Výber sprchového setu. Každá súčasť je dôležitá, vyberajte starostlivo

Sprchové sety sú voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú kompletné vybavenie do novej sprchy a chcú pritom ušetriť. Sprchový set vychádza výhodnejšie ako zakúpenie jednotlivých súčastí.

Výber sprchového setu

Zdroj: Stock.adobe.com

To ale často znamená, že nakupujúci má pri výbere sprchovacieho setu zníženú pozornosť. Zaujíma ho v prvom rade cena a potom sa pozrie už len na to, či set obsahuje batériu a ako vyzerá ručná a horná sprcha. Dôležitých aspektov je ale oveľa viac. Pozrime sa na jednotlivé súčasti, ktoré sprchové sety tvoria, a na to, aké parametre si pri výbere všímať.

Sprchová batéria

Batéria pri sprchovom sete môže a nemusí byť prítomná. Stáva sa často, že si zákazník pre novú kúpeľňu prenáša starú sprchovú batériu, ktorú nechce meniť, a tak si môže vyberať z nespočetných setov bez batérie.

U tých ostatných nachádzame tri základné typy – s klasickou nástennou batériou, s termostatickou nástennou batériou alebo s batériou pod omietku. Termostatická batéria prináša komfort okamžitého nastavenia požadovanej teploty vody. Obsahuje totiž mechanizmus, ktorý zmiešava studenú a horúcu vodu, takže používateľ nemusí čakať, kým odtečie studená voda. To znamená úsporu vody, a to až 20 – 30 %, pretože nepretočíte pri každom sprchovaní litre vody zbytočne. Termostatická batéria je zároveň bezpečnejšia pre deti, moderné typy obsahujú detskú poistku.

Napriek tomu je mnoho užívateľov, ktorí aj tak dajú prednosť klasickej nástennej batérii. A to hlavne z dôvodu obstarávacej ceny – termostatická batéria je pomerne drahá – a jednoduchosti prípadnej opravy.

Nech už vyberáte sprchovací set s akoukoľvek batériou, všimnite si najmä kartuše. Mala by byť keramická, pretože vydrží oveľa dlhšie ako plastová. To je rozhodujúce v miestach, kde je veľká tvrdosť vody. Práve vodný kameň je najčastejšie zodpovedný za poruchy na kartuši.

Hlavová sprcha

Rovnako ako batéria aj hlavová sprcha nie je úplne samozrejmou súčasťou sprchového setu. Dávajte na to pri výbere pozor, obzvlášť značky Grohe a Hansgrohe majú množstvo sprchových setov bez hornej sprchy.

Najdôležitejším parametrom hlavovej sprchy je samozrejme jej veľkosť – väčšia sprcha znamená väčšiu relaxáciu. Pokiaľ vám to priestor sprchového kúta dovolí, voľte čo najväčšiu hlavovú sprchu. Čo ďalej jednotlivé typy odlišuje, je tvar. To, či je horná sprcha kruhová alebo štvorcová, nemá žiadny vplyv na funkciu sprchy. Je to čisto estetický aspekt. Voľte podľa toho, či vo vašej kúpeľni ako takej prevažujú krivky alebo dávate prednosť hranám (či už ide o tvar umývadla, vane alebo svetiel).

Odporúčame si všimnúť ten detail, či má hlavová sprcha guľový kĺb. Je to praktický prvok, vďaka ktorému si môžete hlavovú sprchu otočiť ako chcete.

Ručná sprcha

Ručná sprcha by mala byť ľahká, aby dobre padla do ruky. Je príjemné, pokiaľ máte možnosť ju zafixovať, preto by vo výbave nemal chýbať ani pevný alebo posuvný držiak.

Kto posledných dvadsať rokov nerenovoval kúpeľňu, ten si možno nevšimol, aký veľký kus cesty sprchy v posledných rokoch ušli. Pri ručných sprchách je dnes už skoro normou možnosť voľby sprchového režimu. Niekedy si môžete vyberať z dvoch, inokedy z troch. Spočiatku k tejto vymoženosti používatelia pristupujú s nedôverou a sprchujú sa len základným režimom. Určite tomu ale časom prídete na chuť. Možnosť voľby je skutočne príjemná, pretože inú sprchu potrebujete v letnom dni, keď sa chcete len opláchnuť pred odchodom do práce, a inak sa chcete osviežiť v zime po návrate z lyžovania.

Hadica

U sprchových hadíc intuitívne tiahneme k dlhším typom. Treba ale povedať, že sa málokedy stretneme s hadicou abnormálne krátkou. Sprchové sety obvykle obsahujú hadice so 100 až 120 centimetrami dĺžky. Niektoré sú „len“ 80 cm dlhé, ale aj s tými sa môžete pohodlne osprchovať. Za dôležitejšie považujeme ochranu proti zlomeniu či prekrúteniu.

A čo materiál? Klasická gumová hadica je skôr raritou, dnes častejšie vidíme hadice z odolného plastu alebo z nerezu. Taká hadica je odolnejšia a má dlhšiu životnosť.

Ostatné

Sprchový set niekedy obsahuje ďalšie praktické doplnky, napríklad horizontálne sprchové rameno alebo pojazdný držiak. Toto príslušenstvo je pre niekoho nepotrebné, niekto ho ale považuje za praktický doplnok. Príjemným plus navyše je polička. Poličku využijete v sprche stopercentne, sprchové sety ju ale zahŕňajú málokedy.

Určite sa oplatí skontrolovať, či jednotlivé prvky sprchového setu disponujú špeciálnou povrchovou úpravou na jednoduchšie čistenie (nazýva sa u každého výrobcu inak, napríklad SpeedClean, QuickClean a podobne). Sprcha má tak dlhšiu životnosť a vy strávite menej času údržbou.

PR článok