Ekologický dom s panoramatickým výhľadom na brehu Hrona

Rodinný dom pre mladú rodinu na kraji obce Starý Tekov na prvý pohľad upúta netypickým vzhľadom, zaujímavou kombináciou úpravy fasády a farieb na oknách. Veľkorysé drevené okná sú nielen farebne skombinované, ale ponúkajú aj výhľady na všetky svetové strany.

Zdroj: INCON

Dvojpodlažný rodinný dom na brehu rieky Hron obkolesuje príroda, no nachádza sa iba 6 km od okresného mesta Levice, v malej príjemnej obci. Pre 4-člennú rodinu, ktorá v ňom žije, poskytuje ideálne zázemie pre spokojný rodinný život na pozemku s rozlohou 2 000 m2. Projekt stavby si majitelia vyhliadli v ateliéri APEX A. Zaujal ich svojím zaujímavým architektonickým riešením, ale aj netradičnou dispozíciou.

Zdroj: INCON

Zdroj: INCON

Príroda na dosah i na dohľad

„Názov projektu Panorama ho dokonale vystihuje. Dom je riešený tak, aby bolo možné z každej strany vidieť do exteriéru. Zadnú stranu novostavby sa nám podarilo otočiť do prírody, vďaka čomu máme krásny výhľad na rieku Hron, ktorá je hneď za domom,“ hovorí majiteľ Martin Briestenský. Kreatívny projekt domu si majitelia trošku upravili a po schválení statikom sa pustili do jeho výstavby. Stavby sa ujal sám majiteľ s vlastnou stavebnou spoločnosťou Brikson. Realizácia trvala približne 2 roky, no na výsledok sa oplatilo čakať.

Zdroj: INCON

Krásne výhľady zvnútra i zvonku

Výnimočný zážitok z výhľadu do záhrady či okolitej krajiny ponúkajú okná a veľké presklené prvky.  „Pri tejto modernej novostavbe sme sa museli vysporiadať aj s náročnejším detailom, ako bolo rohové okno väčších rozmerov v obývacej miestnosti. Tento technicky zložitejší prvok sa nám však úspešne podarilo vyrobiť a následne aj namontovať. Rodina sa tak môže tešiť nielen z výhľadu, ale aj krásne presvetleného interiéru,“ hovorí Ladislav Pavlovič, obchodný riaditeľ spoločnosti INCON, ktorá patrí k popredným výrobcom okien na Slovensku. 

Zdroj: INCON

Dôraz na ekologické materiály

Veľkú pozornosť venoval majiteľ najmä výberu jednotlivých materiálov. Dôraz kládol na využitie čisto prírodných produktov, preto nikde v dome nebol použitý žiadny polystyrén. Stavba je založená na eko - základovej doske, ktorá je zateplená zo spodnej strany penovým sklom. Ide o materiál, ktorý má veľkú súdržnosť a z pohľadu hydroizolácie a mrazuvzdornosti je nenasiakavý, takže vlhkosť a mráz sa k betónovej doske a pod ňu nedostanú. Na podlahu do interiéru bola na zateplenie použitá minerálna vlna a na betónový poter korková izolácia, ktoré vytvorili dobrú akumulačnú vrstvu. Minerálnu vlnu si majiteľ zvolil aj na izoláciu stien a stropu.

Zdroj: INCON

Hra materiálov a farieb na fasáde

Hrubá stavba bola realizovaná s použitím pórobetónových tvárnic hrúbky 30 cm. Vizuálnu podobu domu s plochou strechou podtrhujú paropriepustné omietky v bielom a šedom odtieni. Nevšedný dizajn domu dotvára kombinácia s dreveným obkladom z červeného smreku, ktorý zvýrazňuje prírodný charakter domu. Kvôli zachovaniu trvácnosti a predĺženiu životnosti bol obklad natretý voskom.

Zdroj: INCON

Aj pre moderné domy sú vhodné drevené okná

Novostavba zasadená do prírodného koloritu krajiny vyniká zaujímavo riešenými oknami. Aj ich výberu venoval majiteľ pomerne veľa času, pretože otvorové výplne sú podstatné nielen z pohľadu funkčnosti, ale aj samotnej architektúry. Zvažoval hliníkové alebo drevené okná, nakoniec uprednostnil drevené okná Incon Natura 78 a svoju voľbu neľutuje. „Ich výhodou je možnosť pretmelenia a opravenia v prípade poškodenia, čo by pri hliníkových oknách nebolo možné,“ vysvetľuje majiteľ. Zvolené okná majú stavebnú hĺbku 78 mm a v kombinácii s izolačným trojsklom spĺňajú vysoké nároky na energeticky úsporné bývanie. Drevené okná použité v novostavbe sú vyrobené z viacvrstvových lepených hranolov zaisťujúcich stabilitu prvkov a majú vďaka prvotriednej povrchovej úprave dlhú životnosť. Hliníková krídlová odkvapnica s koncovkami chráni najviac namáhané časti okna pred klimatickými vplyvmi. Akustickú izoláciu a tepelnoizolačné vlastnosti podporujú stredové a prídavné dorazové tesnenia.

Zdroj: INCON

Zdroj: INCON

Netradičná farebná kombinácia

„Drevené okná nie sú určené len pre tradičné domy. Veľmi pekne vyniknú aj na moderných novostavbách. Navyše si možno zvoliť iný farebný odtieň do exteriéru a iný do interiéru či skombinovať viac farieb a prispôsobiť vzhľad okien zariadeniu svojho domu,“ zdôrazňuje Ladislav Pavlovič. Majitelia novostavby v Starom Tekove si zvolili zaujímavé dvojfarebné prevedenie rámov okien. Fixné prvky sú obojstranne v antracitovom odtieni, otváravé časti sú vo farbe prírodného smreku ošetreného len transparentným lakom. Tento nápad skrsol priamo u majiteľov. Manželia sa smejú na tom, že je to výsledok ich nerozhodnosti pri výbere okien, vďaka ktorému vzniklo originálne riešenie, ktoré domu dáva zaujímavý akcent. „Páči sa nám, že sme si zvolili takéto netradičné okná. Aj vďaka výbornej komunikácii s obchodným zástupcom firmy Incon a spoľahlivým montážnikom, ktorí pred odovzdaním dali všetky detaily do bezchybného stavu, sa nám podarilo našu predstavu zhmotniť do reálneho výsledku. A ten je nad naše očakávania,“ dopĺňa majiteľ M. Briestenský.

Zdroj: INCON

Zdroj: INCON

Prírodné prvky zakomponované aj v interiéri

Rodinný dom v Starom Tekove je priestranný a pozostáva z dvoch podlaží.  V spodnej časti domu dominuje veľká obývacia miestnosť s kuchyňou a jedálňou, nájsť tu možno aj práčovňu a WC. Ľavá strana prízemnej časti domu, ktorá má samostatný vchod, sa používa ako dielňa, pod ktorou sa nachádza pivnica na uloženie ovocia a zeleniny. Nadzemná časť domu slúži ako nočná časť. Jej súčasťou sú spálňa, dve detské izby, dve kúpeľne a hosťovská izba.

Zdroj: INCON

Zdroj: INCON

Interiér rodinného domu je moderný, ale nie chladný. Majiteľ ho navrhol spolu s manželkou a hoci to občas bolo divoké, podarilo sa im nájsť to, čo sa im obom páči. V interiéri dominuje najmä dubové drevo, ktoré vidieť na podlahách, schodoch či samotnom nábytku. V kombinácii s bielou farbou a jemnými pastelovými odtieňmi vzniklo príjemné a útulné rodinné bývanie. Drevené prvky súčasne ladia s dekorom dreva na vnútornej strane okien, vďaka čomu sa podarilo vytvoriť vizuálne prepojený, premyslený koncept.

Zdroj: Key Communications

Zdroj foto: INCON