Ako sa starať o bazén?

Pôžitok z relaxu vo vlastnom bazéne niečo stojí. Okrem finančnej investície vyžaduje aj čas a trochu námahy vynakladanej pri pravidelnej starostlivosti. Tá zahŕňa niekoľko krokov, ktorých výsledkom je čistá voda s optimálnou tvrdosťou a úrovňou pH.

Odstraňovanie nečistôt vo vode

Prach, mŕtvy hmyz, piesok, polámané vetvičky či zvyšky pokosenej trávy, to sú len niektoré nečistoty, ktoré sa dostávajú do bazéna. Väčšie nečistoty plávajúce na hladine zachytíme sieťkou alebo skimmerom. Dno bazéna vyčistíme špeciálnym vysávačom. Účinným pomocníkom sú aj filtračné systémy s pieskovou alebo kartušovou filtráciou, ktoré prefiltrujú vodu v celom bazéne za niekoľko hodín. Foto: pixabay.com

Chemická dezinfekcia vody

Pozbieranie nečistôt z hladiny aj z dna nestačí. Voda vyžaduje ďalšie čistenie, ktoré ju zbaví baktérií a iných mikroorganizmov. Na tento účel slúžia chemické prípravky. Často využívané sú chlórové tablety, ktoré sú menej agresívne, no ich použitie neupravuje pH.

Regulácia hodnoty pH

Na úpravu pH sa používajú kombinované čistiace tablety. Optimálna úroveň pH je kľúčová kvôli kvalite vody aj účinkom čistiacich prípravkov. Ak hodnota pH nedosahuje od 7 do 7,4, čistiace prípravky sa nemusia dobre rozpustiť a zlikvidovať mikroorganizmy. Udržiavanie optimálnej hodnoty pH je dôležité aj kvôli ochrane bazéna pred koróziou a vznikom usadenín.

Udržiavanie teploty a tvrdosti

V rámci starostlivosti o bazén je potrebné udržiavať aj optimálnu teplotu a tvrdosť vody. Ak je voda príliš teplá, znižuje pH. Ak má nedostatok minerálov, najmä vápnika a horčíka, jej tvrdosť sa môže rýchlo zvýšiť a vychýliť zo stredne tvrdej hodnoty optimálnej pre vodu v bazénoch. Vyššie hodnoty podporujú tvorbu vodného kameňa. Znížiť ich môžeme špeciálnym "zmäkčovacím" práškom, ktorý nasypeme do vody a necháme rozpustiť.

Likvidácia rias v ich zárodku

Čistotu a kvalitu vody ohrozujú aj riasy. Ich šíreniu pomáha vysoké pH a nízka teplota vody. Nielen riasam, ale aj vírusom a baktériám sa darí pri vyššej tvrdosti. Riasy je nutné likvidovať hneď v zárodku. Čím viac sa rozšíria, tým ťažšie sa odstraňujú. Na ich likvidáciu sú určené špeciálne prípravky vo forme práškov alebo tekutých roztokov. Foto: pixabay.com

Starostlivosť o bazén zahŕňa aj prevenciu. Jej cieľom je udržať vodu čistú, kvalitnú, stredne tvrdú a s optimálnym pH. Okrem vyššie uvedených metód pomáha aj zakrývanie bazéna pri jeho nevyužívaní, ktorým predídeme prenikaniu väčších nečistôt. Vytvorenie tieňa zároveň bráni vzniku rias. Ak sa voda odparuje, je potrebné doplniť do bazéna čistú a čerstvú vodu, ktorá podporí udržiavanie optimálnej teploty, tvrdosti aj pH.

Zdroj: reality.sk
Foto: pixabay.com