Reality: Nové haly láka najmä západ Slovenska
Vo výstavbe
Na konci druhého kvartálu 2016 bola moderná priemyselná a logistická plocha na Slovensku na úrovni 1,58 mil. m2. V rámci tohto obdobia bolo dodaných približne 12 680 m2 novej plochy, a to v rámci projektu Senec Logistics Centre od developerskej spoločnosti Goodman, ktorá dokončila výstavbu dvoch nových logistických hál (B1 a B2). Približne 50% tejto plochy si prenajala logistická spoločnosť Kuehne Nagel.
Širšie okolie Bratislavy je s viac než 60-percentným podielom aj naďalej najväčším slovenským priemyselným regiónom. „Aktuálne máme vo výstavbe vyše 157 000 m2 novej priemyselnej plochy. Až 97 percent smeruje práve do širšieho okolia hlavného mesta, čím sa pozícia tejto časti Slovenska z pohľadu priemyselného trhu posilní ešte markantnejšie,” hovorí Samuel Šporka, vedúci oddelenia priemyselných nehnuteľností JLL. Najväčší podiel prebiehajúceho developmentu sa nachádza v Lozorne (42 %), nasledovaný je Sencom (28 %), Malackami (18 %) a Bratislavou (12 %). Zvyšné tri percentá plochy sú situované v regióne západného Slovenska. V rámci spomínaných 157 000 m2 plochy vo výstavbe sú napríklad dve priemyselného haly v Devínskej Novej Vsi (18 000 m2) aj nová „built-to-suit” hala v rámci P3 parku v Lozorne pre subdodávateľa automobilového priemyslu spoločnosť PTG (16 750 m2). Pokračujúci trend built-to-suit projektov (projektov na kľúč) a špekulatívneho developmentu (výstavba bez vopred zazmluvnených nájomcov) len odpovedá na dopyt po priemyselných priestoroch na Slovensku, ktorý má aj naďalej rastúci charakter.
Transakcie Aktivitu na trhu v druhom kvartáli poháňali najmä nové zmluvy. Takmer 50 000 m2 z celkového objemu transakcií (75 000 m2) predstavovali práve nové kontrakty (66 %). Ide o približne 43 %-tný nárast oproti rovnakému kvartálu minulého roka (Q2 2015) a približne 7 %-ný pokles oproti Q1 2016. Obnovenia nájomných zmlúv (renewals) sme zaznamenali v Prologis Parku Nové Mesto (11 000 m2) a v CTParku Bratislava (10 000 m2). „Súčasná ekonomická situácia podporuje expanziu existujúcich nájomcov, no rovnako nárast záujmu sledujeme aj u spoločností, ktoré chcú vstúpiť na slovenský trh. Očakávame ďalší rekordný záver roka podporený jednak lízingovou aktivitou a rovnako novou výstavbou,” dopĺňa Samuel Šporka.
Investičná aktivita Celkový objem investícií do komerčných nehnuteľností v prvom polroku 2016 dosiahol úroveň 310 mil. eur. Zabezpečili ho predovšetkým noví trhoví hráči, ktorí investovali v rámci všetkých sektorov komerčných nehnuteľností. V rámci priemyselného sektora to bol príchod firmy Blackstone, ktorá prostredníctvom svojej platformy Logicor vstúpila na slovenský trh kúpou logistického parku LogCenter Nové Mesto (25 000 m2) od rakúskeho developera Immofinanz. V druhom kvartáli predával HB Reavis priemyselné a logistické portfólio (132 000 m2) skupine Macquarie Infrastructure & Real Assets (súčasť Macquarie Group) za 79 mil. eur. Portfólio tvoria štyri logistické parky nachádzajúce sa v Rači, vo Svätom Jure, v Malom Šariši a v Mošnove pri Ostrave.
Neobsadené plochy Na konci druhého kvartálu bola miera neobsadenosti na úrovni 3,81%. Prevažná väčšina existujúcich prázdnych priemyselných a logistických priestorov sa nachádza v širšom okolí Bratislavy (vyše 48 000 m2), nasledované regiónom západného Slovenska (9 000 m2), východného Slovenska (2 000 m2) a stredného Slovenska (1 000 m2). Spolu 60 000 m2 voľnej priemyselnej a logistickej plochy naprieč Slovenskom.
Nájomné podmienky Nájomné podmienky zostali v druhom kvartáli stabilné. Súčasná trhová situácia v širšom okolí Bratislavy nahráva strane nájomcov, keďže v súčasnosti dokážu získať jedny z najvýhodnejších nájomných podmienok za posledných pár rokov. Predovšetkým v okolí Senca potenciálni nájomcovia profitujú z nižších nájmov a výhodných incentív poskytovaných developermi, ktorí v súčasnosti znášajú ťažký konkurenčný boj. V ostatných regiónoch je situácia odlišná. Jednak preto, že do tejto časti Slovenska neprichádza takmer žiaden špekulatívny development a zároveň dopyt stále rastie, čo hrá vo výhodu prenajímateľom, ktorí môžu mierne navýšiť nájomné vo svojich projektoch. „Aj napriek snahe developerských spoločností uspokojiť existujúci dopyt, očakávame pokračujúci rast cien nájmov a mieru neobsadenosti udržanú na aktuálnej nízkej úrovni,” uzatvára Samuel Šporka zo spoločnosti JLL.
Zdroj: JLL