Proxenta obnovuje predaj bytov v projekte Kesselbauer, k dispozícii je iba časť ponuky

V úplnom centre hlavného mesta, na Námestí 1. mája, sa už naplno odhalila fasáda projektu Kesselbauer. Ten vyrástol na mieste bývalej pekárne veľkopodnikateľa Alexandra Kesselbauera. Odkaz na minulosť lokality nesie nielen v svojom názve, ale aj v obnove priečelia pôvodného domu. Tú vyžadoval od developera, ktorým je investičná skupina Proxenta, pamiatkový úrad.

Kesselbauer tvoria dve charakterovo rozdielne hmoty. Osempodlažný súčasne pôsobiaci objekt nenásilne nadväzuje na susediaci blok. Druhý, šesťpodlažný objekt, vznikol na mieste bývalej Kesselbauerovej pekárne. Rovnako ide o modernú novostavbu, zo strany ulice však dostala fasáda historizujúci vzhľad.

Pôvodný projekt celého objektu vrátane historizujúcej fasády pripravilo štúdio Verida pod taktovkou architekta Jána Galla. Neskôr projekt prevzali architekti z ateliéru Beionde, ktorý ho sčasti redizajnovali a prispôsobili súčasným podmienkam. „Myslím si, že architekt Gallo odviedol skvelú prácu. Nie každý dokáže spojiť historizujúce prvky tak, aby fungovali v modernej funkcii a zároveň boli aj estetické. Jemu sa to podarilo,“ myslí si Vladimír Sekera, CEO ateliéru Beionde. Podľa architekta je objekt zasadený do okolitej zástavby veľmi nenásilne a svojím vzhľadom, funkciou aj štandardnom je adekvátny výnimočnej lokalite, v ktorej sa nachádza.

Byty aj apartmány

V projekte vznikne 115 bytov a apartmánov rôznych dispozícií, s výmerou od 45 m2 do 140 m2 . Izbovosť bytov a apartmánov v objekte je rôzna, na jednotlivých poschodiach sa byty dispozične opakujú. „Príjemným benefitom je nadštandardná svetlá výška miestností, ktorá je výrazne vyššia ako určuje norma,“ prízvukuje Sekera.  Všetky byty sú navyše vybavené prípravou na klimatizáciu a väčšina z nich aj exteriérovými žalúziami. Kým väčšina bytov disponuje lodžiami, tie na najvyšších ustúpených podlažiach zas veľkolepými terasami. K bytom prislúchajú aj kobky, ktoré sú umiestnené na 1. nadzemnom podlaží. Všetko rezidenčné parkovanie absorbuje suterén. Na 2 podzemných podlažiach vznikne 155 parkovacích miest.

Zdroj: Kesselbauer

Na úrovni parteru sú umiestnené obchodné priestory, ktoré si skupina Proxenta plánuje ponechať vo svojom vlastníctve. Poloverejný vnútroblok je riešený ako park so zeleňou. V urbanistickej štúdii vnútrobloku zohľadňovali architekti predovšetkým požiadavky stavebného úradu na zeleň, ktoré boli presne špecifikované. Rovnako prihliadali na charakter projektu a potreby jeho budúcich obyvateľov. „Vo vnútrobloku vzniknú zelené ostrovčeky so vzrastlými stromami a oddychovými zónami, ktoré poskytnú obyvateľom priestor pre relax, ale aj budovanie susedskej komunity“ približuje Sekera.  

Vzhľadom na lokalitu a aj skladbu bytov by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že Kesselbauer pritiahne záujemcov skôr z radov investorov. Sekera je naopak presvedčený, že väčšina bytov sa bude v budúcnosti využívať na trvalé bývanie. „V projekte sa nachádzajú aj väčšie troj a štvorizbové jednotky, ktorých výmera je mierne nadštandardná v porovnaní s inými novostavbami. Tieto bez problémov pojmú aj mladé rodiny s deťmi. Vlastný vnútroblok, blízkosť Prezidentskej záhrady a aj dostatok škôl a škôlok tento môj názor iba podporujú,“ myslí si architekt.

Zdroj: Kesselbauer

Dobrá adresa

Výnimočnosť projektu tkvie podľa Sekeru predovšetkým v lokalite: „Nielen v tom zmysle, že  sa nachádza v úplnom centre hlavného mesta, ale je to podľa môjho názoru jediný projekt v Starom Meste, ktorý komplexne rieši pomerne veľké územie. Ponúka byty a apartmány, ktoré vyhovejú aj potrebám mladých rodín s deťmi. Má tiež vlastný vnútroblok, v ktorom sa počíta so vznikom niekoľkých citlivo vybraných prevádzok. To všetko spolu vytvára predpoklad pre vznik fungujúcej komunity, čo je v takýchto lokalitách pomerne vzácne. Komunitu ale v konečnom dôsledku vytvárajú ľudia. Preto až čas ukáže, či dokážu budúci obyvatelia naplno využiť potenciál tohto projektu,“ uzatvára architekt.

Výstavba bez zdržaní

Výstavba projektu Kesselbauer napreduje po celý čas podľa plánu. Nepribrzdila ju ani pandémia, ani nedostatok pracovných síl v stavebníctve. Developer stále počíta s termínom ukončenia výstavby v závere tohto roka. V týchto dňoch uvoľnil do predaja limitovaný počet prevažne dvojizbových bytov a apartmánov. Aktuálna ponuka bývania v projekte Kesselbauer  je dostupná na vyžiadanie na adrese predaj@kesselbauer.sk, alebo na  telefónnom čísle 0917 622 226.  

PR článok