17 najlepších montovaných domov sveta za rok 2022

Čas, keď boli montované domy považované za lacné a škaredé, je dávno preč. Dnes sa do nich pustili mnohí talentovaní architekti vo svete a priniesli krásny dizajn v ekologickom prevedení. Nazývajú sa aj modulárne a v drvivej väčšine sú to drevostavby. Pozrite si náš výber tých najzaujímavejších.

Na Slovensku sa podiel montovaných drevostavieb stále zväčšuje, v minulom roku dosahoval 15 až 20 % z novostavieb, no stále nedobiehame vyspelé európske krajiny. V Rakúsku tvoria drevostavby 53 % rezidenčných stavieb a vo Švédsku až 90 %. Môžeme sa od nich inšpirovať, náš výber tých "naj" ukazuje, že montované domy sú nielen praktické a všestranné, ale rozhodne aj sexy.

Tento výber nie je zoradený podľa krásy či kvality, každý z domov má svoje prednosti pre rôzne preferencie rodín či lokality.

1. Modulárny dom Mako od Jaw Architects

Tento dizajnový dom Mako od Jaw Architects bol postavený neďaleko Hobartu na austrálskom ostrove Tasmánia. Modulárny dizajn si majitelia vybrali pre jeho ekologické výhody, ako aj nákladovo efektívny a kvalitný výsledok, ktorý využil krásne krovinaté okolie s nerušeným výhľadom na vodu.

Zdroj: jawsarchitects.com

2. Koto x od Koto Designs

Škandinávske montované domy sú často považované za ikonu montovaného dizajnu. Tieto typy modulárnych a prefabrikovaných domov sú kompaktné a dostatočne jednoduché na prepravu po celom svete. Vysokokvalitné domy s moderným a udržateľným dizajnom škandinávskeho typu ponúka aj anglická firma Koto Designs, ktorá je veľmi kreatívna pri pretváraní vysnívaných domovov ľudí na skutočnosť. Dom Koto x bol ocenený na výstave RHS Chelsea 2022. Je to projekt, ktorá ponúka relax a efektný exteriér zo zuhoľnateného dreva podľa japonských domov. Má aj sympatickú cenu, ktorá začína od 70 tisíc eur.

Zdroj: kotodesign.co.uk

3. Prefabrikovaný dom Karangahake od Make Architects

Tento montovaný dom na Novom Zélande s poľnohospodárskou pôdou získal v roku 2021 ocenenie novozélandského inštitútu architektov Waikato za architektúru malého projektu. Dom bol vyrobený z prefabrikovaných podláh, stien a striech a bol zmontovaný na mieste v priebehu iba štyroch dní. Udržateľnosť bola základom dizajnu, pri jeho výstavbe boli starostlivo vybrané materiály a povrchové úpravy, obloženia odolné voči poveternostným podmienkam a inteligentný účinný ventilačný systém.

Zdroj: David Straight

4. Montovaný dom Axiom Desert od Turkela

Tento svetlý a svieži dom od ateliéru v USA je pomerne veľký s plochou 193 m2. Konštrukčný plášť, teda stenové panely, strešná a podlahová konštrukcia, vrstvené trámy a opláštenie, bol postavený mimo staveniska s použitím vzduchotesných materiálov z trvalo udržateľných zdrojov. Na rozdiel od bežnej výstavby môže staviteľ pripraviť základy už počas výroby prefabrikovaného balíka v továrni.

Zdroj: turkeldesign.com

5. Prefabrikovaný dom Red Hill od Prebuilt

Tento nápadný čierny drevený dom v Austrálii od špecialistov na montované stavby Prebuilt bol navrhnutý v spolupráci s architektmi Pleysier Perkins. Exteriér je zafarbený zaujímavým odtieňom Silvertop Ash, aby zapadol do prírodného prostredia buše. Dizajn sleduje líniu prirodzených obrysov, aby sa predišlo potrebe zábradlia a balustrád.

Zdroj: Michael Kai

Zdroj: Michael Kai

6. Nordic Compact M od Nordic Houses

Nordic Houses vytvárajú dokonalé montované domy severské domy. Spoločnosť sídli v Estónsku, ale dodáva aj do iných častí sveta. Dom Nordic Compact M má rozlohu 124 m2 s tromi spálňami. Je to poschodový dom s balkónom na poschodí a otvoreným obývacím priestorom, jedálňou a kuchyňou s množstvom úložných priestorov.

Zdroj: nordichouses.eu

7. Montované domy „Eco Balanced“ od Ecoliv

Tento viacnásobne ocenený ekologický dom bol prefabrikovaný spoločnosťou EcoLiv v dvoch moduloch, ktoré boli skombinované tak, aby vytvorili plochu asi 70 m2. Má množstvo trvalo udržateľných funkcií: solárna energia, vodné nádrže, solárna teplá voda, solárny pasívny dizajn, nízka hmotnosť miestnych a prírodných materiálov, vysoká úroveň izolácie, energeticky úsporné osvetlenie a spotrebiče, farby s nízkym obsahom VOC, 900 mm prečnievajúce odkvapy na ochranu pred slnkom a vetrom aj krížové vetranie.

Zdroj: ecoshack.com

8. Montovaný dom v Sydney od Modscape

Tento prefabrikovaný dom na pláži Tamarama v Sydney bol navrhnutý na ubytovanie rodiny a vyžadoval päť spální a dve kúpeľne. Pohyblivé drevené zásteny sú navrhnuté tak, aby zachytávali slnečné svetlo v zime a minimalizovali teplo v letných mesiacoch, umožňujú kontrolu slnečného žiarenia a tiež zmäkčujú exteriér domu. Na maximalizáciu svetla a prirodzeného priečneho vetrania sa použili aj zvýraznené okná a svetlíky.

Zdroj: Fox Johnson Bronte

9. Prefabricated House 160 od Norges Hus

Zdravý a útulný dom od Norges Hus z Estónska využíva kvalitné masívne stavebné drevo a moderný dizajn. Má plochu 160 m2, dve kúpeľne, štyri spálne a je ideálny pre úzke a svahovité pozemky. Jedná sa o dvojpodlažný dom so šikmou strechou a dizajnom otvorenej kuchyne. Môžete si vybrať, aký typ strechy chcete, plochú, valbovú alebo pultovú strechu.

Zdroj: norgeshus.eu

10. Montovaný dom Meridian od First Light Studio

Tento ocenený montovaný dom bol navrhnutý skupinou novozélandských študentov architektúry ako ich vstup do dizajnérskej súťaže, ktorú organizuje Ministerstvo energetiky USA. Dom bol postavený v sklade, potom bol prevezený a zmontovaný vo Wellingtone na verejné vystavenie, potom rozobraný a odoslaný do Washingtonu DC, kde bol znovu zložený pre súťaž, kde získal prvé miesto v bilancii teplej vody a energie a druhé miesto za architektúru. Konceptom bol klasický kiwi bach – novozélandský dovolenkový dom – kam sa Novozélanďania sťahujú na dovolenku.

Zdroj: firstlightstudio.co.nz

11. Pasívny montovaný dom od Valley Workshop

Dom v južnom Hobarte na ostrove Tasmánia je jeden z dvoch z nášho výberu v pasívnom štandarde. Bol navrhnutý tak, aby využíval nádherný výhľad na rieku Derwent. Aké má pasívne/trvalo udržateľné vlastnosti? Hyperizolované podlahové panely, stenové panely s membránami na reguláciu kondenzácie, vysoko izolované strešné panely, povrchová úprava s nízkym obsahom VOC, vonkajšie opláštenie žiaruvzdorným Colorbond custom orb a cementovým plechom, 7kW solárny fotovoltaický systém, severná orientácia pre solárny zisk, priečne vetranie a okná s dvojitým zasklením.

Zdroj: walleyworkshop.com

12. Kontron Chalets od Kontio

Švédska spoločnosť Kontio sa zameriava na prémiové škandinávske drevené domy, ktoré sú vyrobené tak, aby vydržali mnoho generácií. Ich chaty Kontron sú ideálne do horského prostredia, majú prírodnú atmosféru a vysokú energetickú účinnosť. Napríklad model Chamonix má tri rôzne varianty s voliteľnou veľkosťou podlahy až do 234 m2. Kontio má zastúpenie aj na Slovensku v Banskej Bystrici.

Zdroj: kontio.com

13. Make Remake od Arkit

Tento prefabrikát od spoločnosti Arkit bol pokrytý nápadným vzorom v tvare šípky s použitím vláknitého cementu a tónovej šedej, aby odrážal miestne stromy z čierneho dreva a manny. Trvalo udržateľné vlastnosti: vnútorná výstelka z preglejky z borovice z plantáže, 95 % recyklovaná kompozitná sadrokartónová doska, veľmi vysoká úroveň izolácie a tepelne rozbité dvere a okná s dvojitým zasklením.

Zdroj: arkit.com

14. Pasívny montovaný dom Phoenix Haus

Phoenix Haus z USA vyvinul svoj „Alpha system“ certifikovaný Inštitútom pasívneho domu (PHI) v Nemecku, predstavuje dizajn pasívneho domu s použitím ľahkých drevených rámov, izolovaných celulózou a vonkajších drevovláknitých dosiek. Na obrázku je model H19, ktorý má rozlohu 176 m2 a má superizolované strešné a stenové panely, vonkajšie dvere a okná s trojitým zasklením, solárny systém a tepelné čerpadlo.

Zdroj: Kylie Fitts

15. Villa Max od PolarLife Haus

Fínska spoločnosť PolarLife Haus ponúka škandinávske montované domy po celom svete. Majú niekoľko modelov podľa potrieb a životného štýlu záujemcov. Model na obrázku Villa Max je známy svojou uhladenosťou a jednoduchým architektonickým dizajnom. Má celkovú rozlohu 270 m2 a tri podlažia. Na prvom poschodí sa nachádza kuchyňa a obytné priestory. Na druhom poschodí sú spálne a na treťom poschodí sú luxusný domáci wellness.

Zdroj: polarlifehaus.ca

16. Tind House od Claesson Kovisto Rune

Tind House je krásny prefabrikovaný model. Je to ideálny domov pre rodiny a záujemcov, ktorí hľadajú minimalistický dom s obrovskými sklenenými oknami a dverami. Takmer magický. Vyznačuje sa unikátnou sedlovou strechou, čo je hybrid medzi plochou a šikmou strechou. Ďalším prvkom sú okenné výklenky s hrubými trámami.

Zdroj: claessonkoivistorune.se

17. Montovaný dom Tahoe na mieru od Method Homes

Špecializovaný staviteľ prefabrikátov Method Homes poskytuje služby pre západné štáty USA a Kanadu s vlastnými aj vopred navrhnutými možnosťami. Tento modulárny dom navrhnutý na mieru v Tahoe ukazuje všestrannosť montovaných domoch – nemusia to byť rovnaké krabice, každý môže mať svoj osobitý štýl.

Zdroj: methodhomes.net

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk, ecoshack.com, buildgreennh.com

Zdroj foto: jawsarchitects.com, kotodesign.co.uk, David Straight, turkeldesign.com, Michael Kai, nordichouses.eu, ecoshack.com, Fox Johnson Bronte, firstlightstudio.co.nz, walleyworkshop.com, kontio.com, arkit.com, Kylie Fitts, polarlifehaus.ca, claessonkoivistorune.se, methodhomes.net