Vyberáme biokrb – ktorý typ zvoliť

Mobilita, estetický dojem, čistá a šetrná prevádzka, to sú iba niektoré benefity, ktoré ponúkajú biokrby. Ako alternatíva voči klasickým kozubom sa neuchytili iba v bytoch. Jednotlivé typy a ich praktické aj estetické vlastnosti si našli svoje miesto aj v rodinných domoch.

0. planikafires.com

Nebyť biokrbov, majitelia bytov by si pôžitok z posedenia pri blčiacom plamienku v krbe užiť nemohli. Klasický kozub sa totiž napája na komín, čo v byte možné nie je. Biokrby sa tak stali ich adekvátnou náhradou napriek dosť slabej schopnosti vyhrievať priestor. Deficit tepla však nahrádzajú iné pozitíva, ktorými jednotlivé typy krbov disponujú.

Ako biokrby fungujú:

- biokrb sa nenapája na komín, funguje prostredníctvom nerezového horáka
- palivom pre biokrby je špeciálny bioalkohol, ktorý neobsahuje toxické látky
- bioalkohol sa naleje do krbovej vaničky a zapáli klasickou krbovou zápalkou
- vďaka bioalkoholu vzniká prirodzený plameň bez zápachu a produkcie popola
- napriek čistej prevádzke sa pri nej kvôli čiastočnému úniku CO² odporúča vetrať
- po ukončení využitia biokrbu nie je nutné žiadne upratovanie popola ani sadze

3. planikafires.com

Najpredávanejšie typy:

Závesné – Už z názvu je jasné, o aký typ biokrbov ide. Zavesiť sa môžu buď k stene do rohu miestnosti, alebo kdekoľvek do jej otvoreného priestoru. Výhodou je elegantný štíhly dizajn, ktorý zapadne do izby bez toho, aby pôsobil rušivo a obmedzoval pohyb po priestore.

4. beautyfires.com


Voľne stojace – Kdekoľvek do otvoreného priestoru sa umiestňujú aj voľne stojace biokrby. Tie nepotrebujú žiadnu špeciálnu montáž. Stačí ich postaviť na ľubovoľné miesto v priestore alebo v prípade rohových modelov do rohu miestnosti. Kvôli bezpečnosti sa však odporúča vsadiť na modely s ochranným skleneným krytom.

5. archiproducts.com


Stolové – Pri stolových modeloch treba rátať s o niečo menšou veľkosťou, čo však mnohým vyhovuje. Tie bývajú takisto chránené skleneným krytom, ktorý sa okrem bezpečnosti postará aj o štýlový dizajn.

6. planikafires.com


Vstavané – Kým vyššie uvedené biokrby spadajú do podkategórie „mobilné“, tie vstavané sú samostatnou kapitolou. Po ich zabudovaní do steny, prípadne aj do sadrokartónu, ktorý nie je horľavý, ich už nemožno premiestňovať. Mínusom je aj nutnosť absolvovať pri procese ich zabudovania stavebné zásahy.

7. chesneys.co.uk

Mobilita, estetický dojem a čistá prevádzka nie sú jedinými výhodami, ktoré robia z biokrbov lákavý bytový doplnok. Do hry vstupuje aj ich cenová dostupnosť. Najmenšie stolové modely sa dajú zohnať aj za 30-40 €. V porovnaní s nákladmi na kúpu a realizáciu klasického kozubu sa však oplatí zaplatiť aj pár stoviek za väčší a výkonnejší biokrb. Samozrejme, iba v prípade, že smerodajným pre vás nie je vykurovanie, na ktoré žiadny biokrb nestačí.

 

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk
Zdroj foto: planikafires.com, beautyfires.com, archiproducts.com, chesneys.co.uk