Podlahové kúrenie s minimálnym navýšením podlahy

Chceli by ste mať vo svojej domácnosti podlahové kúrenie, no nemôžete si dovoliť navýšenie podlahy? Pripravili sme pre vás porovnanie jednotlivých systémov, medzi ktorými nájdete najvhodnejšie riešenie aj pre vás.

Tepelný komfort v každej miestnosti

Podlahové vykurovanie je v súčasnosti najviac žiadaným spomedzi všetkých spôsobov vykurovania interiéru. Využiť sa dá v novostavbách aj starších domoch, ktoré prechádzajú rekonštrukciou. Je to pre jeho viaceré výhody. Podlahové kúrenie nezaberá žiadne miesto, minimalizuje vírenie prachu a aj uprostred zimy vám umožní chodiť po dome bez papúč. Funguje pritom pri nižších teplotách ako radiátorové kúrenie, pričom zabezpečí dokonalé rozloženie tepla v celej miestnosti. Ktoré bude pre vás to pravé?

Podlahové kúrenie

Zdroj: Heat Decor

Typy podlahového kúrenia

Podlahové kúrenie si môžete vybrať z viacerých typov. Okrem iných vlastností, ako je, napríklad, čas potrebný na nahriatie systému, sa od seba odlišujú aj mierou navýšenia podlahy.

Teplovodné vykurovanie

Tento typ funguje na princípe ohrevu vody distribuovanej pod podlahou pomocou vykurovacích rúrok. Tie sú zaliate v betónovom lôžku pod podlahovou krytinou. Na to, aby ste dosiahli tepelnú pohodu v domácnosti pri mínusových vonkajších teplotách, stačí ohrievať vodu do 30 °C. Maximálna odporúčaná teplota je 55 °C.

Teplovodné vykurovanie sa inštaluje dvomi spôsobmi — mokrým a suchým systémom. Pri mokrom systéme sa vykurovacie rúrky zalievajú do cementového alebo liateho poteru nad tepelno-akustickou izoláciou. Pri suchom systéme sa vkladajú do prefabrikovaných tvarovaných platní, od poterovej vrstvy ich potom oddeľuje separačná fólia. Práve druhý typ je vhodným riešením pri rekonštrukciách, jeho nevýhodou je však zhoršený prenos tepla.

A čo navýšenie podlahy? To bude závisieť od spôsobu realizácie:

  • teplovodné vykurovanie v suchom systéme zaberá 20 – 30 mm,
  • v mokrom systéme je to približne 15 mm.

Vykurovacie fólie

Minimalizovať navýšenie podlahy vám umožnia vykurovacie fólie. Využívajú elektrickú vodivosť uhlíka, ktorý pri prechode elektrickej energie emituje infračervené žiarenie. Infračervené žiarenie potom ohrieva predmety v miestnosti a od nich je ohrievaný vzduch. Teplo v interiéri cítiť v porovnaní s teplovodným vykurovaním oveľa rýchlejšie.

Vykurovacie fólie sa pri pokladaní dajú nastrihať tak, aby pokryli podlahu a poskytovali teplo rovnomerne. Eliminujú prúdenie vzduchu, čím bránia víreniu prachu, preto sú vhodnou voľbou aj do domácnosti s alergikmi. Vynikajú mechanickou odolnosťou a dlhou životnosťou, ktorá dosahuje až 50 rokov. Iste oceníte tiež nízke náklady na prevádzku. Keďže sú vďaka použitiu paroizolácie odolné voči vlhkosti, vykurovacie fólie sa dajú inštalovať aj pod poter.Tento systém oceníte tiež, keď si nemôžete dovoliť navýšenie podlahy:

  • hrúbka v suchom systéme je len 6,78 mm,
  • v mokrom systéme je to 2,336 mm.

Vykurovacia rohož

Zdroj: Heat Decor

Elektrické vykurovacie rohože

Medzi moderné riešenia vykurovania interiéru patria aj elektrické vykurovacie rohože. Tento systém stačí zatrieť do lepidla a položiť pod dlažbu. Inštalujú sa teda na hotový poter. Elektrické vykurovacie rohože tvorí mriežka zo sklenených vlákien, ktorá je pokrytá výhrevným vodičom s malou hrúbkou. Patria medzi bezúdržbové riešenia, iste oceníte aj rýchlu inštaláciu.

Vykurovacie rohože dosahujú výkon 150 W na m2 povrchu, nahrievajú dlažbu a tá potom odovzdáva teplo okoliu. Pokladať sa dajú pod keramiku, kameň a gres. Keďže výhrevný vodič musí byť obalený v materiáli, ktorý odvádza teplo, nie sú vhodné pod plávajúcu podlahu. Kvôli nahrievaniu na vysoké teploty sú káble na zabezpečenie ich dlhej životnosti pokryté teflónom. Elektrické vykurovacie rohože majú kábel v rozmeroch len 2 x 3 mm. Ak sa rozhodnete pre ich inštaláciu, môžete si byť istí, že nebudú uberať zo svetlej výšky miestnosti. Fólie na vykurovanie

Zdroj: Heat Decor

Elektrické vykurovanie a energetická trieda A0

V posledných rokoch došlo v oblasti legislatívy k viacerým zmenám, ktoré sa dotýkajú aj energetickej efektívnosti budou. Jednou z nich bola aj zmena zákona o hospodárnosti budov, podľa ktorej musia všetky stavebné povolenia na novostavby od 1. januára 2021 spadať do energetickej triedy A0. Energetická trieda A0 je v podstate hodnotenie primárnej energie, ktorú stavba využíva.

Pri viacerých testoch a modelových situáciách sa zistilo, že práve domy s podlahovým vykurovaním predstavujú najlepšiu variantu z pohľadu ceny, pri splnení podmienok pre dom v triede A0.

PR článok