrebiteľov je rozvážnejšie ako v minulosti

Neistá budúcnosť spôsobená pandémiou do istej miery ovplyvnila aj spotrebiteľské správanie. Ľudia sú opatrnejší, 26 % respondentov nakupuje teraz rozvážnejšie a šetrnejšie. Aktuálne stavitelia preferujú stavbu alebo rekonštrukciu domu kombinovane, čiže určité práce si riešia svojpomocne a na časť prác využívajú dodávateľov. „Napriek nepriaznivej situácii sme na sociálnej sieti o stavaní a bývaní modrastrecha.sk zaznamenali v porovnaní s minulým rokom v rovnakom období nárast návštevnosti približne o 15 %. Tento nárast pripisujeme zvýšenému záujmu o renováciu bývania počas lockdownu. Hoci sa veľké stavebné práce odkladali, narástol záujem o menšie práce okolo domu. Veľa ľudí si našlo čas na výstavbu záhradných domčekov, väčšie úpravy na záhrade, renováciu starého nábytku či upratovanie dielní,“ hovorí Jana Martišková, komunitný manažér portálu modrastrecha.sk. Viacerí respondenti v prieskume priznali, že vďaka obmedzenému vychádzaniu a cestovaniu dokázali ušetriť viac peňazí, ktoré mohli následne investovať do bývania. Viac voľného času využili ľudia na hľadanie inšpirácií a zveľaďovanie svojich príbytkov.

Zdroj: modrastrecha.sk

Zdroj foto: Dreamstime