Slováci postavili dom, ktorý zaujal aj vo svete. A oprávnene!

Moderné bývanie môže byť aj nenápadné

DomT Martin Boles

Aj u nás na Slovensku vznikajú inšpiratívne príbehy, ktoré dávajú nádej bývaniu pre mladé rodiny. Mladá rodinka s dvomi deťmi v slovenskom panelákovom byte nemusí mať dostatok priestoru. Súčasné trendy opäť sťahujú ľudí z bytov do domov, aj preto mnohí vyhľadávajú možnosti, ako vyriešiť práve otázku bývania.

Moderné bývanie môže byť aj nenápadné
Podobne to bolo aj v tomto prípade. Štvorčlenná rodinka sa rozhodla využiť dostupné možnosti a investovať do vlastného domu s názvom domT. Stojí v záhrade staršieho rodinného domu v Starej Ľubovni, kde majiteľ vyrastal. K tomuto miestu ho viažu spomienky z detstva a mladosti.

Ušetrené peniaze miesto kúpy pozemku tak mohli investovať do výstavby nehnuteľnosti. V príjemnom prostredí, obklopenom brezami, ktoré zasadili rodičia majiteľa. Dom, ktorý pripomína stodolu, je zalomený v strede, kvôli zvýšeniu pasívnych solárnych ziskov. Orientovaný na juh s presklenou fasádou, dostáva domT veľa prirodzeného svetla. Cez jeho terasu tvorí priamy prechod do záhrady. Exteriér domu je obložený neošetreným smrekovcovým drevom, ktoré časom získa šedú patinu. Smrek nájdeme aj v interiéri, práve vďaka tomu, že ide o tradičný lokálny materiál.

Srdcom domu je centrálny priestor, ktorý spája priestory kuchyne, obývačky a jedálne. Príjemné teplo z kachľovej pece, umiestnenej práve v obývacej časti, je rozvádzané do celého domu. Betónové oporné „kocky“ tvoria funkčné priestory a kúpeľňu s toaletou. Okrem spálne v dome nájdeme aj pracovňu, ktorá je zároveň hosťovskou izbou a detskú izbu. Netradičné mlynárske schody v interiéri sú zaujímavým a oživujúcim prvkom.

Domov ekologický a efektívne
Zaujímavé presvetlenie vzniká práve použitím strešných okien, ktoré do súkromných miestností prinášajú svetlo. Strešné okno na detskej izbe ponúka jeden z najzaujímavejších výhľadov v meste priamo na hrad Ľubovňa.
Keďže táto časť Slovenska je známa extrémnymi výkyvmi teplôt v jednotlivých ročných obdobiach, dôležitou súčasťou bola energetická efektivita a udržateľnosť. Steny z betónových tvárnic slúžia ako akumulačné bloky - v teple schladia a v zime držia teplo. Zaujímavý koncept domu, ktorý pripomína stodolu, je svojím hravým štýlom vhodný práve pre mladú rodinku, ktorá potrebuje svoj priestor, súkromie a blízkosť prírody.

Foto: Erika Bányayová, Martin Boleš

Architekti: http://www.martinboles.com/

Text: Nehnutelnosti.sk