Kamenný obklad urobí vo vašom interiéri „waw“ efekt: pozrite sa ako

Nemusíte to dať na Flintstonovcov, ale jedna kamenná stena v interiéri rozhodne nezaškodí, práve naopak. Pozrite si našich 18 inšpirácií, na ktorých častiach domácnosti kamenný obklad najkrajšie vynikne.

Zdroj: jasnakrasna.sk

Kamenné obklady sú v interiéroch obľúbené už celé storočia, no nové dizajny a materiály im otvorili cestu aj do tých domácností, v ktorých by ich inštalácia predtým nebola možná. Aj preto patria medzi top trendy roku 2023. Vnesú do miestnosti osobitý štýl, eleganciu či útulný pocit, podľa toho, aký typ obkladu vyberiete. Hodia sa do mestských i vidieckych objektov, do vintage, rustikálnych, ale aj do moderných funkcionalistických interiérov. Prírodný či umelý kameň je vhodný na murované a betónové steny, tenké kamenné dyhy zas na drevené steny či sadrokartón. Kde v interiéri najlepšie vynikne? Vyberajte predovšetkým dominantné, tzv. pohľadové steny. Vtedy máte istotu, že neuniknú pozornosti žiadnej návštevy.

Stena, na ktorej je umiestnený televízor

Na „mediálnu“ stenu sa upierajú pohľady všetkých členov domácnosti i hostí a impozantná podsvietená obrazovka vytvorí krásnu kompozíciu na pozadí kamenného obkladu. Dôraz na ňu dajú aj bodové svietidlá, ktoré s 3D textúrou kamenných prvkov vytvoria prekrásnu hru svetla a tieňov. Na steny s väčšou nosnosťou z tvárnic, tehál alebo betónu môžete vybrať prírodné kamene ako žula, pieskovec, bridlica, alebo umelý kameň. Na ľahšie priečky je možné použiť novinku posledných rokov - kamennú dyhu. Je to tenučký (cca 2 mm) a veľmi ľahký (2 kg/m²) obkladový kameň.

Zdroj: Monnaie Architects & Interiors

Zdroj: designcafe.com

Zdroj: dubaiflooring.ae

Obklad na krb alebo pozadie krbových kachlí

Obývačke dodá pôvab aj teleso s otvoreným ohňom v klasickej alebo modernej podobe s kamenným obkladom. Aktuálnym trendom sú kamenné obklady čiernej, bielej prípadne šedej alebo striebornej farby. Táto kombinácia sa prevažne používa na obkladanie stien v moderných interiéroch. Z materiálového hľadiska ide o obklady z mramoru a bridlice. Pokiaľ je váš interiér ladený do prírodných teplých farieb, obľúbenou farbou sú žltá, hnedá a béžová. V týchto farbách prevažujú kamenné obklady z travertínu, ruly (gneis), vápenca a pieskovca.

Zdroj: livspace.com

Zdroj: ecooutdoor.com.au

Priestor okolo schodiska a nosných stĺpov

Schodisko býva často dominantou vstupného priestoru alebo spoločenskej zóny a kamenný obklad ho pekne zvýrazní. Treba premyslieť, ako zladiť s obkladom materiál schodiska a zábradlia. S kamenným dezénom ide dokopy sklo i drevo.

Zdroj: thesurfaceshop.com

Zdroj: indiamart.com

Stena za sedačkou v obývačke

Kamenný obklad nechá vyniknúť vašu sedačku, preto ho treba zvoliť podľa jej dizajnu. Pri jednoduchých neutrálnych odtieňoch čalúnenia môžete uvažovať nad výraznejším obkladom, napríklad aj viacfarebným. Je to tiež skvelý spôsob, ako pridať farbu a textúru do interiéru.

Zdroj: Marmotex SRL, Giza Yellow

Zdroj: indiamart.com

Stena za posteľou v spálni

Stena za posteľou často určuje charakter spálne a jej štýl. Je ideálnym miestom pre pútavý prvok alebo dekoráciu. Kamenný obklad je pre tento účel veľmi dobrým riešením. Vyberte taký, aby vám každý večer vytváral pocit pokoja, útulnosti a zároveň vás potešil svojím originálnym vzhľadom.

Zdroj: livespace.com

Zástena v kuchyni

Kamenný obklad sa hodí najmä do kuchýň v spojených otvorených interiéroch, kde je výhľad na kuchynskú linku z jedálne i z obývačky. Veľmi efektné umiestniť rovnaký obklad na kuchynskej zástene i na ďalšom prvku, ktorý prepája jednotlivé časti interiéru, napríklad na barovom pulte, stĺpe, prípadne na stene pri jedálenskom stole.

Zdroj: thesurfaceshop.com

Zdroj: jasnakrasna.sk

Moderná kúpeľňa

Hoci do kúpeľne veľa hostí nechodí, obyvatelia domácnosti si v nej radi niekedy užijú svoj súkromný wellness. Kamenný obklad pri vani vytvára zenovú atmosféru a príjemný vizuálny pocit pohody.

Zdroj: livspace.com

Zdroj: thesurfaceshop.com

Kamenný obklad na balkóne

Urobte si z balkóna, lodžie či terasy ďalšiu obytnú miestnosť. Určite vám pri tom pomôže estetický kamenný obklad, ktorý opticky zväčší jeho priestor.

Zdroj: homebazaar.com

Tehličky majú svoje čaro

Osobitým prípadom je tehlový obklad, ktorý do interiéru prinesie kúzlo prírodných materiálov a zároveň má výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ale aj blahodarný vplyv na udržiavanie optimálnej mikroklímy. Tehlové steny sú veľmi všestranné, skvelo zapadnú do útulného rustikálneho i škandinávskeho štýlu, ale aj do moderných minimalistických interiérov, kam prinášajú industriálny prvok. Na stenách môžete použiť tehlové obklady v kombinácii s bielymi stenami, jednofarebným nábytkom a zelenými izbovými rastlinami.

Zdroj: livspace.com

Zdroj: blumfeldt.sk

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, homebazaar.com, blog.cindrebay.com, dodomacnosti.sk

Zdroj foto: Shutterstock, jasnakrasna.sk, Monnaie Architects & Interiors, designcafe.com, dubaiflooring.ae, livspace.com, ecooutdoor.com.au, thesurfaceshop.com, indiamart.com, Marmotex SRL, homebazaar.com, blumfeldt.sk